SAD planira poslati Ukrajini paket kazetnog streljiva kao pomoć u protuofenzivi protiv Rusije, javljaju američki mediji. Ukrajina već mjesecima traži oružje zbog nestašice streljiva.
Kazetno streljivo, koje je zabranjeno u više od 100 zemalja je klasa oružja koja sadrži višestruke eksplozivne bombice koje se nazivaju podstreljivo.
Očekuje se da će Bidenova administracija objaviti paket u petak, izvještava BBC-jev američki partner CBS News.
Američki dužnosnici navodno su oklijevali opskrbiti Ukrajinu kazetnim streljivom, jer ono može neselektivno ubijati na velikom području, prijeteći civilima. SAD ima zalihe ovih kazetnih bombi, koje su prvi put razvijene tijekom Drugog svjetskog rata.
Streljivo je kontroverzno zbog svojih visokih stopa kvarova, što znači da neeksplodirane bombe mogu ostati na tlu godinama i kasnije možda detonirati.
Američki zakon zabranjuje prijenos kazetnog streljiva sa stopom kvara bombi većom od 1% – što znači da više od 1% bombica u oružju ne eksplodira, ali predsjednik Joe Biden može zaobići ovo pravilo. Dužnosnici Ministarstva obrane rekli su novinarima u četvrtak da Bidenova administracija razmatra slanje kazetnog streljiva sa stopom neuspjeha nižom od 2,35%.
Pentagon je primijetio da je Rusija već koristila kazetne bombe u Ukrajini s još većim stopama neuspjeha. Istraga Ujedinjenih naroda pokazala je da ih je vjerojatno koristila i Ukrajina, iako je zemlja to zanijekala.
Dužnosnici planiraju poslati topničke granate u Ukrajinu, od kojih će svaka sadržavati 88 zasebnih bombica, prema izvješćima američkih medija. Ispaljivali bi se iz topničkog oružja haubica koje je ukrajinska vojska već rasporedila. SAD opremu, rekli su dužnosnici novinarima.
Grupe za ljudska prava pozvale su Rusiju i Ukrajinu da ne koriste kazetnu municiju i zatražile su od SAD-a da je ne isporučuju.
U priopćenju od petka, Ured visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava ponovno je pozvao zemlje da ne koriste kazetne bombe, tvrdeći da su opasne.
“Kazetno streljivo raspršuje male bombice po širokom području, od kojih mnoge ne eksplodiraju odmah”, rekla je glasnogovornica ureda Marta Hurtado. “Mogu ubijati i osakatiti godinama kasnije. Zato ga treba odmah prestati koristiti.”
Neki američki zakonodavci također su zatražili od Bidenove administracije da ne šalje oružje, tvrdeći da su njihovi humanitarni troškovi veći od njihove koristi na bojnom polju.
Dužnosnica Ministarstva obrane Laura Cooper rekla je Kongresu prošlog mjeseca da su vojni analitičari otkrili da bi kazetne bombe bile “korisne, posebno protiv ukopanih ruskih položaja”.
Novi paket oružja Bidenove administracije vrijedan je 800 milijuna dolara, piše BBC.
Komentari