Američka ministrica financija, Janet Yellen, stigla je u Peking na četverodnevno putovanje koje ima za cilj ukrotiti rastuće napetosti između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava, posebice oko trgovine i industrije visokotehnoloških čipova.
Ovo je drugi posjet dužnosnika američke vlade Kini ove godine i očekuje se da će istaknuti međuovisnost kao i nepovjerenje koje karakterizira odnos dviju supersila.
Posjet se odvija u pozadini neprijateljstava s obje strane, s najvećim fokusom trenutno na sukob oko čipova vitalnih za naprednu tehnologiju uključujući vojnu opremu i umjetnu inteligenciju. Ostala sporna područja uključuju Tajvan, potporu Kine Rusiji dok vodi rat u Ukrajini i ljudska prava.
Ali postoje i snažni poticaji za obje strane da pokušaju popraviti odnos gdje je to moguće.
Suradnja između Washingtona i Pekinga ključna je za napredak u rješavanju globalnih prijetnji, uključujući klimatsku krizu. Njihova su gospodarstva tako blisko isprepletena da eskalacija trgovinskih kontrola riskira nanošenje ozbiljne štete objema državama.Bez dobrih komunikacijskih kanala, postoji veći rizik da bi žarišne točke poput vojnih patrola u blizini tajvanskog zračnog prostora i teritorijalnih voda mogle eskalirati.
U Pekingu će Yellen razgovarati o potrebi da “odgovorno upravljamo našim odnosima, izravno komuniciramo o problematičnim područjima i radimo zajedno na rješavanju globalnih izazova”, priopćilo je američko ministarstvo financija.
Washington, zajedno s svojim saveznicima, kontrolira najnapredniju tehnologiju na svijetu. Zakonodavci s obje strane političke podjele zabrinuti su da bi Kina mogla prestići Ameriku u pogledu ukupne vojne moći, i da bi to mogla učiniti iskorištavanjem američkog znanja i izuma.
Prošlog listopada Bidenova administracija je uvela kontrolu nad prodajom poluvodiča i opreme za izradu čipova Kini i navodno se priprema pooštriti ograničenja u ovom području.
U ponedjeljak je Kina rekla da je postavila nove kontrole na izvoz dvaju metala koji se koriste u proizvodnji čipova, galija i germanija.
Državni tabloid Global Times uokvirio je propise kao izravan odgovor na potez SAD-a: “Nema razloga da Kina nastavi iscrpljivati vlastite mineralne resurse, samo da bi joj se onemogućio tehnološki razvoj.”
U govoru u travnju, Yellen je iznijela tri prioriteta za SAD u odnosima s Kinom. Prvi je bio zaštita interesa nacionalne sigurnosti i ljudskih prava kroz ciljane radnje koje “nisu imale za cilj stjecanje ekonomske prednosti”. Drugi je bio traženje “zdravog gospodarskog odnosa s Kinom koji potiče obostrano koristan rast i inovacije”. Konačni prioritet bila je suradnja na “hitnim globalnim izazovima” kao što je klimatska kriza, navodi Guardian.
Rat Kine i SAD-a oko poluvodiča eskalira. Glavni protagonisti su galij i germanij
Komentari