Veleposlanstvo Rusije u BiH odbacilo je u utorak tvrdnje kako Moskva prijeti Sarajevu zbog mogućeg približavanja članstvu u NATO-u, istaknuvši u posebnom pismu članovima Predsjedništva BiH da samo žele da se pri odlučivanju o članstvu uzmu u obzir mišljenja svih političkih čimbenika u zemlji.
Rusko je veleposlanstvo tijekom dana priopćilo da su članovima Predsjedništva BiH Željka Komšića i Šefika Džaferovića poslali posebno pismo veleposlanika Igora Kalabuhova kako bi razjasnili dvojbe o tome što je zapravo stajalište Moskve u odnosu na rasprave o tome hoće li BiH postati članicom NATO-a.
Komšić i Džaferović prošlog su tjedna oštro upozorili kako Rusija neće određivati hoće li BiH postati članicom NATO-a te su kao “neprihvatljivu prijetnju” odbacili posebnu izjavu ruskog veleposlanstva u kojoj je uz ostalo stajalo kako bi članstvo u NATO-u bio “neprijateljski čin” na kojega bi Rusija svakako odgovorila.
Na tu su rusku izjavu reagirale i brojne političke stranke, čije je sjedište u Sarajevu, odbacujući je kao neprihvatljivu, a osudio ju je i američki veleposlanik u BiH Eric Nelson, kao i glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu.
“Hoće li se države odlučiti za suradnju s NATO-om, bilo putem partnerstva ili kao punopravne članice alijanse, ovisi o svakoj takvoj državi i o 30 saveznika (u NATO-u). Niti jedna treća strana nema pravo intervenirati ili staviti veto na takav postupak. Sve prijetnje u tom pogledu su neprihvatljive”, kazala je ranije Lungescu.
Odgovarajući na kritike iz BiH i sa Zapada ruski veleposlanik Kalabuhov sada tvrdi kako njegova zemlja ne prijeti BiH niti dovodi u pitanje njen suverenitet, nego samo traži da se uvaže stajališta svih u zemlji, čime je očevidno aludirao na snažno protivljenje članstvu NATO-u koje predvode vlasti u Republici Srpskoj.
“Pravo da se izjasne oko članstva BiH u NATO-u imaju kako pristalice ovog pravca tako i svi oni koji žele skrenuti pozornost na posljedice pridruživanja tom vojnom bloku čija je snaga usmjerena protiv moje zemlje”, napisao je Kalabuhov u privatnom pismu Komšiću koje je ipak procurilo do lokalnih medija.
Ruski se veleposlanik potužio i na to što, kako navodi, NATO u svojim publikacijama opisuje Rusiju kao glavnog neprijatelja BiH.
Kalabuhov se potrudio i demantirati ocjene kako je zaoštrena retorika Rusije u odnosu na BiH rezultat diplomatskog incidenta iz prosinca 2020., kada su se baš Komšić i Džaferović odbili sastati s ruskim šefom diplomacije Sergejom Lavrovom koji je tada boravio u Sarajevu.
Učinili su to zbog izjava kojima je Lavrov tada doveo u pitanje mogućnost da BiH postane članicom NATO-a.
Tvrdnje kako se Rusija sada zbog toga sveti Kalabuhov je nazvao “insinuacijama” iznesenim bez ikakvog utemeljenja.
Komentari