SALON Kontemplativni prizori slikarice Ivone Šimunović

Autor:

Ivona Šimunović

Miho Skvrce

U bečkoj Galeriji Frank od 10. do 17. rujna akademska slikarica Ivona Šimunović izlaže radove iz ciklusa ‘After all’

U organizaciji platforme Nomad – Hrvatskog ureda za suvremenu umjetnost, u bečkoj će Galeriji Frank, tijekom održavanja vodećeg međunarodnog sajma suvremene umjetnosti Vienna Contemporary, akademska slikarica Ivona Šimunović od 10. do 17. rujna izložiti recentne radove iz ciklusa “After all”.

Izložba je dio višegodišnjeg projekta platforme Nomad, koji je posvećen međunarodnoj promociji umjetnika iz Hrvatske i susjednih zemalja, pridonoseći njihovom vidljivijem pojavljivanju i djelovanju na globalnoj umjetničkoj sceni.

Ivona Šimunović rođena je 1979. godine u Dubrovniku, gdje je završila srednju Umjetničku školu Luke Sorkočevića. Diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2002. u klasi Zlatka Kauzlarića Atača. Izlagala je na samostalnim i grupnim izložbama. Od 2020. radi kao kustosica-pedagog u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, gdje zapaženo sudjeluje u osmišljavanju, organizaciji i realizaciji edukativnog programa Umjetničke galerije Dubrovnik.

Nova serija ulja na platnu Ivone Šimunović “After all“ nastavlja se na ranije cikluse pa se prepoznatljivi motivi iz prirode i pejzaža u kojemu slikarica obitava, prožimaju i ovom serijom; bilo da se radi o motivu kruga ili o apstrahiranim formama s fragmentima figuracije iz inventara svakodnevice. “Umjetnica, kojoj su ostali tek predmeti obremenjeni uspomenama, poriv za borbu protiv zaborava pronalazi u neprestanom ponavljanju radnje intuitivnog poteza kista gdje u svojevrsnom fizičkom buntu gustih namaza i premazivanja površine uljnim bojama nastoji vremenu oduzeti sposobnost prolaznosti. Iako su prisutni povremeni izleti u figuraciju poput centrotavola, umjetnica ostaje odana svojevrsnim emotivnim pejzažima gdje, poput umjetnika romantizma, reljef promatra kao odraz svoje duše“, primjećuje u pratećem tekstu kataloga kustosica izložbe Jelena Tamindžija Donnart.

Ne možemo ne zapaziti meditativni i kontemplativni podton ovog slikarstva, gdje se akcent stavlja na tzv. male stvari koje autoricu podsjećaju na neki njoj značajan sentimentalni trenutak ili događaj u koji je bio uključen neki predmet, doba dana ili trenutak u pejzažu. Neki predmeti nose sjećanje na njezinu majku, u njima su još uvijek zatočeni majčina energija i duh, gotovo hologram koji se može vidjeti i u ovoj dimenziji. Autoreferencijalnost je u slikama vrlo naglašena, ali snaga slikarice očituje se upravo u tomu što nam svoja stanja uspijeva prenijeti i podastrijeti bez imalo autocenzure ili dekorativnog uljepšavanja platna kako bi ono bilo prezentabilnije.

Poput radnje u modernističkom europskom romanu, gdje se jedan događaj ili osjećaj opisuju na mnogo desetaka stranica, Ivona Šimunović ovdje primjenjuje sličnu tehniku, koristeći za svoje intimističke, emocijama nabijene slikarske epizode iznimno velike formate platna. Tim postupkom promatrač potpuno uranja u umjetničino iskustvo, gotovo da se biva prisiljen fokusirati na slikarski i psihoemotivni zapis koji je Ivona prenijela iz sebe u sliku. Pokraj tih slika naprosto ne možete tek proći jer one svojom veličinom i energijom specifične tonske palete promatrača trenutačno zarobljavaju i posvajaju. Iako boje nisu intenzivne, već prigušene, potamnjene i razblažene, nazivi slika asocirat će nas na osobni, unutarnji pejzaž koji se reflektira u vanjskom svijetu – ali i obratno. Njezine nove slike kao da su portali između svjetova – između svijeta živih i preminulih, gdje u jednom sloju slike možemo doslovce osjetiti koprenu koja dijeli materijalnu i spiritualnu dimenziju. Duboko emotivno iskustvo slikarica gradi bez patetike, morbidnosti, sentimentalne sladunjavosti ili prenaglašenog naturalizma – pokazujući kako njezine slike u ovoj fazi autentično odražavaju emotivni i duševni otisak baštinjen od majke.

Ne sjećam se kada sam zadnji put vidjela u recentnom hrvatskom slikarstvu i ljepši, nježniji, ali i dostojanstveniji hommage vlastitoj Majci.

Izložba je organizirana uz podršku više partnera: Grada Dubrovnika, Dubrovačko-neretvanske županije, Turističke zajednice Grada Dubrovnika, Ministarstva kulture i medija RH, FACE Croatia, Maistre i Nomada.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.