Katya Mtsitouridze, predsjednica ruske državne agencije Roskino za međunarodnu promociju ruske kinematografije, govori o odnosu ruske politike prema filmu, odgovara na kritike o strogoj cenzuri u ruskoj kulturi te otkriva kakvu je traumu doživjela s producentom Harveyem Weinsteinom
Na proteklom filmskom festivalu u Cannesu potvrđeno je koliko su ruski filmaš na cijeni u festivalskim krugovima. Od 21 filma koji se natjecao za Zlatnu palmu, dva su bila iz Rusije, “Ljeto” redatelja Kirila Srebrenikova i “Ajka” redatelja Sergeja Dvorcevoja. Uz to, član žirija bio je Andrej Zvjagincev, proslavljeni ruski redatelj čija su posljednja dva filma – “Bez ljubavi” i “Levijatan” osvajali nagrade upravo na filmskom festivalu u Cannesu. Ni ove godine nagrada nije izostala, Samal Jesliamova osvojila je nagradu za najbolju glumicu za ulogu u filmu “Ajka”.
NE DOGAĐA SE TO SAMO U CANNESU, pretprošle godine Andrej Končalovski dobio je nagradu za najboljeg redatelja na festivalu u Veneciji za film “Raj”, što samo govori o živosti ruske kinematografije. U svemu tome iznimnu ulogu ima ruska državna agencija Roskino koja je zadužena za promociju filma diljem svijeta, a na čijem čelu se nalazi Katya Mtsitouridze. Ona je filmska kritičarka i televizijska novinarka koja je godine iskustva sa svjetskih filmskih festivala odlučila pretočiti u promociju ruskih filmova. Nimalo lak posao jer se u svjetskim medijima vrlo često ruski filmovi stavljaju u kontekst političkih događaja u Rusiji, a autori se definiraju svojim odnosom prema Vladimiru Putinu i njegovoj vladi. Tako se, primjerice, ove godine u Cannesu pisalo o redatelju Kirilu Srebrenikovu kao osobi koja se nalazi u kućnom pritvoru zbog navodne pronevjere državnog novca koji zbog toga nije mogao doći na premijeru svog filma na tom festivalu. Sličan slučaj bio je i sa Zvjagincevim, čiji je film “Levijatan” kritizirao političku situaciju u Rusiji obilježenu korupcijom…
Komentari