SAN ILI JAVA? Diplomatima povećali plaće, pogledajte te divne svote

Autor:

Zeljko Hladika/PIXSELL

Vlada je na prijedlog Ministarstva vanjskih i europskih poslova prošli tjedan povećala plaće i veleposlanicima te zaposlenicima u diplomatskoj mreži, s radnim mjestom u inozemstvu, a radnom knjižicom na Zrinjevcu. Oni su prošle godine ostali preskočeni u reformi sustava plaća.

Kad je Vlada lani mijenjala Zakon o plaćama u državnoj službi i javnim službama, koji je zaposlenicima sa srednjom stručnom spremom prosječno donio čak 47 posto veće plaće, višoj 48, a visokoj 22 posto, za te su značajne povišice ostala zakinuta diplomatsko, konzularna i administrativno-tehnička zvanja u predstavništvima Hrvatske u inozemstvu.

“Zaboravilo” se da se njihove plaće temeljem Zakona o vanjskim poslovima uređuju Uredbom o plaćama, dodacima i naknadama i to na prijedlog ministra. Prošlog tjedna je Vlada na prijedlog ministra tu grešku ispravila i promijenila Uredbu s koeficijentima za izračun plaća, koji, kako stoji u obrazloženju, nisu nikada povećani već su dapače 2013. u doba mandata Zorana Milanovića umanjeni za tri posto.

Prema staroj tablici diplomatsko osoblje imalo je znatno niže koeficijente nego što će ih imati od 1. siječnja, s isplatom u veljači. Veleposlanik je imao koeficijent 5,335, sada mu je koeficijent povećan na 6,509, njegov zamjenik bio je na 4,656, sada će biti na 5,680, stalni otpravnik poslova do sada je radio po koeficijentu 4,365, a od sada po 5,325, ministru savjetniku plaća se obračunavala po koeficijentu 3,977, ubuduće će po 4,852, savjetniku nekoć 3,492, sada će sa 4,260, prvi tajnik je bio na 3,104, sada ide na koeficijent 3,849. Što se, pak, tiče administrativno-tehničkog osoblja s njima stvari stoje ovako: tajnici-prevoditelju koeficijent se povećava sa 2,619 na 3,274, osoblju iz sigurnosti, domarima i vozačima sa 2,231¸na 3,235.

Rastu ujedno i koeficijenti konzularnog osoblja, generalnom konzulu sa 4,656 na 5,680, konzulu sa 4,171 na 5,089, vicekonzulu sa 2,425 na 3,274, tajnici-prevoditeljici sa 2,522 koeficijent ide na 3,153. To će, dakle, biti novi koeficijenti za izračun osnovne plaće u diplomatskoj mreži kojoj još treba pridodati i dodatke za izuzetno visoki sigurnosni rizik, naknadu troškova u fiksnom iznosu za udaljenost mjesta rada u inozemstvu od sjedišta Ministarstva u Zagrebu, naknadu troškova za korištenje godišnjeg odmora u Hrvatskoj, obavljanje dodatnih poslova, piše Jutarnji list.

To znači da će u veljači veleposlanik osjetiti radikalnu promjenu; na račun će mu sjesti 6.165 eura umjesto 5.053 eura, ministru savjetniku plaća će skočiti sa 3.766 na 4.595 eura, tajnica-prevoditeljica primit će 3.100 umjesto 2.480 eura, a domarima i vozačima plaća sa 2.112 raste na 3.063 eura. Generalnom konzulu plaća raste sa 4.409 na 5.378 eura, vicekonzulu sa 2.296 na 3.110 eura, a vozačima i domarima u konzularnim predstavništvima sa 2.020 eura na 2.930 eura.

ANALIZA PLAĆA Evo tko u Hrvatskoj zarađuje najviše i tko najmanje

U obrazloženju izmjena Uredbe kojom se de facto ispravlja previd i niveliraju plaće profesionalnih diplomata i administrativno-tehničkog osoblja s radnim mjestom u inozemstvu s njihovim kolegama na Zrinjevcu, navodi se kako se “služba vanjskih poslova već dulje vrijeme kontinuirano suočava s nizom izazova koji značajno utječu na organizacijske pretpostavke za obavljanje temeljnih zadaća, pri čemu je na pojedinim destinacijama u pitanje dovedeno i samo funkcioniranje službe vanjskih poslova”.

Spominje se kako su u pandemiji bili izloženi izrazito restriktivnim politikama, kao u Kini i Australiji, ratni sukobi u Ukrajini i Izrealu, zemlje visokog siguronosnog rizika, poput Iraka i Irana, značajno povećanje opsega posla u zemljama gdje je naglo skočio interes za radne dozvole za Hrvatsku, recimo, Indiji i Kataru, kao i povećani interes za hrvatske vize zbog ulaska u Schengen…

NAKON PREMIJERA I MINISTARA Vlada povećava plaće i sucima. Evo koliko će dobivati

Sve je to, tvrdi Ministarstvo, zadnjih godina dodatno otežalo uvjete rada profesionalnih diplomata po svijetu i dovelo do “značajnog smanjenja interesa za odlazak djelatnika na mandat u inozemstvo”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.