SAD već godinu dana strahuje od ruskog pokušaja slanja nuklearnog oružja u svemir. Moskva je odbacila tvrdnje zastupnika u američkom Kongresu da Rusija šalje nuklearno oružje u svemir, dok je prema američkim zastupnicima to oružje ozbiljna je prijetnja američkim i svim ostalim satelitima, a Sjedinjene Države i ostale zemlje nemaju adekvatnu obranu protiv ruske prijetnje, naveli su.
Portal Defence One pišući o tome podsjeća na posljednje nuklearno testiranje u svemiru nakon kojeg je potpisan Ugovor o zabrani takvih testova. Naime, Sjedinjene Države u eksploziji nazvanoj Starfish Prime još 1962. godine detonirale su napravu s teretom od 1.4 megatona oko 400 kilometara iznad Pacifika.
Eksplozija je znanstvenike naučila mnogo o utjecaju svemirske radijacije. Naime, proizvedena geomagnetska oluja uništila je satelite kojih je tada bilo bitno manje i bili su bitno manje važni za normalno funkcioniranje života ljudi na zemlji. Godinu dana kasnije Sjedinjene Države i druge nacije potpisale su sporazum o zabrani takvih eksperimenata.
Rezultati testa, piše portal Defence One, upućuju na prirodu ruske prijetnje o kojoj govore američki zastupnici. Inače, vijest o ruskom oružju u svemiru eksplodirala je samo nekoliko dana nakon što je Moskva lansirala raketu Sojuz-2-1v s teretom označenim kao vojna tajna.
Već godinama američki dužnosnici optužuju Rusiju za agresivno ponašanje u svemiru. Rusija odnosno Sovjetski Savez, prva je država kojoj je pošlo za rukom targetirati i uništiti satelit u svemiru, još 1968. godine. SAD-u je to putem suorbitalnog oružja uspjelo 1986. godine. Na tom su polju ruski znanstvenici uvijek bili uspješniji, prenosi Jutarnji list.
Zemljinom orbitom danas kruži na tisuće satelita. Svemirsko nuklearno oružje stoga bi izazvalo puno veće probleme nego šezdesetih zbog snažne proliferacije satelita u svemiru. Prošle godine u svojem izvješću o prijetnjama u svemiru američki je Centar za strateške i međunarodne studije napisao: “Upotreba nuklearnog oružja u svemiru imala bi velike i nekontrolirane posljedice koje bi bile javno vidljive. Eksplozija u svemiru odmah bi djelovala na satelite na određenoj udaljenosti, ali zbog svemirske radijacije imala bi dugoročne posljedice na komponente svih drugih satelita koji nisu adekvatno zaštićeni.”
Komentari