SAD ima “povjerenje” u svoje kapacitete obrane od sjevernokorejskih balističkih projektila, priopćio je Pentagon nakon najava sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-Una o novom testiranju interkontinentalnog projektila.
“Imamo povjerenje u našu proturaketnu obranu, štit koji može obraniti naše saveznike i nacionalni teritorij”, kazao je glasnogovornik Pentagona Peter Cook u utorak referirajući se na prijetnje iz Pjongjanga.
Kim Jong-Un je u novogodišnjoj poruci kazao da je Sjeverna Koreja u “posljednjoj fazi prije samog testiranja balističkog interkontinentalnog projektila”.
“Još jednom pozivamo Sjevernu Koreju da se suzdrži od provokacija”, istaknuo je Cook.
Pentagon nije htio špekulirati o tome što bi se dogodilo da Sjeverna Koreja dokaže da ima kapacitete za proizvodnju nuklearnih interkontinentalnih projektila.
AFP ocjenjuje da bi odgovor na sjevernokorejske nuklearne i balističke prijetnje mogao biti prvi vanjskopolitički izazov za novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, no njegove će opcije biti smanjenje nakon neuspjeha strategije sankcija i otvaranja dijaloga koju je vodio Barack Obama.
U već tradicionalnim ‘tweetovima’, Trump je u utorak navečer poručio da nema tog sjevernokorejskog projektila koji bi ikada mogao dosegnuti američki teritorij.
Trumpe poruke mogle bi se interpretirati kao prekrivena prijetnja Pjongjangu, što je uznemirilo krugove u Washingtonu. Stručnjaci vojnu opciju smatraju izrazito opasnom i pribojavaju se da bi mogla izazvati lančanu reakciju u Aziji.
Philippe Le Corre iz Instituta Brookings smatra da bi napad na Sjevernu Koreju bila “ludost”. On rješenje vidi u dijalogu sa sjevernokorejskim režimom koji bi u nekom trenutku urodio dogovorom, a moguće rješenje vidi i u dodatnom jačanju sankcija.
Komentari