Ruski izvoz nafte vratio se na predratnu razinu unatoč nizu zapadnih sankcija

Autor:

Patrick Hendry, Unsplash

Izvoz sirove nafte i naftnih proizvoda iz Moskve porastao je u ožujku na najvišu razinu od travnja 2020., skočivši za 600.000 barela dnevno, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom mjesečnom izvješću o nafti u petak.

Porast je povećao procijenjeni prihod Rusije od izvoza nafte na 12,7 milijardi dolara prošlog mjeseca. Prihod je i dalje manji za 43% u odnosu na prošlu godinu, rekla je IEA, budući da je Rusija prisiljena prodavati svoje barele ograničenijem krugu kupaca koji mogu pregovarati o većim popustima.

Zapadne zemlje nametnule su niz sankcija na izvoz energije iz Moskve otkako je predsjednik Vladimir Putin naredio svojim trupama da uđu u Ukrajinu u veljači prošle godine. Najznačajniji su zabrana uvoza ruske sirove nafte u Europsku uniju i zabrana rafiniranih naftnih proizvoda poput dizela u blok.Ali Rusija, drugi najveći svjetski izvoznik sirove nafte, pronašla je voljne kupce u Kini i Indiji da zamijene europske kupce.

Ipak, sankcije su značajno udarile na rusku blagajnu. Prošlog je tjedna vlada priopćila da je pad prihoda od energenata pridonio proračunskom deficitu od od 29 milijardi dolara u prva tri mjeseca ove godine. Njegov ukupni prihod pao je za gotovo 21% u usporedbi s istim razdobljem 2022., izvijestio je Reuters. Rusija se oslanja na sektor nafte i plina za financiranje oko 45% svog proračuna, prema IEA.

IEA je također rekla da iznenadna smanjenja proizvodnje sirove nafte koja su ovog mjeseca najavila Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici, grupa poznata kao OPEC+, riskiraju “pogoršanje” očekivane nestašice nafte u drugoj polovici 2023. godine.

IEA je rekla da će rezovi OPEC+ vjerojatno smanjiti globalnu opskrbu naftom za 400.000 barela dnevno do kraja ove godine. U međuvremenu se očekuje porast potražnje za 2 milijuna barela dnevno kako bi ove godine dosegla rekord od gotovo 102 milijuna barela dnevno.

Predviđena nestašica nafte mogla bi opteretiti gospodarstva koja se već bore s usporavanjem rasta i povijesno visokom inflacijom.

OPEC+ je 2. travnja neočekivano objavio da će smanjiti proizvodnju sirove nafte za 1,66 milijuna barela dnevno. Rezovi će započeti u svibnju i trajati do kraja godine, prema dužnosniku saudijskog ministarstva energetike. To dolazi uz smanjenje od 2 milijuna barela po danu koje je kartel najavio u listopadu, doznaje CNN.

Smanjenja riskiraju “povećanje cijena nafte u vrijeme povećane ekonomske neizvjesnosti”, unatoč usporavanju industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim gospodarstvima i povećanju proizvodnje nafte u zemljama izvan OPEC+, priopćila je IEA.

Sirova nafta Brent, globalna referentna vrijednost, zadnji put se trgovala po cijeni od 87 dolara po barelu, što je rast od gotovo 8,6% otkako je OPEC+ najavio najnoviji krug smanjenja proizvodnje.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.