Ruski pogled na Krim tri godine kasnije

Autor:

RBTH

Krim se u ožujku 2014. godine sjedinio s Rusijom, a tri godine poslije stanovnici tog poluotoka i dalje nisu jedinstveni u ocijeni kako se život promijenio i kako povratak pod rusku vlast utječe na život na nekadašnjem ukrajinskom teritoriju

LOGO_RBTH

Dopisnik RBTH Hrvatske posjetio je Krim i potrudio se krajnje nepristrano ocijeniti raspoloženje stanovnika tog poluotoka i čuti različita, pa čak i dijametralno suprotna mišljenja o tome kako se promijenio život na Krimu u posljednje tri godine. Podsjećamo, Krim se u ožujku 2014. godine sjedinio s Rusijom, a prije toga je bio dio Ruskog Carstva, SSSR-a i Ukrajine.

Zračna luka u Simferopolju (1230 km južno od Moskve) sad je jedino mjesto koje izravno povezuje građane Rusije s Krimom. Na Krim se može stići i trajektom, ali s tri presjedanja, dok pruge uopće nema (gradi se pruga koja zaobilazi Ukrajinu, ali je planirano da bude puštena u rad tek u rujnu 2017.), a Kerčanski most, preko kojeg će biti uspostavljen automobilski promet s Krimom, bit će, kako se najavljuje, završen do kraja 2018. godine. Zbog toga zrakoplovi slijeću u Simferopolj svakih 10-15 minuta i gotovo svi su prepuni. Pa ipak, ovdašnjim taksistima ni to nije dovoljno – čim stigoh, opkoliše me na izlasku. A s obzirom na to da mi nije trebao taksi, komentirali su me iza leđa…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

OZNAKE: Rusija, krim

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)