SAD se može obraniti od sjevernokorejskih projektila

Autor:

epa05675653 A handout picture released by the Pakistan Armed Forces Inter-Services Public Relations (ISPR) shows the test-flight of the newly developed Babur Cruise Missile, at an undisclosed location in Pakistan, 14 December 2016. According to media reports, military on 14 December conducted a successful test of an enhanced version of the indigenously developed Babur Cruise Missile. Babur Weapon System version - 2 incorporates advanced aerodynamics and avionics that can strike targets both at land and sea with high accuracy, at a range of 700 kilometers. It is a low flying, terrain hugging missile, which carries certain stealth features and is capable of carrying various types of warheads.  EPA/ISPR / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

SAD ima “povjerenje” u svoje kapacitete obrane od sjevernokorejskih balističkih projektila, priopćio je Pentagon nakon najava sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-Una o novom testiranju interkontinentalnog projektila.

“Imamo povjerenje u našu proturaketnu obranu, štit koji može obraniti naše saveznike i nacionalni teritorij”, kazao je glasnogovornik Pentagona Peter Cook u utorak referirajući se na prijetnje iz Pjongjanga.

Kim Jong-Un je u novogodišnjoj poruci kazao da je Sjeverna Koreja u “posljednjoj fazi prije samog testiranja balističkog interkontinentalnog projektila”.

“Još jednom pozivamo Sjevernu Koreju da se suzdrži od provokacija”, istaknuo je Cook.

Pentagon nije htio špekulirati o tome što bi se dogodilo da Sjeverna Koreja dokaže da ima kapacitete za proizvodnju nuklearnih interkontinentalnih projektila.

AFP ocjenjuje da bi odgovor na sjevernokorejske nuklearne i balističke prijetnje mogao biti prvi vanjskopolitički izazov za novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, no njegove će opcije biti smanjenje nakon neuspjeha strategije sankcija i otvaranja dijaloga koju je vodio Barack Obama.

U već tradicionalnim ‘tweetovima’, Trump je u utorak navečer poručio da nema tog sjevernokorejskog projektila koji bi ikada mogao dosegnuti američki teritorij.

Trumpe poruke mogle bi se interpretirati kao prekrivena prijetnja Pjongjangu, što je uznemirilo krugove u Washingtonu. Stručnjaci vojnu opciju smatraju izrazito opasnom i pribojavaju se da bi mogla izazvati lančanu reakciju u Aziji.

Philippe Le Corre iz Instituta Brookings smatra da bi napad na Sjevernu Koreju bila “ludost”. On rješenje vidi u dijalogu sa sjevernokorejskim režimom koji bi u nekom trenutku urodio dogovorom, a moguće rješenje vidi i u dodatnom jačanju sankcija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)