FBI kaže da Amerika ima problem s “klanjem svinja”. I to košta žrtve milijune dolara. “Ne govorimo o tome što se događa na farmama”, rekao je Frank Fisher, stručnjak za odnose s javnošću u odjelu Ureda za Albuquerque. “Govorimo o prijevari ulaganja u kriptovalute koja hara zemljom.”
Izraz klanje svinja odnosi se na žrtvu koja ništa ne sumnja – “svinju” – koju su prevaranti naveli da izdvoji novac za obećanu visoku stopu povrata.
Prevaranti “tove svinju navodeći žrtvu da misli da ulaže u nešto i natjeraju je da prebaci novac u kriptovalutu”, kaže okružni tužitelj okruga Santa Clara u Kaliforniji Jeff Rosen, čiji ured upravlja radnom skupinom s više agencija suzbijanje zločina povezanih s tehnologijom. Nakon što kriminalci “udebljaju” digitalne novčanike svojih žrtava, oni kradu novac, kaže Rosen.
Jednostavan i opasan pristup
Operacije ‘klanja svinja’ obično započinju rudimentarnim pristupom, kaže Rosen za CNN: Prevaranti svaki dan šalju milijune neželjenih poruka žrtvama koje ništa ne sumnjaju putem tekstualnih poruka i društvenih medija, često s bezazlenom porukom poput: “Bok, kako si?”
Prevarant koji djeluje pod lažnim identitetom gradi odnos sa žrtvom, ponekad tijekom samo nekoliko tjedana, prije nego što žrtvi predloži da “uloži” u kriptovalutu. Jedna tehnika uključuje uvjeravanje žrtve da je prevarant ostvario značajnu zaradu u kriptovaluti, uvjeravajući žrtvu da ne smije propustiti prednosti ulaganja u kriptovalute. Oni koji nasjedu na prijevaru bivaju nagovoreni da šalju sve više i više novca, a čak im se daju i fiktivni financijski izvještaji prema kojima se čini da su njihova ulaganja ostvarila znatan povrat.
“Ovdje dolazi do ‘tovljenja svinja'”, kaže Rosen. Na kraju, “postaneš malo sumnjičav. Pokušavate kontaktirati osobu koja vas je kontaktirala online i zatražiti povrat novca. [Ali] ta vas je osoba bila duh.”
Čuvajte se praznika
Rosen kaže da je blagdansko vrijeme posebno unosno vrijeme za prevarante jer često napadaju ljude koji se možda osjećaju usamljeno. I dok je početni pristup nekompliciran, Rosen kaže da stvarne operacije prijevare koje je njegov tim istražio – koje obično djeluju u inozemstvu, uključujući Kambodžu i Kinu – uključuju visoko sofisticirane metode. “Psiholozi su ih obučavali da pokušaju otkriti najbolji način za manipuliranje ljudima”, kaže. “Imate posla s ljudima koji će koristiti različite psihološke tehnike kako bi vas učinili ranjivima i kako bi vas zainteresirali da se odvojite od svog novca.” Stručnjaci kažu da su osnovna svijest i marljivost ključni za zaštitu od internetskih predatora. “Budite jako oprezni kada posjetite društvene mreže i aplikacije za upoznavanje i netko počne razvijati odnos s vama i želi da počnete ulagati”, kaže Fisher iz FBI-a. “Nemoj biti iskasapljen.”
Dok kupci troše milijarde na internetu ove blagdanske sezone, FBI kaže da je također primijetio porast prijevara koje uključuju mega-trgovac Amazon. “Mrežne prijevare kriminalaca ograničene su samo njihovom maštom i imaju besprijekoran osjećaj za tajming”, kaže Fisher.
U jednoj vrsti prijevare, “netko vas nazove i predstavlja se kao iz Amazona ili drugog veleprodajnog distributera, i kaže da postoji problem s vašom kreditnom karticom”, dodaje Fisher. Prevarant zatim traži novi broj kreditne kartice.
Druga varijanta Amazonove prijevare uključuje kriminalca koji zove potencijalnu žrtvu i ukazuje da je sumnjiva kupnja označena na korisničkom računu, što je rezultiralo obustavom privilegija kupnje. Od žrtve se traži da odmah nakon toga izvrši uplatu putem kreditne kartice kako bi ponovno otvorila račun.
“Ponekad će vam čak prijetiti da će vas prijaviti policiji u vezi s vašom kupnjom”, kaže Fisher. “Još jedan mrtav zvono. Nemojte nasjedati na ovu prijevaru.”
Amazonov tim za sigurnost savjetuje potrošačima da tvrtka nikada neće tražiti od kupca osobne podatke, a korisnici ne bi trebali odgovarati na e-poruke u kojima se traže podaci o računu ili osobni podaci.
Tvrtka je u izjavi rekla da je radila na uklanjanju tisuća online phishing web stranica i telefonskih brojeva povezanih s prijevarama lažnog predstavljanja, te je osumnjičene prevarante uputila agencijama za provođenje zakona širom svijeta.
“Prevaranti koji pokušavaju lažno predstavljati Amazon izlažu potrošače riziku”, rekao je Dharmesh Mehta, potpredsjednik Amazona za prodaju partnerskih usluga. “Iako se ove prijevare događaju izvan naše trgovine, nastavit ćemo ulagati u zaštitu potrošača i educirati javnost o tome kako izbjeći prijevare.”
Ciljanje na starije osobe
FBI kaže da su druge vrste prijevara koje su u porastu ove blagdanske sezone uglavnom usmjerene na prijevaru starijih građana. “Prevaranti se obično usredotočuju na starije jer znaju da imaju povjerenja i znaju da stariji Amerikanci obično imaju više novca”, kaže Fisher.
U takozvanim prijevarama u nagradnoj igri žrtve se kontaktiraju i čestitaju im na osvojenoj nagradi, ali im se kaže da prvo moraju poslati novac za pokrivanje poreza i naknada za obradu koje mogu biti pretjerane.
Legitimne “nagradne igre to neće učiniti”, kaže Fisher. “Neće vas tjerati da platite unaprijed da podignete svoj novac.”
Samo u Novom Meksiku prošle je godine bilo oko 60 žrtava lažnih nagradnih igara čiji su ukupni gubici iznosili milijun dolara, kaže on.
FBI predlaže ljudima da provjere svoje navike na internetu kod starijih rođaka i prijatelja i jesu li možda bili meta cyber kriminalaca.
“Ako im se netko obratio i želi im biti prijatelj i razviti odnos”, kaže Fisher, “postavljajte pitanja.”
Komentari