Sjedinjene Države i Saudijska Arabija pozvale su zemlje da preuzmu svoje državljane zarobljene u borbama protiv Islamske države, a šef saudijske diplomacije rekao je da je “apsolutno neprihvatljivo” što bogate zemlje izbjegavaju tu odgovornost.
“Rekao bih tim zemljama – pojačajte napore”, rekao je saudijski ministar vanjskih poslova, princ Faisal bin Farhan na sastanku koalicije predvođene SAD-om u Rijadu.
Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je na istoj konferenciji da je povratak državljana ključan za osiguranje trajnog poraza Islamske države.
Blinken je rekao da se u pritvorskim centrima nalazi gotovo 10.000 boraca Islamske države, od kojih je 2.000 iz drugih zemalja, a ne samo Sirije i Iraka.
Blinken se susreo sa sudijskim princem, razgovarali o gospodarskoj suradnji i energetici
“Neuspjeh u vraćanju stranih terorističkih boraca riskira mogućnost da ponovno uzmu oružje i pokušaju obnoviti takozvani kalifat ISIS-a”, rekao je Blinken.
Najavio je gotovo 150 milijuna dolara Sirijcima i Iračanima za poboljšanje humanitarnih uvjeta i napomenuo da su poteškoće i razočaranje plodno tlo za regrute Islamske države.
Izvorno ogranak al-Kaide, sunitska ekstremistička skupina kontrolirala je jednu trećinu Iraka i Sirije na svom vrhuncu 2014. godine. Iako je poražena u obje zemlje, militanti Islamske države nastavili su s napadima.
Repatrijacije su bile rekordne u 2022. godini, ali se više od 10.000 stranih žena i djece nalazi u kampovima Al-Hol i Roj, tvrde kurdske vlasti.
Komentari