Kina raspoređuje svoju najveću mornaričku flotu u regionalnim vodama u gotovo tri desetljeća, te je prijetnja Tajvanu izraženija nego u slučaju prethodnih kineskih vojnih vježbi, priopćilo je u utorak tajvansko Ministarstvo obrane.
Glasnogovornik Ministarstva obrane u Taipeiju Sun Li-fang rekao je da su razmjeri trenutnog raspoređivanja kineske mornarice u području koje se proteže od južnih japanskih otoka do Južnog kineskog mora najveći otkako je Kina održala vojne vježbe oko Tajvana uoči tajvanskih predsjedničkih izbora 1996. godine.
Peking bez komentara
Kineska vojska još nije komentirala niti je potvrdila da izvodi bilo kakve vježbe.
Očekivalo se da će Kina, koja demokratski Tajvan smatra svojom pokrajinom, pokrenuti vježbe kako bi izrazila svoju ljutnju zbog turneje tajvanskog predsjednika Lai Ching-tea po Pacifiku koja je završila u petak, a koja je uključivala Havaje i teritorij SAD-a Guam.
Uzbuna u tajvanskoj vojsci
Tajvanska vojska podigla je uzbunu u ponedjeljak nakon što je rekla da je Kina “rezervirala” zračni prostor i rasporedila brodove mornarice i obalne straže.
“Trenutni razmjer je najveći u usporedbi s prethodna četiri”, rekao je Sun.
“Bez obzira što su najavili vježbe, one nam predstavljaju veliku prijetnju“.
‘Vrlo alarmantne’ vojne aktivnosti Kine u blizini Tajvana
Viši obavještajni časnik ministarstva Hsieh Jih-sheng rekao je na istoj konferenciji za novinare da do sada nije bilo vježbi s bojevim streljivom u sedam kineskih “rezerviranih” zona zračnog prostora, od kojih su dvije u Tajvanskom tjesnacu, ali da je došlo je do značajnog povećanja kineske aktivnosti sjeverno od Tajvana tijekom proteklog dana.
Broj brodova kineske mornarice i obalne straže u regiji, za koji je tajvanski sigurnosni izvor rekao Reutersu da je ostao na oko 90, bio “vrlo alarmantan“.
Kineska mornarica gradi dva ‘zida’ na Pacifiku
Kina cilja na druge zemlje u regiji, a ne samo na Tajvan, dodao je.
Kinesko raspoređivanje u prvom otočnom lancu, koji ide od Japana preko Tajvana, Filipina i dalje do Bornea, zatvarajući kineska obalna mora, ima za cilj zatvoriti područje kako bi se spriječilo uplitanje stranih sila, rekao je Hsieh.
Ministarstvo je priopćilo da kineska mornarica gradi dva “zida” u Pacifiku, jedan na istočnom kraju zone tajvanske protuzračne obrane, a drugi dalje u Pacifiku.
“S ova dva ‘zida’ šalju vrlo jednostavnu poruku – pokušavaju Tajvanski tjesnac učiniti unutarnjim morem” Kine, rekao je Hsieh.
Kineski zrakoplovi simulirali napade na strane brodove
Ranije u utorak, tajvansko Ministarstvo obrane priopćilo je da je otkrilo 47 vojnih zrakoplova koji su letjeli oko otoka u posljednja 24 sata, kao i 12 brodova mornarice i devet “službenih” brodova, što se odnosi na plovila navodno civilnih agencija poput obalne straže.
Visoki tajvanski sigurnosni izvor rekao je Reutersu da su kineski zrakoplovi simulirali napade na brodove strane mornarice i vježbali odvraćanje vojnih i civilnih zrakoplova u sklopu “vježbe blokade”.
Ove godine održali dvije velike vojne vježbe oko Tajvana
Kina kaže da je pitanje Tajvana “srž njezinih temeljnih interesa” i crvena linija koju Sjedinjene Države ne bi trebale prijeći.
Tajvan od završetka građanskog rata u Kini 1949. nije pod kontrolom Pekinga i funkcionira samostalno pod nazivom “Republika Kina“, iako ga kao takvog priznaje još samo desetak zemalja u svijetu.
JAČANJE NAPETOSTI SAD odobrio Tajvanu prodaju oružja vrijednog 385 milijuna dolara, Kina prijeti
Kina je do sada ove godine održala dvije velike vojne vježbe oko Tajvana.
Komentari