Ukrajina je, čini se, postigla važan napredak u svojoj protuofenzivi protiv Rusije, s izvješćima koja sugeriraju da je prvi put probila rusku obrambenu liniju vozilima. Međutim, nije još jasno hoće li Ukrajina moći iskoristiti taj proboj, a bitka ostaje i dalje neizvjesna.
Gian Gentile, analitičar i bivši pukovnik američke vojske, identificirao je neko od ključnih oružja koja su važna za Rusiju u pokušaju da zaustavi napade Ukrajine. No, rekao je da bi odlučujući napredak Ukrajine potpuno mogao promijeniti dinamiku sukoba.
Rusija je stoljećima koristila masovnu artiljeriju kao srce svoje vojne moći, s dugometnim topovima u sukobima poput Drugog svjetskog rata koji su proizvodili razorne i nemilosrdne artiljerijske napade. Međutim, rat u Ukrajini otkrio je ograničenja ove strategije, s obje strane koje brzo troše streljivo, a tvornice oružja teško održavaju korak s potražnjom za projektilima. No, Gentile tvrdi da se Rusija prilagodila, poboljšavajući preciznost artiljerije upotrebom GPS tehnologije, nadzornih dronova i precizno vođenih raketa, tako da manje ovisi o masovnoj vatri.
Ruski artiljerijski strijelci odigrali su ključnu ulogu u uništavanju ili zadržavanju ukrajinskih postrojbi koje pokušavaju napredovati kroz ruske obrane. “Shvatili su da to jednostavno ne mogu raditi. Moraju biti precizniji”, rekao je Gentile o nekadašnjim masovnim taktikama bombardiranja Rusije.
Kako bi nadoknadila prednost u broju vojnika i opreme koju ima Rusija, Ukrajina se istaknula u prilagodbi jeftine i lako dostupne opreme u vojne svrhe. Među takvom opremom su dronovi koji su se mogli kupiti već gotovi i koje je Ukrajina koristila za nadzor neprijateljskih pozicija. No, sposobnost Rusije da izbaci dronove izvan funkcije prekidanjem njihovih signala značajno se poboljšala tijekom sukoba, rekao je Gentile. To znači da je kapacitet Ukrajine za prikupljanje stvarnih informacija s bojišta o ruskim pozicijama bio ograničen.
Nedaleko od linije fronte, timovi elektroničkog ratovanja raspoređeni su kako bi otkrivali i presretali dronove i rakete. Rade u malim, teško primjetnim jedinicama s posebnim uređajem koji može blokirati GPS signale koji vode dronove i čak skupe precizno vođene američke rakete. Kada se njihovi signali blokiraju, dronovi skreću s puta ili nasumično luta i padaju. “Gube mnogo njih jer su Rusi vrlo učinkoviti u elektroničkom ratovanju i taktikama protiv dronova”, rekao je Matt Dimmick, bivši član američkog Nacionalnog sigurnosnog vijeća koji surađuje s nevladinom organizacijom Spirit of America kako bi osigurao ključne vojne zalihe za Ukrajinu.
Isto tako ruski napadni helikopteri Ka-52 predstavljaju veliki problem za Ukrajinu. Imaju visoku manevarsku sposobnost, čvrstu oklopljenost i sposobnost ispaljivanja raketa za uništavanje tenkova, piše Business Insider.
Britansko ministarstvo obrane izjavilo je da helikopteri daju Rusiji ključnu prednost na bojištu i nanijeli su “teške gubitke” Ukrajini. Opremljeni su raketama LMUR za uništavanje tenkova, koje se mogu ispaliti s udaljenosti od oko devet milja. “Posade Ka-52 brzo su iskoristile prilike za lansiranje ovih raketa izvan dometa ukrajinskih protuzračnih sustava”, izjavilo je britansko ministarstvo obrane.
Komentari