Saborska zastupnica SDP-a Martina Vlašić Iljkić u utorak je uputila priopćenje vezano za strašan slučaj institucionalnog nasilja nad djecom u domu u Osijeku.
“Najoštrije osuđujem ponašanje djelatnice Centra za pružanje usluga u zajednici Klasje, Osijek čije je verbalno i neverbalno iživljavanje nad djecom bez odgovarajuće roditeljske skrbi šokiralo i uznemirilo javnost. Po svemu što se može čuti na snimci, teško je vjerovati da je riječ o izoliranom slučaju, kao i u to da se moglo događati bez znanja drugih djelatnika i ravnatelja. Snimka je pokazala da su djeca, koju je država trebala štititi, izvrgnuta strašnoj psihičkoj, a vrlo vjerojatno i fizičkoj torturi koja će vjerojatno ostaviti trajne i ozbiljne posljedice po djecu.
Prema podacima za 2021. godinu u Centru za pružanje usluga u zajednici Klasje Osijek, smješteno je 111 djece. Kako Ministarstvo upravlja reformom socijalne skrbi i osigurava adekvatni smještaj i skrb djece, pokazuje upravo ovaj primjer. Dvije prethodne godine konstantno upozoravamo na neprimjerene uvjete skrbi za djecu, a to su činili i stručni radnici Zavoda za socijalnu skrb koji su se u više navrata otvorenim pismom obraćali javnosti, upozoravajući na neadekvatne i nedostatne uvjete skrbi za djecu izvan vlastite obitelji.
Treba li uopće reći da nitko od nadležnih na ta upozorenja nije reagirao!? Štoviše, kada netko upozori na manjkavosti u sustavu, dobije uputu od Ministarstva da se svi problemi moraju rješavati unutar sustava, u suprotnom prijete sankcije.
Ovaj tragični slučaj ide korak dalje i pokazuje sav jad sustava u kojem nezbrinuta djeca trpe zlostavljanje i nasilje u ustanovi u koju su, kakve li ironije, dovedeni da budu sigurni. Osim što ustanova nije najprimjereniji oblik skrbi za djecu te je preporuka da je udomiteljska obitelj u najboljem interesu djeteta, pogotovo za djecu mlađe životne dobi, ovaj slučaj je pokazao kako se institucionalno zlostavljanje djece događa upravo pod nadležnim Ministarstvom.
Potrebno je više nadzora u sustavu socijalne skrbi kod svih pružatelja usluga jer ‘državni dom’, kako vidimo, ne znači i sigurnost. Iako postoje istraživanja na temu institucionalnog nasilja nad starijim osobama, institucionalno nasilje nad djecom dosad nije bila tema znanstvenih istraživanja iako se o nasilju nad djecom puno govori u javnosti (primjerice vršnjačko nasilje i nasilje u obitelji).
Djeca koja nisu imala mogućnost u svojoj obitelji i okruženju dobiti ljubav, privrženost i toplinu doma, koja nisu naučila pozitivne primjere ponašanja u svojim obiteljima, uz ovakvo okruženje mogu usvojiti još gora ponašanja jer su dobila poruku da su odrasle osobe nasilne, a ne podržavajuće.
Djelatnica koja se iživljavala nad djecom, kao i onim djelatnici koji su znali, slušali i šutjeli, trebaju odgovaraju zbog nasilja nad djecom. Državne službe moraju onemogućiti da takvi zlostavljači budu u kontaktu s djecom i da i dalje ostanu u sustavu.
Ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Klasje, Osijek koji je sve nazvao ‘izgredom’ trebao bi žurno biti smijenjen. Ovdje nije riječ o svađi dvoje djelatnika nego o zlostavljanju nezaštićene djece”, napisala je Vlašić Iljkić.
Komentari