SAD je imao obavještajne podatke o detaljnom ukrajinskom planu napada na plinovod Sjeverni tok

Autor:

Ilustracija Pixabay

SAD je imao obavještajne podatke o detaljnom ukrajinskom planu napada na plinovod Sjeverni tok tri mjeseca prije nego što je on uništen eksplozivom, izvještava danas Washington Post, pozivajući se na informacije koje su procurile online.

CIA je saznala prošlog lipnja preko Europske špijunske agencije da je tim od šest ukrajinskih specijalnih operativaca namjeravao raznijeti projekt prirodnog plina od Rusije do Njemačke, izvijestile su novine.

Izvješće europskih obavještajaca podijeljeno je na chat platformi Discord, navodno od strane pripadnika Zračne nacionalne garde Jacka Teixeire, koji je nedavno optužen zbog curenja osjetljivih američkih dokumenata. Washington Post tvrdi da je dobio primjerak od jednog od Teixeirinih online prijatelja.

Obavještajno izvješće temelji se na informacijama pribavljenim od osobe iz Ukrajine, rekao je Washington Post, dodavši da je CIA podijelila izvješće s Njemačkom i drugim europskim zemljama prošlog lipnja.

Osnove za sumnju na sabotažu Kijeva

U detaljima se navode određeni operativci i metode napada, prema Washington Postu. To bi značilo da su gotovo godinu dana zapadni saveznici imali osnove sumnjati na sabotažu Kijeva.

Novine tvrde da su dužnosnici u nekolicini zemalja potvrdili da obavještajni rezime objavljen na Discordu točno navodi ono što je europska agencija javila CIA-i.

Washington Post se složio da neće otkriti ime europske zemlje, kao i neke aspekte navodnog plana na zahtjev vladinih dužnosnika, navodeći da postoji rizik za izvore i operacije.

CIA nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom.

Što se dogodilo?

Nekoliko podvodnih eksplozija oštetilo je Sjeverni tok 1 i novoizgrađeni Sjeverni tok 2 koji spaja Rusiju i Njemačku preko Baltičkog mora u rujnu 2022. godine.

Do eksplozija je došlo u ekonomskim zonama Švedske i Danske. Obje zemlje kažu da se eksplozije bile namjerne, no tek trebaju odrediti tko je odgovoran za njih. Dvije zemlje, kao i Njemačka, istražuju incidente.

Washington i NATO su incident nazvali “činom sabotaže”. Moskva je okrivila Zapad. Nijedna strana nije predočila dokaz tko je počinio napade.

Američki obavještajci: Rusi stoje iza napada na Kahovku

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.