Hrvatski sabor raspravljat će o konačnom prijedlogu zakona o akademskom i stručnom nazivu i akademskom stupnju.
U odnosu na prvo čitanje, propisuje se da se i u slučaju kada se studij više ne izvodi ili nije iste vrste, uvjerenje o ujednačavanju akademskog ili stručnog naziva izdaje bez naknade.
Rok za donošenje popisa akademskih i stručnih naziva i akademskih stupnjeva produžen je na šest mjeseci kako bi se omogućilo da se što više standarda kvalifikacija upiše u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira.
Zastupnici će raspraviti i konačni prijedlog zakona o Nagradi “Ivan Filipović kojim se određuju područja za koja se ta nagrada može dodijeliti, kriteriji za dodjelu, kao i postupak njezine dodjele. Nagrada se dodjeljuje istaknutim odgojno-obrazovnim radnicima, znanstvenicima i stručnjacima za trajni doprinos odgojno-obrazovnoj djelatnosti u Hrvatskoj.
Strateški plan za znanost
Raspravit će i prijedlog Strateškog plana Hrvatske zaklade za znanost za razdoblje od 2023.do 2027., kojeg je Saboru podnio Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost. Strateškim planom predviđena su tri temeljna strateška cilja – jačanje znanstvene izvrsnosti i inovativnosti, jačanje kapaciteta i međunarodne prepoznatljivosti HRZZ-a te jačanje uloge znanosti u gospodarstvu, društvu i među građanima.
Zastupnici će ovaj tjedan raspravljati i o prijedlogu novog Zakona o turizmu, prvog takvog u Hrvatskoj, kojim se predviđaju veća odgovornost i obveze turističkih zajednica i lokalnih vlasti te naglašava važnost održivog upravljanja turizmom.
Zakon naglašava važnost primjene održivih načela u budućem upravljanju turizmom te ravnomjernog razvoja turističke ponude u cijeloj zemlji, posebice na kontinentu, kao i cjelogodišnjeg turizma.
Predloženi zakon, o kojem će zastupnici raspravljati u četvrtak donosi i nove uloge turističkim zajednicama (TZ) i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u upravljanju turističkim destinacijama u smjeru održivosti.
To obuhvaća i razvrstavanje TZ-ova po indeksu turističke razvijenosti i izradu izračuna prihvatnih kapaciteta, odnosno koliko turista može primiti destinacija bez negativnih učinaka na lokalno stanovništvo, prostor i resurse.
Jedna od većih novosti je i veća uloga lokalnih vlasti u upravljanju destinacijom i davanje mogućnosti određivanja broja, vrste i kategorije ugostiteljskih i smještajnih objekata za turiste na cijelom svom području.
Lokalne vlasti moći će odlučiti i o uvođenju turističkog ekološkog doprinosa. Novi doprinos plaćali bi jednodnevni turisti, a novac bi se koristio namjenski koristiti za smanjenje negativnih utjecaja turizma na okoliš i klimu, prostor te za mjere očuvanja okoliša i prirode.
Primjena zakona predviđena je za 1. siječnja 2024.
Inozemne stručne kvalifikacije
Zastupnici će u petak raspraviti izmjene i dopune Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija kojem je cilj spriječiti neopravdana ograničenja pristupu obavljanja reguliranih profesija te utjecati na povećanje mobilnosti stručnjaka i slobodu pružanja usluga.
Glasovanja o raspravljenim prijedlozima zakona ovaj tjedan neće biti, prenosi HRT.
Komentari