Saborski zastupnici danas raspravljaju o vladinom prijedlogu Odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga RH u misiji EU za vojnu pomoć i potporu Ukrajini, potrebna je dvotrećinska većina.
Sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga RH u EUMAM-u jučer su podržali saborski odbori za obranu i zakonodavstvo. No oporba se protivi takvom prijedlogu ocjenjujući ga neustavnim. SDP i Zeleno-lijevi blok predlažu kompromisno rješenje, a Most odbija sudjelovati u, kako tvrde, protuustavnoj raspravi. SDP i Zeleno-lijevi blok zajednički će uputiti inicijativu za koju smatraju da bi mogla pomiriti predsjednika RH i premijera te dobiti širi društveni konsenzus među građanima i saborski konsenzus.
Vlada predlaže da u misiji sudjeluje do 80 pripadnika Oružanih snaga RH uz mogućnost rotacije i da u Hrvatsku može ući do 100 pripadnika ukrajinskih snaga uz mogućnost rotacije u 2022., 2023. i 2024. godini.
Milanović odbio dati suglasnost
Zoran Milanović prethodno je odbio dati suglasnost za sudjelovanje hrvatskih vojnika u misiji EU za pomoć Ukrajini. Tvrdi da to nije u skladu s Ustavom, kao i da ministar obrane nije ovlašten tražiti predsjednikovu suglasnost za to pitanje.
Hrvatska vojska bi pomagala Ukrajini na tri načina
U slučaju pozitivne odluke Hrvatskog sabora, Hrvatska vojska pomagat će Ukrajini na tri načina.
“Da naši časnici budu u zapovjednim strukturama ove misije, da hrvatski vojnici budu dio onih vojski unutar EU koje će biti spremne obučavati ukrajinske vojnike, mahom u Poljskoj i Njemačkoj, te mogućnost da se ukrajinski vojnici obučavaju i u Hrvatskoj”, objasnio je Plenković na sjednici vlade.
Misija EUMAM trajat će dvije godine i provodit će se na teritoriju država članica EU.
Ne možemo pustiti da Ustav padne
Na početku je Peđa Grbin pozvao na stanku za konzultacije. “Mi u SDP-u ne možemo dopustiti ovakav napad na demokratski poredak, ne možemo pustiti da Ustav padne i da zbog sukoba dva ega izgubimo ono što smo gradili 30 godina.”
Suverenisti također traže 10 minuta stanke. Oni podržavaju pomoć Ukrajini, kao i pomoć ukrajinskim izbjeglicama, ali se protive odluci o obuci ukrajinskih vojnika. “Time si crtamo metu na čelo”, rekao je Pavliček.
Žrtve obećanja bez pokrića
Krešo Beljak kaže da se radi o čudnoj situaciji jer je Plenković obećao nešto što ne može biti provedeno. “Mi smo žrtve obećanja bez pokrića”, rekao je Beljak i naglasio da je jasno tko je žrtva, a tko agresor.
Dario Hrebak u ime kluba HSLS-a također traži stanku. Hrebak kaže da nitko nije zaboravio što je Hrvatska prolazila i da Ukrajina prolazi to sad isto. Kaže da se ne sjeća da su se u Ukrajini vodile ovakve rasprave. “Naše je da podržimo onog tko se brani, na svaki mogući način”, rekao je Hrebak.
Stipo Mlinarić iz Domovinskog pokreta traži stanku od “jednog dana, tjedna, mjeseca” kako bi se Milanović i Plenković mogli dogovoriti o ovom pitanju.
“Domovinski pokret se jasno izjasnio da smo za Ukrajinu. Naš kolega Dretar je bio u Ukrajini i prije Plenkovića, vozio je humanitarnu pomoć”, rekao je Mlinarić.
Znak Z
Javio se Zekanović. “Ili ste za Ukrajinu ili ispred vrata objesite ovaj znak”, rekao je i pokazao papir na kojem se nalazi simbol ruske invazije “Z”. Zekanović je zatim pokidao taj papir.
Jandroković: Ne znam zašto svi govore da se krši Ustav
Domagoj Hajduković u ime kluba Socijaldemokrata traži tri dana stanke. “Želimo glasati za, ali omogućite nam da poštujemo proceduru”, rekao je.
Jandroković je rekao da ne zna zašto svi govore da se krši Ustav jer to nadležna institucija još nije odlučila.
Hajduković: Milanović nije dobio mogućnost ni da se očituje
Damir Habijan iz HDZ-a kaže da je sve po Ustavu. Hajduković kaže da Milanović nije dobio mogućnost ni da se očituje.
Ponovno Zekanović: “Gdje su danas mostovci? Kao i obično kod ključnih tema, njih u saboru nema.”
Stranku traži i IDS, a Emil Daus kaže da su na strani Ukrajine. “Ovo nije rasprava o Ukrajini, nego tko je za Milanovića, a tko za Plenkovića.”
Ili ste za pomoć žrtvi Ukrajine ili ste za Putinovu Rusiju
Branko Bačić iz HDZ-a kaže da je procedura u skladu s Ustavom i da je takva praksa bila ista sve dok Milanović nije postao predsjednik. “Ovaj pokušaj oporbe pokazuje izostanak empatije prema žrtvi Ukrajine”, rekao je.
“Ili ste za pomoć žrtvi Ukrajine ili ste za Putinovu Rusiju”, rekao je.
Pauzu traži i Milorad Pupovac. “Klub SDSS-a i ja ćemo podržati svaku pomoć Ukrajini koja neće ugroziti sigurnost ove zemlje. Ni mi u Hrvatskoj ne bismo trebali zaboraviti na tu dužnost, i mi se moramo zalagati za mir. Mir je potreban i Europi i svijetu”, rekao je Pupovac.
Banožić o prijedlogu obuke i padu drona
Ministar obrane Mario Banožić kaže da je sabor među prvima osudio rusku agresiju na Ukrajinu, te da je Hrvatska podržala sankcije. Kaže i da se ova misija ne razlikuje od sličnih misija, osim što se sada zbog sigurnosti odvija na teritoriju EU članica.
O uspostavi ove misije se počelo raspravljati u kolovozu, a Hrvatska je sudjelovala u početku, naveo je Banožić. Hrvatska će za obuku uplatiti 416 tisuća eura.
“Hrvatska bi sa svojim iskustvom Domovinskog rata pridonijela obrani Ukrajine”, rekao je i dodao da bi to iskustvo pomoglo i HV-u.
“Od 1999. do 2022. godine u međunarodnim misijama je sudjelovalo više od 10.000 pripadnika Hrvatske vojske”, rekao je Banožić. “Sudjelovanjem u ovoj misiji Hrvatska bi nastavila svoj aranžman”, dodao je i pozvao zastupnike da glasaju za obuku.
“Sve odluke, a bilo ih je više od 20, su donesene po Ustavu u kojem piše da oružane snage saveznica mogu ući u Hrvatsku uz suglasnost predsjednika. Ako nema suglasnosti traži se dvotrećinska većina”, rekao je Banožić na pitanje Ante Deura.
Mlinarić kaže da je Hrvatska trebala osnovati firmu koja bi obučavala časnike, a u kojoj bi radili umirovljeni časnici. Pitao je i čiji je dron pao u Zagrebu.
Banožić kaže da se radi o podacima koji su klasificirani u drugim zemljama te se nisu mogli iznositi u javnost.
Marko Pavić kaže da oporbi procedura nije bila sporna kad je odluke potpisivao bivši ministar Kotromanović.
Nikola Mažar kaže da je Banožić 14. studenog poslao dopis predsjedniku Milanoviću, te da je jasno da je sve po Ustavu. Pitao je Banožića i je li Milanović dao suglasnost na prethodne četiri odluke.
“Milanović je uvijek do sada davao suglasnost na odluke, nikad do sada suglasno nije uskraćena”, rekao je Banožić.
Dražen Srpak (HDZ) kaže da će većina pokazati da je na strani pravde i da će Hrvatska pomoći državi koja je prva priznala Hrvatsku i koja prolazi isto što i ona prije 30 godina.
“Kad se odlučivalo o ulasku Švedske i Finske u NATO, drugi ministri su me pitali zašto to ne podržavamo. Ova rasprava ima svoju međunarodnu težinu”, rekao je Banožić.
Andro Krstulović Opara kaže da ne može doći sebi jer se cijelo jutro raspravlja o člancima i paragrafima, a ne o potpori Ukrajini. Kaže i da je oporba u veljači čekala da Milanović kaže što misli o invaziji na Ukrajinu.
Željko Sačić kaže da nikad u povijesti Hrvatska nije bila u situaciji da donosi ovakvu odluku. “Zašto je NATO odbio pokroviteljstvo nad ovakvom misijom?” pitao je ministra i dodao da se “de jure Hrvatska uključuje u rat”. Javio se Bačić i rekao da ništa od toga nije istina i da je Hrvatska već bila u ovakvoj situaciji.
Banožić kaže da je šef NATO-a pozdravio ovu misiju te da se ona ne razlikuje od misija u Africi, osim što se provodi na teritoriju članica EU.
Ivan Penava pita koji su ciljevi ove obuke i tvrdi da se radi o sigurnosnom presedanu.
“Svako sudjelovanje ima jasne ciljeve. Kad ste prisutni u zapovjedništvu, vi razvijate svoje zapovjednike. Uvježbava se i Hrvatska vojska, pokazuje što su naučili u drugim misijama”, rekao je Banožić.
Gari Cappelli kaže da su Ukrajinci prije 90 godina umirali od gladi, a sad umiru od hladnoće. “Nemojmo se baviti administracijom, stanimo na pravu liniju”, rekao je.
Željko Pavić (SDP) pita zašto je došlo do razmirica između vlade i predsjednika. HDZ-ov Kapulica kaže da su europske zemlje 90-ih odbile mirovnu misiju u Hrvatskoj.
“Nadam se da se Milanović probudio i da vidi svoje obezglavljenje potrčke. Pozivam ga da pristane na ovu odluku i da ih spasi. Zorane, pomozi oporbi”, rekao je Zekanović. Banožić je dodao da je pomoć Ukrajini pomoć svima nama i Europi.
Bačić pita je li Glavni stožer Hrvatske vojske upoznat s ovom odlukom i što kažu na to. Banožić kaže da su upoznati i da su proučavali što bi bilo korisno i za hrvatsku i za ukrajinsku vojsku.
Vesna Nađ (klub Socijaldemokrata) pita Banožića zašto nije zatomio svoju taštinu i napravio sve što je mogao da osigura prethodnu suglasnost predsjednika. Nađ je rekla i da je na početku rata obilazila bolnice te da je većina ranjenika stradala od vlastitog oružja ili od suboraca, upravo zbog nedostatka obuke. HDZ-ova Grba Bujević je napala Nađ da vrijeđa branitelje jer je rekla da je dio njih stradao od vlastitog oružja.
Banožić kaže da se često povlači iz sukoba kako bi skinuo HV s naslovnica medija.
Banožić tvrdi kako je zvao Milanovića na razgovor ali da je svaki put bio odbijen
Majda Burić (HDZ) kaže da oporba ima narativ da je za Ukrajinu, ali je sad protiv, a želi javnost nastaviti uvjeravati da je za Ukrajinu. “Oproba je glasnogovornik Pantovčaka”, rekla je.
Banožić kaže da druge zemlje prate ove rasprave i da ga onda pitaju zašto je Hrvatska protiv.
Beljak pita zašto Banožić nije razgovarao s Milanovićem prije nego što je dao obećanje u EU te zašto sad ne sjedne s Milanovićem. Beljak je dobacio Jandrokoviću da je jadan, za što je dobio treću opomenu i zabranu sudjelovanja. Beljak je nastavio dobacivati pa ga je Jandroković izbacio. Nakon što je Beljak nastavio, Jandroković mu je zabranio da i sutra sudjeluje na sjednici.
Banožić kaže da je 10-ak puta predlagao Milanoviću da razgovaraju, ali je bio odbijen.
Radi se o vojnoj misiji, a ne obuci, rekao je Banožić.
Nakon njega za govornicu je stao Ante Deur (HDZ), predsjednik Odbora za obranu, pročitao je prijedlog odluke i ponovio teze koje je izlagao ministar obrane.
Jandrokovića je zamijenio Željko Rainer.
Darko Klasić iz HSLS-a kaže da obučavanje vojnika neće Rusiju naljutiti više od slanja oružja i pita želi li Milanović biti novi Orban. “Trenutna situacija nas svrstava uz zemlje nestabilnog političkog okvira, a u takve zemlje ne dolaze investicije”, rekao je.
Branko Bačić kaže da se ne radi smo o obuci jer bi u tom slučaju vlada donijela odluku bez sabora. “Ovo je misija Europske unije”, rekao je Bačić i dodao da se ovako još jednom osuđuje invazija i šalje poruka da će NATO štiti svoj teritorij. Oporba se pričom o neustavnosti svrstava na stranu Rusije i agresije, rekao je. “To se ne može sakriti”, rekao je.
“Kako ostati normalan u hrvatskoj politici. Naslušali smo se svega, a ovo danas je jedno novo dno hrvatske politike. Ova rasprava danas u konačni se pokazala da nije rasrpava o Ukrajini, Ukrajina je povod da se izvrđna uđe u obračun s opozicijom, Milanovićem i tko zna kim i čim. Svi zastupnici su već više puta digli ruku za pomoć Ukrajini. Je li itko govorio protiv pomoći Ukrajini. Nitko nikad nije. Ovaj sabor je nedvojbeno podržao svemu što je išlo vezano uz Ukrajinu, postoji velika empatija Hrvatske prema Ukrajini. Ne odgovara istini kad se zastupnike svrstava na neciju stranu.
Naučite se konačno raditi svoj posao. Teško vam je razgovarati s predsjednikom republike? Nikog ne zanima možete li vi ili ne s njim razgovarati. Nevažno je tko je kakva osoba, tko gdje sjedi, institucije su instiucije. Ustav je Ustav. Doveli ste do toga da se nečiji osobni animoziteti preliju preko jedne važne međunarodnog pitanja”
“Branko Bačić laže. Hrvatski sabor odlučuje onda kada misija ima ili može imati borbeni karakter, kada naši vojnici ili oni koji dolaze mogu sudjelovati u sukobu. Ako se ovdje radi o borbenom djelovanju i mogućnosti borbenog djelovanja, onda nas lažete. Ako se ovdje radi samo o obuci i vježbi, onda sabor nema što odlučivati. Onda je to odluka vlade i predsjednika.
Ministar vanjskih poslova je otišao u Bruxelles i dogovorio nešto bez dogovora s predsjednikom. Zašto je Radman nešto obećao, a niej dogovorio? Zato jer vi želite prikriti svoje afere i probleme u Hrvatskoj. To je istina. da problem želite riješiti pročitali bi što je Milanović napisao u svom dopisu. Plenković bi uputio dopis u ime vlade i sve bi bilo riješeno”, rekao je Grbin.
Ivan Penava prozvao Vladu
“Država koja je suočena s demografskim slomom i problemima ne treba se miješati u geopolitičke ratove koje niti treba niti može rješavati. Jedino to je domoljubno. Kome je to palo na pamet, da dovede vojsku koja nije članica NATO-a, koja je u sukobu? Jeste li vi u vladi svjesni da su u svakom ratnom sukobu zaraćene snage po svim zakonima legitimna meta? Zašto nam dovodite rat u Hrvatsku? Jel nama treba u Hrvatskoj zalutala raketa, diverzija ili teroristički čin? Prije pet dana vojska Ukrajine se pohvalila kako su ubili Irance koji su obučavali rusku vojsku. Smatraju ih neprijateljima. Treba li to Hrvatska iskusiti? Pad tzv. drona pokazao je koliko smo izloženi, slabi, nekompetentni… Samo 70 metara je nedostajalo da brojimo naše mrtve studente. Još ni danas nemamo odgovor oko toga. Jeste li svjesni što radite ovim prijedlogom?”
Komentari