SAD i EU pokreću golemi infrastrukturni projekt kojim će konkurirati Kini

Autor:

epa10849949 A handout photo made available by the Indian Press Information Bureau (PIB) shows Indian Prime Minister Narendra Modi (R) welcoming US President Joe Biden for the G20 Summit at Bharat Mandapam at ITPO Convention Centre Pragati Maidan in New Delhi, India, 09 September 2023. The G20 Heads of State and Government summit takes place in the Indian capital on 09 and 10 September.  EPA/INDIAN PRESS INFORMATION BUREAU / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/INDIAN PRESS INFORMATION BUREAU

Europska unija, Sjedinjene Države i ostale zemlje partneri pokrenuli su golem željeznički i pomorski projekt koji bi trebao povezati Europu s Bliskim istokom i Indijom, rekao je u subotu na samitu zemalja članica grupe G20 u New Delhiju američki predsjednik Joe Biden.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen projekt je nazvala “povijesnim”, dodavši da će željeznička veza ubrzati trgovinu između EU-a i Indije za 40 posto.

Bijela kuća je ranije u subotu objavila da bi SAD, EU, Indija, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati trebali usvojiti dokument o namjeri.

Svrha takvog pothvata je “generirati gospodarski rast, poticaje za nova ulaganja i naprednu regionalnu integraciju”, rekao je Jake Sullivan, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost.

“Mislimo da je projekt sam po sebi hrabar i nadahnjujuć, no i vizija iza projekta jednako je odvažna i inspirativna”, rekao je novinarima na samitu.

Informativni portal Axios ranije je izvijestio da je riječ o jednoj od “ključnih inicijativa” Washingtona čiji je cilj pokušati obuzdati utjecaj Kine na Bliskom istoku.

Inicijativom pod nazivom Jedan pojas, jedan put, Peking podupire infrastrukturne projekte širom svijeta, zbog čega je Kina sklopila brojne sporazume s gotovo svim arapskim državama.

Inicijativa “Jedan pojas, jedan put” pokrenuta 2013. globalna je infrastrukturna i razvojna strategija čiji je cilj povezati Aziju, Afriku i Europu kroz mrežu kopnenih i pomorskih trgovinskih ruta.

Bila je važna prekretnica u kineskoj vanjskoj politici te je postala jedna od najambicioznijih i najdalekosežnijih razvojnih inicijativa u povijesti.

Zapad, a posebno Sjedinjene Države, smatraju je ne pretjerano suptilnim pokušajem Pekinga da preoblikuje regionalne političke poretke u vlastitu korist.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.