SAMIT BRICS-A DW: Rusija sve više ovisi o Kini, od ‘novog svjetskog poretka’ nema ništa

Autor:

Xi Jinping i Vladimir Putin

MAXIM SHIPENKOV / AFP / Profimedia

U ruskom Kazanju se održava godišnji samit država BRICS-a, šesnaesti od osnutka te organizacije 2006. godine.

Na njemu sudjeluju 24 predsjednika država i vlada, među kojima je i domaćin, ruski predsjednik Vladimir Putin.

Moskva pokušava zaobići sankcije putem novog sustava plaćanja BRICS-a

Na nedavnom samitu u Južnoafričkoj Republici, Putina nije bilo na zajedničkoj fotografiji. Umjesto njega, tamo je bio ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Putin je otkazao sudjelovanje jer se očito plašio da će biti uhićen, budući da je Međunarodni kazneni sud u Haagu protiv njega izdao uhidbeni nalog, a Južnoafrička Republika priznaje taj sud, piše Deutsche Welle (DW).

Prvotnoj skupini članica BRICS-a – Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoafričkoj Republici, ove su se godine priključile još četiri zemlje – Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE). Iz Moskve kažu da zanimanje za suradnju raste i da 34 države žele suradnju “u raznim oblicima”, među njima članice Zajednice neovisnih država (ZND), zatim zemlje Afrike, Južne Amerike i jugoistočne Azije.

Inače, na samitu u Kazanju bit će govora o proširenom formatu BRICS plus, kako bi se povećalo gospodarsko i političko značenje te organizacije.

Jedna od glavnih tema je zajednički sustav plaćanja BRICS Bridge, koji je ruski ministar financija predstavio početkom listopada. On bi trebao omogućiti “brzo i povoljno” prekogranično plaćanje između zemalja članica u nacionalnim valutama, uključujući i tehnologiju blockchain i digitalne valute središnjih banaka, a bez uključivanja banaka iz SAD-a.

Prema pisanju magazina The Economist, Moskva tako želi zaobići međunarodne sankcije koje Rusiji onemogućuju prekogranično plaćanje u američkim dolarima.

Planirani sustav plaćanja alarmirao je zapadne ustanove za financijski nadzor, ali komplicirano je uspostaviti takav sustav plaćanja. Zemlje sudionice moraju dati veliku državnu pomoć, a sustav bi mogao preopteretiti nacionalne regulatorne ustanove, ako bi jedna zemlja velika novčane pričuve nagomilala u valuti druge države.

I Razvojna banka BRICS-a priključila se sankcijama protiv Rusije

Motiv Rusije je jasan, kaže Economist, ali zašto bi drugim državama BRICS-a trebao takav sustav plaćanja?

Evgenij Kogan iz ruske Visoke gospodarske škole na svom profilu na Telegramu “Bitkogan” napisao je da BRICS dosad nije pokazao gotovo nikakvu spremnost da Rusiju zaštiti od međunarodnih sankcija.

Tako se Razvojna banka, koju su osnovale zemlje BRICS-a, 2022. i sama priključila sankcijama protiv Rusije.

‘Prerano govoriti o novom svjetskom poretku’

Osim toga, Kogan ukazuje na sljedeću relaciju: ukupno stanovništvo država BRICS-a je 3,5 milijardi ljudi, što je 45 posto svjetskoga stanovništva. Istovremeno njihov udio na globalnom bruto domaćem proizvodu (BDP) iznosi 37,3 posto. Iz toga on zaključuje da je “prerano govoriti o novom svjetskom poretku“.

Ipak, zemlje u razvoju imaju interesa za BRICS-om i njegovim sustavom plaćanja.

“Ne da bi ljutile SAD, nego kao mogućnost doista brzog plaćanja”, napisao je ovaj ruski ekonomist.

Pet do sedam posto međunarodnih plaćanja u američkim dolarima usporava se zbog pravila poslovanja američkih korespondirajućih banaka. To bi trebalo pomoći u borbi protiv insajderskog trgovanja, pranja novca i financiranja terorizma. Kogan kritizira da države BRICS-a zastupaju “filozofski pogled nedjelotvornog i nepravednog modernog svjetskog poretka”.

PROTIV DOLARA Čelnici BRICS-a predstavili zajedničke projekte, formiraju burzu žitarica i ‘novi MMF’

‘Propao projekt jedinstvene valute BRICS-a’

Moskvi ipak uspijeva format BRICS prodati kao “novi svjetski poredak”, kaže Anton Barbashin s portala Riddle Russia.

U razgovoru za DW, ovaj politolog ukazuje na rastuću gospodarsku i političku ulogu članica BRICS-a – Indije, Kine i UAE, otkako je Rusija pokrenula opći rat protiv Ukrajine.

Rusija pokreće brojne inicijative iako većina njih ostane neprovedena ili, pak, ostanu na razini sportskog natjecanja BRICS-a.

Projekt jedinstvene valute je propao“, zaključuje Barbashin.

Zasad samo Iran surađuje s Rusijom na izgradnji “alternativne financijske arhitekture”, koja bi se trebala zasnivati na ruskom sustavu plaćanja Mir. BRICS ostaje “interesni klub” u kojem svatko želi jednostavno sklapati dobre poslove, kaže Barbashin.

Rusija je zbog pritiska zapadnih zemalja samo najvažniji ponuđač jeftinih energenata“.

Barbashin je uvjeren da će geslo BRICS-a “Za pravedan svijet” ostati samo geslo, jer svaka država članica vodi vlastite pregovore s razvijenim zapadnim zemljama i zato što unutar te organizacije postoje brojne suprotnosti.

‘Ništa ni od vojnog saveza’

Zato iz te organizacije neće nastati ni vojni savez.

Kina i Indija su se 2020. malo sukobljavale, a Iran uvijek iznova ratom prijeti Saudijskoj Arabiji, partneru Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ako eskalira sukob između Kine i SAD-a, države BRICS-a će se raspršiti u različite tabore”.

Budućnost BRICS-a u rukama Kine i Indije, a ne Rusije

Budućnost BRICS-a ovisit će o suparnicima Indiji i Kini, smatra Barbashin.

Indija i Kina su u 2023. godini s 90 posto bili glavni uvoznici ruske nafte. Na to ukazuje Aleksei Chigadaev sa sveučilišta u Leipzigu u razgovoru za DW.

O trgovini ovisi kako će biti punjen ruski državni proračun, kaže ovaj politolog i orijentalist.

Južnoafrička Republika i Brazil u ovom slučaju igraju jasno podređenu ulogu“.

‘Rusija sve ovisnija o Kini i juanu’

A utjecaj Kine na Rusiju upravo raste brže nego utjecaj Indije zbog financijske interakcije. Od svih opcija, kineska valuta je i dalje najlikvidnija i najmanje nestabilna.

Chigadaev kaže da kineske vlasti ne podupiru priključenje kineskih banaka ruskom sustavu prijenosa financijskih vijesti (SPFS), koji slično funkcionira kao i SWIFT. Umjesto toga, Kina na ruskom tržištu vrbuje za svoj vlastiti financijski sustav CIPS. U Rusiji trenutno djeluju četiri kineske banke koje obavljaju transakcije 23 ruske banke kao neizravnih sudionica.

Rusija će vjerojatno sve više postajati ovisna o juanu i Pekingu da bi zadržala pristup međunarodnom financijskom sustavu”, smatra Chigadaev.

DEKLARACIJA NA 43 STRANICE BRICS traži prekid vatre u Gazi, oko Ukrajine nema suglasnosti

Misli da Moskva upravo zato želi potaknuti stvaranje zajedničke valute BRICS-a kako bi smanjila svoju sve veću ovisnost o Kini, zaključuje DW.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.