Nakon što je u prosincu zbog bolesti optuženog Ive Sanadera odgođeno, danas ja nastavljeno ponovljeno suđenje u aferi Ina-MOL. Na redu je svjedočenje Roberta Ježića.
“Početkom 2009. Sanader mi je rekao da očekuje 10 milijuna eura od MOL-a i da vidim kako bi se to moglo realizirati. Ja sam rekao da ću provjeriti i da ću mu se javiti”, govori Ježić, javlja N1.
“Nakon toga obavio sam razgovor u Švicarskoj s direktorom svoje firme u kojoj sam bio manjinski vlasnik, na neki način mi daje dozvolu da se može potpisati konzultantski ugovor. Vraćam se u Zagreb i nosim podatke o računu na koji se to može…”, govori Ježić.
Nakon toga mjesecima se nije događalo ništa, a Sanader bi znao sporadično pitati ima li što. Ništa se nije događalo do svibnja 2009. kada je Ježić išao Sanaderu u Vladu i tamo je vidio Josipa Petrovića i Hernadija.
“Kada sam ušao u njegov ured rekao sam mu: Ivo, ništa se nije dogodilo. Sanader je nazvao, koli sam shvatio, Petrovića i zamolio ga da se vrate, a meni je rekao da sačekam u susjednoj prostoriji. Čuo sam glasove iz prostorije u kojoj je tajnica, prepoznao sam Petrovićev glas… Pretpostavljam da je kod Sanadera ušao samo Hernadi jer je Petrović bio u prostoriji gdje je tajnica. Nakon pet-šest minuta oni su otišli, a Sanader mi je kazao da će sve biti u redu. Pojasnio je da se radi o puno novca pa treba vremena. Pojasnio je da će dio novca biti isplaćen sada, a dio krajem godine”, rekao je.
“Novac su uplatile dvije ciparske tvrtke, jedna 2,6, a druga 2,4 milijuna, ne znam tko je bio vlasnik”, rekao je Ježić.
“Onda su došli ljetni praznici, manje smo se družili, Sanader je dao ostavku. I kad on prestaje biti premijer i biti moćan, počinju se pojavljivati članci i komentari u novinama o odnosima Vlade i MOL-a, vezano za upravljačka prava Ine…
Ja tada počinjem shvaćati što je u pozadini tog novca, i u 10 mjesecu na zajedničkom putovanju ja mu eksplicitno govorim da neću u tome sudjelovati i da odbijam primiti drugih 5 milijuna. On je reagirao dosta mirno, bez nekakve nervoze”, rekao je Ježić, prenosi N1.
“Sanader mi je rekao kako će se drugi dio isplate novca organizirati bez mene, jer sam mu ranije rekao da su švicarski zakoni komplicirani i da isplata neće ići lako”. Ježić kaže kako nije čuo na koji način bi se organizirao drugi dio isplate tog novca. Ježić je rekao da se novac koji je bio na računu njegove tvrtke, a radilo se o 4 i pol milijuna eura, koristio za isplatu kredita DIOKI Holdinga. “Osoba koja je odlučivala o tome, o novcu, bio je Stefan Hurliman”, rekao je.
Na pitanje gdje je 5 milijuna eura koje je svjedok obećao da će vratiti, Ježić je rekao: “Ja sam tada brzopleto rekao da ću novac vratiti, ne vodeći računa o proceduri koja mora biti odrađena. Unutar knjiga je evidentiran taj novac. Taj novac postoji u stvarnosti, ali u potraživanjima koje Dioki ima prema trećim stranama. U ovom času, taj novac fizički u cijelom iznosu ne postoji, ali bi se mogao prikupiti. Postoji neki iznos, ali cijeli iznos ne. Dakle, danas na računu Dioki Holdinga ne postoji iznos od 5 milijuna eura”, više je puta ponovio Ježić.
Ježić je objasnio gdje je završio novac namijenjen Sanaderu. “Taj novac, kada je ušao u Xenoplast, na njega je plaćen porez. Novac je korišten za isplatu kredita koji je Dioki Holding imao. Firme su spojene. Slijedivo je njihovo računovodstveno knjiženje. Vidi se gdje je novac”, tvrdi Ježić.
Prije Ježićeva svjedočenja, sudu se obratio Ivo Sanader.
Sanader smatra da nema pravično sudjenje, jer ‘Ježić govori da je primio mito za njega, a nije suoptužen već je svjedok’. Sanader moli da sud ispita postoje li dogovori između USKOK-a i Ježića. Ravnateljica USKOK-a Vanja Marušić kazala je na to kako nikakvog dogovora s Ježićem nije bilo te da ga i neće biti.
Podsjetimo, na novom suđenju za primanje mita kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini uz Sanadera je optužen i direktor MOL-a Zsolt Hernadi iako i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu.
Iako je isprva govorio da će novac vratiti čak i ako Sanader ne bude osuđen Ježić je kasnije promijenio priču. Nakon što je presuda Sanaderu od 8,5 godina zatvora postala pravomoćna iz Švicarske je poručio da mu ona nije dostavljena, a kada ju je ukinuo Ustavni sud izjavio je da za povrat novca nema temelja jer nema pravomoćne presude.
Ponovljeno suđenje Sanaderu i nedostupnom Hernadiju počelo je na zagrebačkom Županijskom sudu 23. listopada. Sanader je tada odbacio sve optužbe, kao i na prvom suđenju na kojem je Hernadi još nije bio optužen.
Osim za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, za što je preko tvrtke Roberta Ježića navodno trebao primiti 10 milijuna eura, Uskok Sanadera u slučaju Ina-MOL tereti i da je s Hernadijem dogovorio izdvajanje nerentabilnog dijela plinskog poslovanja iz Ine. Optužnicom je predloženo i da Sanader, ako ga se osudi i presuda postane pravomoćnom, državi vrati 10 milijuna eura.
Sanader i Ježić dijelili su optuženičku klupu u slučaju HEP-Dioki u kojem su u listopadu nepravomoćno oslobođeni krivnje za prodaju jeftine struje Diokiju na štetu HEP-a i davanje zajma toj Ježićevoj tvrtki.
Komentari