Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock stigla je u Kinu u trenutku kada su odnosi Berlina i Pekinga zategnuti više nego ikada. No, već po dolasku u Peking, Baerbock je naišla na hladan prijem, preciznije, na potpuni izostanak bilo kakvog službenog dočeka.
Snimka koja kruži društvenim mrežama prikazuje ministricu kako izlazi iz aviona i zbunjeno gleda okolo, očekujući protokolarni doček, ali službenih kineskih predstavnika nije bilo na vidiku. U trenutku koji je izazvao mnoge komentare, Baerbock je nastavila hodati sama, vidno iznenađena zbog odsustva delegacije koja bi je trebala pozdraviti.
Ovaj incident mnogi vide kao poruku Pekinga, koja dolazi nakon serije napetosti i diplomatskih razmjena. Baerbock je ranije izazvala reakciju kineskih vlasti nakon što je u javnim nastupima Kinu nazvala “rivalom”, a predsjednika Xi Jinpinga “diktatorom”.
Peking je odgovorio oštro, opisavši njezine izjave kao “apsurdne i provokativne” te hitno pozvao njemačkog ambasadora u Kini na razgovor. Nedavni događaji sugeriraju da kineske vlasti nisu zaboravile te riječi, piše Klix.ba.
EU tarife na električne automobile
Njemačko protivljenje planiranim EU tarifama na kineske električne automobile dodatno je zakompliciralo diplomatsku pozadinu ove posjete. Iako se EU sprema uvesti kaznene tarife na kineske električne automobile zbog konkurentskih pritisaka, Njemačka je glasala protiv tih mjera, iako je sama Baerbock, članica njemačke Zelene stranke, podržala sankcije.
Prema izvještajima, Baerbock je pokušala “poslati signal protiv kineskog režima” i pokazati stroži stav Berlina prema Pekingu. Međutim, kancelar Olaf Scholz odlučio je drugačije, usmjerivši njemački glas protiv tarifa, što je rezultiralo internim nesuglasicama unutar vlade.
Vulinu zasmetao govor Annalene Baerbock u Sarajevu: “Prepisala je govor od djeda nacista”
Odluka Njemačke izazvala je raspravu unutar njemačke koalicije, budući da se Zeleni zalažu za čvršći stav prema Kini, dok Scholzova stranka SPD pokazuje veću opreznost u postupcima prema toj gospodarskoj sili.
Ovaj potez Kine dolazi nakon što je krajem prošlog mjeseca visoki dužnosnik kineske Komunističke partije, Liu Jianchao, boravio u Berlinu. Liu je održao sastanke s vodećim članovima njemačke vladajuće koalicije i opozicijskim kršćanskim demokratima (CDU), ali se nije susreo ni s jednim predstavnikom Zelenih, iako su oni dio vladajuće koalicije.
Analitičari smatraju da je to bio simbolički potez kojim Kina pokazuje svoje neslaganje s tvrdokornim stavom koji Baerbock i Zeleni zauzimaju prema njoj.
Njemačka ministrica: ‘Rusija hibridnim ratovanjem pokušava destabilizirati Europu’
Komentari