Ustavni sud u ponedjeljak je zaključio da predsjednik Zoran Milanović, dok obavlja tu dužnost, ne smije sudjelovati u političkim aktivnostima nijedne političke stranke.
To isključuje bilo kakvu mogućnost da predsjednik u kontekstu raspisanih parlamentarnih izbora bude kandidat na listi za izbor zastupnika ili istican kao kandidat za dužnost predsjednika vlade i da u tom svojstvu sudjeluje u političkoj izbornoj kampanji, zaključio je Ustavni sud.
Predsjednik Ustavnog suda otkrio je da je, od 11 ustavnih sudaca, dvoje glasalo protiv ove odluke – Andrej Abramović i Ingrid Antičević Marinović. “Oni su razloge naveli, na žalost u ovome nema izdvojenih mišljenja jer ovo nije odluka, već upozorenje. Zbog “tehničkih razloga” nisu glasali suci Goran Selanec i Lovorka Kušan, oni su napustili sjednicu”, rekao je Šeparović.
Politički analitičar i profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Ivan Rimac komentirao je odluku za N1. “SDP će vjerojatno Milanovića skinuti s liste, kako su i najavili, i staviti Arsena Bauka za nositelja u 1. izbornoj jedinici. No, za cijeli njihov projekt to je irelevantno jer Milanović će biti SDP-ov kandidat za premijera ako osvoje većinu. Time bi bila zadovoljena forma koju zahtijeva Ustavni sud”, smatra Rimac.
Što se tiče samog Milanovića, Rimac predviđa da se on neće suzdržavati. “On sigurno neće čitavu kampanju šutjeti. Vjerojatno će nastaviti napadati Andreja Plenkovića i reagirati na njegove izjave, ali ne i govoriti u korist SDP-a”, dodao je.
Ako SDP ne posluša upozorenje Ustavnog suda, prijeti diskvalifikacija njihove kandidacijske liste u 1. izbornoj jedinici na kojoj su najavili Milanovića. A to je, napominje Rimac, previsoka cijena. “To bi ih koštalo gubitka dosta mandata u 1. izbornoj jedinici i vodilo bi ih u izborni poraz. Za SDP je svaki izgubljeni mandat kritičan i vjerojatno si neće dopustiti da budu tvrdoglavi i tjeraju mak na konac”, kazao je Rimac.
On ističe da je SDP s Milanovićem već poslao poruku. “Oni sada imaju vrlo jakog kandidata za premijera, puno jačeg nego što je bio Grbin, koji je vidljiv i u anketama je najpopularniji političar. Na kraju krajeva, Ustavni sud nije zabranio Grbinu da govori kako je Milanović SDP-ov premijerski kandidat samim time što je “kandidat za premijera” imaginarni status koji kao takav formalno ne postoji. A Milanović je najavom da će biti premijerski kandidat digao rejting ne samo SDP-u nego i cijeloj lijevo-liberalnoj koaliciji“, objašnjava Rimac.
Ovime je, kaže, predizborna kampanja dobila na dinamici. “Politička ponuda polarizirana je na HDZ i SDP-ovu koaliciju, što će vjerojatno dovesti do pada broja glasova svima ostalima koji su izvan tih dviju opcija. Za glasače to je motivirajuće jer će izbori biti ili-ili i to će ih mobilizirati. HDZ je dosad mislio da će lagano dobiti ove izbore, da će samo šetati po Hrvatskoj, pričati o svojim uspjesima u prošlome mandatu i da im je to dovoljno za osvojiti većinu. Sada je situacija vrlo neizvjesna”, dodao je.
U HDZ-u tvrde da je Grbin aranžmanom s Milanovićem samome sebi pucao u nogu, ali samoranjavanja je bilo i u toj stranci. “I Plenković je dovođenjem Tomislava Karamarka na sabor HDZ-a u nedjelju pucao sebi u nogu. On je, koliko se sjećam, zamijenio Karamarka obećanjem da neće HDZ biti toliko korumpiran. Karamarkov mandat potpredsjednika Vlade 2016. godine okončao je padom Vlade upravo zbog njegove korupcijske afere koja nije bila financijski berićetna, nego je iz nje izašao s teretom da je prodao nacionalne interese. Dovođenje takvog člana HDZ-a ponovo u vidljivost moglo bi mobilizirati one glasače lijevo-liberalne koalicije koji možda i nisu razmišljali o izlasku na izbore”, zaključio je Rimac.
Komentari