SAD i Kanada postigle dogovor o odbijanju tražitelja azila na neslužbenim graničnim prijelazima

Autor:

epa10512362 US President Joe Biden speaks about his administration's budget proposals during an event at the Finishing Trades Institute in Philadelphia, Pennsylvania, USA, 09 March 2023.  EPA/JUSTIN LANE

EPA/JUSTIN LANE

SAD i Kanada postigle su dogovor o odbijanju tražitelja azila na neslužbenim graničnim prijelazima, kažu dužnosnici. Velik broj migranata neovlašteno prelazi kroz Roxham Road na američko-kanadskoj granici.

Ovaj potez zatvara rupu u zakonu stvorenu sporazumom o azilu sa SAD-om iz 2004. o tome gdje migranti moraju podnijeti svoje zahtjeve za azil. Omogućio je Kanadi da odbija migrante na službenim prijelazima, ali ne i na neslužbenim prijelazima.

Kao dio dogovora, Kanada će sada stvoriti i novi izbjeglički program za 15.000 migranata koji bježe od progona i nasilja u Južnoj i Srednjoj Americi, rekli su neimenovani američki dužnosnici.

Novi sporazum proširuje sporazum o azilu duž cijele granice od 9000 km  i trebao bi stupiti na snagu u petak u ponoć po lokalnom vremenu, izvijestio je Reuters.

Predsjednik Biden boravi u Ottawi u Kanadi na 24 sata kako bi razgovarao o nizu ekonomskih, trgovinskih i imigracijskih pitanja sa svojim kanadskim kolegom Justinom Trudeauom.

Planirano je da se sporazum o migraciji službeno objavi prije nego što se  Biden vrati u SAD u petak navečer.

Američka strana također je zabilježila porast migranata koji prelaze u Kanadu. Očekuje se da će sporazum omogućiti službenicima s obje strane granice da vrate tražitelje azila koji idu u bilo kojem smjeru.
Taj je potez dio napora da se ograniči priljev migranata preko Roxham Roada, neslužbenog prijelaza između države New York i pokrajine Quebec.

Dogovor je amandman na Sporazum dviju strana o sigurnoj trećoj zemlji (STCA) iz 2004., koji zahtijeva od migranata da podnesu zahtjev za azil u prvoj “sigurnoj” zemlji u koju stignu, bilo da je to SAD ili Kanada.

STCA dopušta američkim i kanadskim službenicima da vrate tražitelje azila u oba smjera na formalnim ulaznim lukama, ali se ne odnosi na neslužbene prijelaze.

To je dovelo do toga da mnogi migranti pokušavaju ući u Kanadu na mjestima gdje ne postoji službeni granični prijelaz. Novi aranžman zatvorio bi tu prazninu. Dogovor “neće zaustaviti ljude”, izjavio je u petak za BBC Abdulla Daoud, izvršni direktor Centra za izbjeglice u Montrealu, dodajući da je zabrinut da bi to moglo “potaknuti krijumčarenje ljudi”.

Govoreći o novom programu za izbjeglice, rekao je: “Brojke su preniske. Imali smo 40.000 prijelaza samo u prošloj godini, 15.000 je mali broj i samo iz jednog dijela svijeta, zapadne hemisfere.”

Vlasti grada New Yorka prošlog su mjeseca rekle da migrantima osiguravaju besplatne autobusne karte za putovanje prema američkoj granici s Kanadom.
Prema izvješćima, pregovori o novom američko-kanadskom graničnom sporazumu bili su u zastoju mjesecima. Američki dužnosnici navodno nisu željeli preraditi sporazum, jer je zemlja bila zaglavljena u vlastitoj migrantskoj krizi na američko-meksičkoj granici.

Bidenova administracija također je predložila oštrije mjere protiv tražitelja azila na američkoj južnoj granici s Meksikom tako što će migrantima otežati traženje azila nakon ukidanja graničnih kontrola zbog Covida u svibnju. Prijedlog je naišao na reakciju skupina za ljudska prava.

Novi američko-kanadski sporazum mogao bi brzo stupiti na snagu jer nije potrebno odobrenje američkog Kongresa. Trudeau je tvrdio da je jedini način da se zaustave neregularni prelasci granice na Roxham Roadu.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.