RUSKA TAJNA JAKOVA KITAROVIĆA: O čemu je suprug bivše predsjednice osam minuta pričao nasamo s Putinom

Autor:

15.07.2018., stadion Luznjiki, Moskva, Rusija - Svjetsko nogometno prvenstvo 2018., finale, Francuska - Hrvatska. Kolinda Grabar-Kitarovic, Jakov Kitarovic. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović dala je podršku Ukrajini tek jednom objavom na svom profilu na Twitteru, a moguće je da se drži rezervirano jer njezin suprug Jakov Kitarović radi za tvrtku koja ima dvije tvornice u Rusiji i mogla bi se naći na udaru sankcija

Iako je u jednoj objavi na svom profilu na Twitteru dala podršku Ukrajini, bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović drži se dosta rezervirano kad je u pitanju agresija ruskog predsjednika Vladimira Putina na tu zemlju, a jedan od vjerojatnih razloga je taj što je njezin suprug Jakov Kitarović savjetnik solinske tvrtke AD Plastik, čiji su suvlasnici Rusi i koja ima tvornice u Rusiji pa će ta tvrtka također biti pogođena sankcijama koje su SAD i Europska unija uperili protiv ruskih tvrtki i njihovih oligarha. Drugi razlog mogao bi biti neobičan odnos koji je za vrijeme svog mandata Kolinda Grabar-Kitarović njegovala s ruskim predsjednikom. Naime, u ožujku 2018. dok su čelnici Europske unije, a posebno tadašnja britanska premijerka Theresa May, prozivali Putina za agresiju jer su smatrali da on stoji iza napada nervnim otrovom u britanskom gradu Salisburyju te su ga optuživali zbog širenja mreže ruskih špijuna u Europi, hrvatska predsjednica s Putinom je telefonski razgovarala i pozvala ga u posjet Hrvatskoj, od čega se tada ogradio čak i hrvatski premijer Andrej Plenković. Četiri mjeseca nakon toga, za vrijeme Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji, Kolinda Grabar-Kitarović vrlo se napadno družila s Putinom, s njim se fotografirala u društvu cijele svoje obitelji, dok se njezin suprug Jakov Kitarović našao čak i u privatnom razgovoru s Putinom u četiri oka, što je tada ekskluzivno otkrio Nacional.

Kako su za Nacional krajem srpnja 2018. ispričali očevici te situacije, Jakov Kitarović nekoliko minuta proveo je nasamo u razgovoru s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Prema tvrdnjama istih izvora, to se dogodilo tijekom pauze između dvaju poluvremena na finalnoj utakmici SP-a između Francuske i Hrvatske. Neposredni svjedok te situacije za Nacional je tada izjavio:

‘’Razgovarali su bez ikoga u njihovu društvu. Sve je trajalo od pet do osam minuta”.

Jakov Kitarović od 2016. zaposlenik je solinske tvrtke AD Plastik koja je najveći hrvatski proizvođač plastičnih dijelova za automobilsku industriju. Ondje radi kao savjetnik za korporativnu sigurnost, a prije toga bio je angažiran u zagrebačkoj tvrtki Reversing Labs koja izrađuje sigurnosne softvere.

U vrijeme održavanja Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji Jakov Kitarović bio je u loži sa svojom suprugom, tadašnjom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović. FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

AD Plastik ozbiljna je tvrtka s više od tisuću zaposlenih koju je tijekom 2007. dokapitalizirala ruska tvrtka OAO Holding Autokomponenti i time postala najveći pojedinačni dioničar tvrtke s oko 30 posto dionica. Tvrtka je potom značajnije investirala u Rusiji kako bi se pozicionirala na ruskom tržištu automobila, gdje ima proizvodne pogone u Samarskoj, Sanktpetersburškoj i Moskovsko-klauškoj oblasti. Na tom području u Rusiji je smještena i većina ruske autoindustrije. Međutim, još u vrijeme Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji, prije nepune četiri godine, tvrdilo se da zbog pada vrijednosti rublja i izazova u kojima se tada već godinama nalazilo rusko gospodarstvo, što se odrazilo i na tamošnju autoindustriju, AD Plastik još nije bio posve realizirao potencijale lokalnih ruskih ulaganja. Potencijali autoindustrije i pozicija tvrtke AD Plastik, kao i njegova savjetnička uloga u toj tvrtki, mogli su biti legitimna tema izravne diskusije Jakova Kitarovića s Putinom.

Da je Jakov Kitarović uistinu proveo neko vrijeme u izravnoj Putinovoj blizini, i to u vrijeme dok s njim nije bila njegova supruga, tadašnja hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, moglo se vidjeti i iz jednog videa koji se u vrijeme SP-a pojavio na društvenim mrežama i na internetu, koji su prenijeli i mnogi hrvatski mediji. U tom videu, koji je prvotno objavljen 15. srpnja 2018., popularni irski ultimate fight borac Conor McGregor prišao je Putinu kako bi se s njim pozdravio i fotografirao. McGregor je spontano čak i zagrlio Putina, ali je odmah dobio upozorenje od njegova osiguranja da je to zabranjeno.

McGregor je na svom profilu na Instagramu, uz objavu dviju fotografija s Putinom, a na jednoj od njih se nalazi i Jakov Kitarović, napisao: “Danas sam pozvan na finale Svjetskog nogometnog prvenstva kao gost ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ovaj čovjek je jedan od najvećih vođa našeg vremena i počašćen sam što sam mogao prisustvovati takvom događaju uz njega. Gospodine Putin, danas ste mi učinili veliku čast. Hvala vam i čestitam na nevjerojatnoj organizaciji Svjetskog nogometnog prvenstva.” Zbog tog komentara dio obožavatelja kritizirao ga je na Instagramu.

U finalu Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji irski ultimate fight borac Conor McGregor zapravo je ‘uletio’ u društvo u kojem su bili Vladimir Putin i Jakov Kitarović. FOTO: Screenshot

Otkad je počela ruska agresija na Ukrajinu, taj se video ponovno počeo dijeliti društvenim mrežama te su ga pojedini portali ponovno objavili uz naslove poput “McGregor umalo umro kad je zagrlio Putina” i “Video Kitarovića, McGregora i Putina opet je hit na internetu”, ali bez objašnjavanja šireg konteksta, osim što su naveli da se na videu nalazi i Jakov Kitarović. Video je do danas imao više od 8 milijuna pregleda.

Međutim, pažljivijom analizom sadržaja tog kratkog videa, jasno se može vidjeti da je McGregor zapravo “uletio” u društvo u kojem su bili Vladimir Putin i Jakov Kitarović te je zapravo omeo razgovor Putina i Kitarovića. Lako je moguće da je to bilo nakon što su Putin i Kitarović već obavili dio razgovora koji su vodili u četiri oka pa su se nastavili družiti u hodniku, u društvu još nekih osoba – moguće čak i ruskih suvlasnika tvrtke AD Plastik.

Kad je objavljena fotografija Kolinde Grabar-Kitarović, njezinog supruga i djece s Putinom, iz Ureda predsjednice za tportal su pojasnili:

„Djeca su bila na tribini, a s njima je trebao biti i njihov otac Jakov Kitarović, no Rusi su njegov dolazak doživjeli pozitivno i pozvali ga da se pridruži dužnosnicima u svečanoj loži.“ Dodali su i da je predsjedničina obitelj sama snosila troškove ulaznica i avionskih karata.

 

‘Putin i Jakov Kitarović između dvaju poluvremena na finalnoj utakmici Francuske i Rusije razgovarali su bez ikoga u njihovu društvu. Sve je trajalo od pet do osam minuta’, tvrdi svjedok

 

Prema onome što je u vrijeme mandata Kolinde Grabar-Kitarović bilo objavljeno u njezinoj imovinskoj kartici, Jakov Kitarović kao savjetnik u tvrtki AD Plastik primao je mjesečnu plaću u neto iznosu 16.494,42 kune, to jest bruto 25.445,72 kune.

Mnogi su mediji tada taj njegov angažman dovodili u vezu s funkcijom na koju je tek dva mjeseca ranije izabrana njegova supruga. Na upit Večernjeg lista, iz AD Plastika tada su odgovorili da je Jakov Kitarović zaposlen na mjesto savjetnika za korporativnu sigurnost te da je počeo raditi 22. veljače 2016. Na pitanje kako je došlo do zapošljavanja supruga predsjednice RH u njihovoj tvrtki, tvrdili su da je odluka o otvaranju radnog mjesta savjetnika za korporativnu sigurnost temeljem poslovnih procjena donesena još u prvoj polovici 2015. godine, a da je zapošljavanje Jakova Kitarovića bila samo realizacija plana i reorganizacije unutar kompanije.

Nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, tvrtka AD Plastik našla se također pod prijetnjom sankcija, jer u Rusiji ima dvije tvornice i oko 700 zaposlenih. Međutim, ta se tvrtka predstavlja kao “multinacionalna tvrtka s osam proizvodnih lokacija u pet zemalja, čije operativne aktivnosti sežu na pet kontinenata i u više od dvadeset zemalja”.

Uz njihovu matičnu kompaniju u Hrvatskoj, članice AD Plastik Grupe su dvije tvrtke u Rusiji – AO AD Plastik Togliatti i ZAO AD Plastik Kaluga te tvrtke AD Plastik Tisza iz Mađarske, ADP iz Srbije i AD Plastik Slovenija.

Tvrtka AD Plastik na konvenciji hrvatskih izvoznika 2020. proglašena je najboljim velikim izvoznikom u 2019., a nagradu je uručio ministar Ćorić. FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Marinko Došen, predsjednik Uprave AD Plastik Grupe, u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju prije desetak dana pojasnio je da njihove dvije tvornice u Rusiji, jedna u Kalugi, a druga u Vintaiju, proizvode isključivo za rusko tržište.

“Ne očekujemo negativan utjecaj sankcija na poslovanje AD Plastik Grupe u Rusiji, jer naša je pozicija na tom tržištu stabilna. Tome u prilog govori i 175 milijuna eura novougovorenih poslova u Rusiji u posljednje dvije godine”, rekao je Došen. Na dodatno pitanje hoće li eskalacija oružanog sukoba između ruskih i ukrajinskih snaga ugroziti poslove AD Plastika u Rusiji, odgovorio je:

“Geopolitička situacija u ovom trenutku ne utječe na naše poslovanje i vjerujemo da će tako i ostati. Usmjereni smo na svoje poslovne aktivnosti koje su na tom tržištu značajne i pripremamo se za početak serijske proizvodnje koja je planirana u ovoj godini.”

U priopćenju o poslovnim rezultatima AD Plastik Grupa navela je da je u Rusiji ostvarila rast prihoda od 13 posto u 2021. godini, jer su na ruskom tržištu kretanja u automobilskoj industriji bila povoljnija nego na europskom tržištu, no neto dobit Grupe u 2021. godini iznosila je oko 22,2 milijuna kuna, što je ipak 52,7 posto manje u odnosu na godinu ranije.

Po podacima iz izvješća, AD Plastik Grupa je tijekom prošle godine ugovorila više od 150 milijuna eura novih poslova. Ugovorila je i nekoliko važnih razvojnih projekata, a tvrde i da intenzivno rade na prodajnim, ali i razvojnim aktivnostima te realizaciji 37 aktivnih razvojnih projekata.

Osim tvornice u Solinu, AD Plastik ima dvije tvornice u Rusiji u kojima zapošljava oko 700 radnika, ali te su tvrtke orijentirane na rusko tržište. FOTO: Ivo Cagalj/PIXSELL

Tvrtka je 28. veljače objavila i dodatno priopćenje u kojem je navela da se proizvodnja u svim tvornicama AD Plastik Grupe odvija nesmetano, iako su u poslovanju ruskih društava vidljivi određeni rizici koje je, s obzirom na neizvjesnosti i ubrzanu promjenu okolnosti, nemoguće precizno kvantificirati.

“Do sada uvedene i najavljene sankcije nemaju direktan utjecaj na poslovanje, ali primjetni su indirektni utjecaji poput poremećaja logističkih tokova, slabljenja tečaja rublje, rasta referentne kamatne stope i slično. Nažalost, ovo je situacija na koju ne možemo utjecati, ali svjesni složenosti i neizvjesnosti intenzivno pratimo razvoj situacije. Usmjereni smo na svoje poslovne aktivnosti i upravljanje kriznom situacijom koliko god je moguće.”

U takvoj situaciji, kad se tvrtka u kojoj radi njezin suprug nalazi u neizvjesnoj situaciji i suočena s mogućim posljedicama sankcija prema Rusiji i s Rusijom povezanim tvrtkama, Kolinda Grabar-Kitarović očito ne želi previše istupati u javnosti.

Moguće i zato što ne želi ugroziti poziciju svog supruga u AD Plastiku jer je pitanje ovisi li njegova pozicija samo o hrvatskoj upravi ili i o ruskim suvlasnicima.

Jakov Kitarović završio je Fakultet elektrotehnike i računarstva, gdje je i magistrirao s temom ‘’Poboljšanja točnosti diferencijskog globalnog sustava satelitskog pozicioniranja’’ i nautiku na Pomorskom fakultetu u Rijeci. Duže vrijeme svoju profesionalnu i znanstvenu karijeru podredio je političkoj karijeri svoje supruge, što se posebno može reći za period kad je ona bila veleposlanica Republike Hrvatske u SAD-u. U to vrijeme izbila je afera kad se otkrilo da je Jakov Kitarović pune dvije godine privatno vozio službeni automobil veleposlanstva u Washingtonu, iako na to nije imalo pravo. Iz veleposlanstva su tu aferu pokušali zataškati tvrdnjama da je Kitarović aktivan član međunarodnih diplomatskih udruga te da se bavi i humanitarnim radom. Godinu i nešto nakon toga, Kolinda Grabar-Kitarović usred mandata napustila je mjesto veleposlanice u Washingtonu, iako je riječ o zasigurno najprestižnijoj funkciji u hrvatskoj diplomaciji – da bi otišla na poziciju pomoćnice glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju, što je bila znatno bolje plaćena pozicija. Problem je bio u tome što je njezin mandat još bio aktivan i što je to napravila praktički u tajnosti, u dogovoru s tadašnjim predsjednikom Ivom Josipovićem, ali bez da je prethodno obavijestila tadašnju premijerku Jadranku Kosor, a pozicija u američkom veleposlanstvu ostala je nakon toga prazna još nekoliko mjeseci, što je Jadranka Kosor više puta poslije toga javno istaknula. Kolinda Grabar-Kitarović nikad nije otkrila kolika joj je bila plaća kao pomoćnici glavnog tajnika NATO-a, braneći to službenom tajnom NATO-a, ali je rekla da je to bilo “puno manje od 20 tisuća eura”, što je cifra s kojom se tada špekuliralo u javnosti. No za odlazak iz Saveza pripala joj je cifra od oko od gotovo 850 tisuća kuna ili oko 108 tisuća eura. Bila je riječ o neoporezivom primitku uz rad u NATO-u, odnosno, kako je sama objasnila, to je bila svota na ime mirovine koju je sama uplaćivala.

Bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u Moskvi je cijelu svoju obitelj upoznala s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. FOTO: Screenshot/tportal

No kad se 2014. Kolinda Grabar-Kitarović pojavila kao kandidatkinja HDZ-a za predsjednicu države, gotovo nitko više nije isticao te okolnosti njezina napuštanja veleposlaničkog mjesta niti aferu sa suprugovim korištenjem službenog automobila kao zapreku da ona postane predsjednica. Njezin suparnik, bivši predsjednik Ivo Josipović nije ni mogao jer je u tajnom dogovoru s njim i otišla.

U svibnju 2014., u vrijeme dok se još špekuliralo o tome hoće li Kolinda Grabar-Kitarović biti kandidatkinja, Ukrajina je bila suočena s ruskom agresijom na Krim. Jutarnji list tada je objavio:

“Kolinda Grabar-Kitarović, visoka dužnosnica NATO saveza, nedavno je posjetila Kijev, glavni grad Ukrajine, države koja je suočena s ruskom agresijom.˝Sasvim prigodno, moguća predsjednička kandidatkinja HDZ-a uslikala se ispred jedne od barikada na Majdanu. Sve je to objavila na svoj službenoj FB stranici.”

Na fotografiji se vidjela Kolinda Grabar-Kitarović, a iza nje se nalazila ogromna improvizirana barikada sklepana od dasaka, greda, vreća, komada namještaja, automobilskih guma i različitog drugog glomaznog otpada.

Ta je fotografija očito bila uvod u predsjedničku kandidaturu Kolinde Grabar-Kitarović koja je time jasno iskazala solidarnost s ukrajinskim narodom.

No svega nekoliko godina kasnije, kad se našla u “zagrljaju” Vladimira Putina, Kolinda Grabar-Kitarović kao da je zaboravila scene s Majdana i stav koji je zauzimala, ili barem morala zauzimati, kao pomoćnica glavnog tajnika NATO-a. Ne samo da se za vrijeme SP-a 2018. intenzivno i po mnogima prekomjerno družila s Putinom, već se na jednoj snimci vidjelo da se uz Putina družila i s bjeloruskim autokratom i diktatorom Aleksandrom Lukašenkom, čije su vojne snage sada s Putinovom vojskom prodrle u neke dijelove Ukrajine. No na snimci iz 2018. hrvatska predsjednica, obučena u hrvatski dres, veselo nazdravlja s Putinom i s Lukašenkom, držeći pritom u ruci dvije čaše.

 

Jakov Kitarović je prema podacima iz imovinske kartice svoje supruge kao savjetnik u tvrtki AD Plastik, gdje je primljen nakon što je ona izabrana za predsjednicu, primao mjesečnu plaću u iznosu 16.494,42 kune

 

Godinu i pol nakon završetka SP-a, Kolinda Grabar-Kitarović izgubila je utakmicu na predsjedničkim izborima od Zorana Milanovića, ali je zato ubrzo nakon toga izabrana za članicu Međunarodnog olimpijskog odbora. Isto tako, iako to nikad nije službeno potvrđeno, njezino se ime već više puta neslužbeno spominjalo u kontekstu izbora za novog glavnog tajnika, odnosno glavnu tajnicu NATO-a. Ta je vijest bila objavljena čak i u svjetskim medijima jer se tvrdilo da se nakon Jensa Stoltenbergu na čelu Sjevernoatlantskog saveza prvi put od osnivanja te međunarodne vojne organizacije traži nasljednica, po mogućnosti iz istočne Europe te da Kolinda Grabar-Kitarović ima ‘’impresivnu biografiju’’. Premijer Andrej Plenković tada je pozdravio mogućnost da Kolinda Grabar-Kitarović postane nova glavna tajnica NATO-a, rekavši kako je “priča nadrasla spekulaciju”, a ništa protiv nije imao ni predsjednik Zoran Milanović, ali uz komentar kako je ona ‘’možda čak i prekvalificirana’’ za glavnu tajnicu Saveza.

Iako o izboru glavnog tajnika NATO-a odlučuju sve države članice, poznato je da najviše utjecaja imaju SAD, Njemačka, Britanija i Francuska, ali da je najvažnije mišljenje ono iz Washingtona. Poznato je i da Kolinda Grabar-Kitarović ima izvrsne odnose s američkom administracijom kao i s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, kome je nedavno posvetila i objavu na Twitteru jer nije mogla biti u Zagrebu u vrijeme njegova službenog posjeta Hrvatskoj.

Međutim, otkad je počela ruska agresija na Ukrajinu, Kolinda Grabar-Kitarović reagirala je tek jednom objavom na svom profilu na Twitteru, u kojoj je nominalno osudila rusku agresiju, ali se nakon toga više nije oglašavala.

“Neopravdani i ničim izazvan napad Rusije ugrožava europsku i globalnu sigurnost. Ujedinjeni stojimo uz #Ukrajinu i njezin narod, u podršci njezinu suverenitetu i teritorijalnom integritetu i čvrsti u našoj obrani međunarodnog prava i vladavine prava”, napisala je.

Do zaključenja broja Kolinda Grabar-Kitarović o agresiji na Ukrajinu nije se oglašavala kroz službene komunikacijske kanale Hrvatskog olimpijskog odbora, a ni Međunarodnog olimpijskog odbora.

No zanimljivo je da je Željko Sačić, zastupnik Hrvatskih suverenista u Saboru vezano uz rješavanje krize u Ukrajini predložio da s ruskim predsjednikom Putinom porazgovara upravo bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.


Zašto USKOK nije upao u klub gdje je bio Kitarović

U trenutku kada je 11. studenoga 2019. poduzetnik Krešo Petek u klub tadašnjeg šefa JANAF-a u Slovenskoj 9 u Zagrebu unio navodnih 1,96 milijuna kuna mita, ondje nije bilo Dragana Kovačevića. Ali ondje se nalazio Jakov Kitarović, suprug tadašnje hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koja je istog dana predstavila svoj predizborni program na početku predizborne kampanje. Kovačević se ondje pojavio tek nešto kasnije. Nacional je to otkrio u rujnu 2020. godine te se tada postavilo osnovno pitanje: jesu li istražitelji USKOK-a koji su pratili Peteka, odustali od toga da uđu za njim u klub i uhite ga u trenutku primopredaje navodnog mita, upravo zato što se ondje nalazio Jakov Kitarović, što su mogli vidjeti jer je njegovo osiguranje bilo u blizini kluba.

Štoviše, Nacional je otkrio da u trenutku ulaska Kreše Peteka u klub Kovačević ondje još nije ni stigao, ali je Kitarović već bi ondje. Međutim, istražitelji nisu mogli sa sigurnošću potvrditi da je Petek nosio novac.

Nacional je doznao da su prikriveni istražitelji USKOK-a u rješenju o provođenju istrage zapisali da je neposredno prije nego što je ušao u klub Petek iz sporne vrećice PBZ-a “izvadio nepoznati predmet, nepoznatih dimenzija i odložio ga u prtljažni prostor”. USKOK, dakle, nije mogao znati što je točno Petek izvadio iz vrećice: je li to bio novac ili možda vino. Istražitelji su toga dana rekonstruirali i da je Petek potom napustio klub, zaputio se prema službenim prostorijama JANAF-a, da bi se nešto kasnije ponovo vratio u klub i to u društvu Vlade Zorića, u ovoj aferi trećeosumnjičenog zaposlenika JANAF-a.

No istražitelji tada nisu slijedili materijalni dokaz, nego su po svemu sudeći, kako je to Nacional otkrio u rujnu 2020., odlučili nastaviti tajno prikupljanje podataka, pustiti sve prisutne da se nesmetano udalje s mjesta sporne primopredaje, uključujući i Jakova Kitarovića, kako ne bi uništili predizbornu kampanju Kolinde Grabar-Kitarović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.