Britanci objavili kartu mogućeg napada, Rusija i Ukrajina se optužuju za nepoštivanje ugovora iz Minska

Autor:

EPA

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Veršinjin u četvrtak je optužio Ukrajinu u UN-ovu Vijeću sigurnosti da ne primjenjuje ugovor iz Minska potpisan 2015., na što mu je ukrajinski veleposlanik pri UN-u uzvratio istom mjerom.

“Ne dajte se zavarati” tim “nepotrebnim nagađanjima”, rekao je Sergej Veršinjin u vezi s izjavama u kojima Zapad upozorava Rusiju da ne napadne Ukrajinu.

Glavninu svog istupa posvetio je ugovoru iz Minska koji je trebao uspostaviti mir na separatističkom istoku Ukrajine.

Rusija ne sudjeluje u sukobu ukrajinske vlade i separatista na istoku, istaknuo je ruski ministar, čitajući točke ugovora.

“Nema drugog rješenja doli primjenjivati dokument”, rekao je, izrazivši žaljenje zbog toga što ukrajinske vlasti nisu uspostavile dijalog sa separatistima, kao što se predviđa u dokumentu.

Ruski dužnosnik je odmjerenim tonom govorio o “strahotama” počinjenim na istoku Ukrajine, ali nije upotrijebio izraze ratni zločin i genocid, koje je Moskva nedavno spomenula.

Ukrajinski veleposlanik u UN-u Sergij Kislicija odgovorio je na kraju sjednice da je Rusija ta koja ne primjenjuje ugovor iz Minska.

“Rusko priznanje neovisnosti Donbasa” na istoku Ukrajine, što predlože Duma, “znači njegovo povlačenje iz ugovora iz Minska”, upozorio je Kislicija, izrazivši žaljenje zbog toga što Moskva i dalje odbija sastanak na vrhu s ukrajinskim predsjednikom radi smirivanja krize.

Ukrajina “traži dokaze” o ruskom vojnom povlačenju u blizini svoje granice, istaknuo je još, osudivši ruske “lažne optužbe” o “genocidu” počinjenom na istoku zemlje.

Rusija i Ukrajina se godinama međusobno optužuju za nepoštovanje ugovora iz Minska koji je potpisan uz posredovanje Francuske i Njemačke, a sada je u zastoju.

U zajedničkoj izjavi na kraju sjednice Vijeća, Francuska, Njemačka, Irska, Estonija, Albanija, Norveška i EU zatražili su “punu primjenu” ugovora iz Minska, “počevši bezuvjetnim poštovanjem primirja”.

Te su zemlje još jednom upozorile Rusiju na “teške posljedice” eventualne invazije na Ukrajinu.

Godišnje zasjedanje Vijeća sigurnosti, pod ruskim predsjedanjem, bilo je odavno planirano. Sjedinjene Države i Velika Britanija odlučile su u zadnji čas da će sudjelovati na razini ministara, zbog sadašnje krize između Zapada i Rusije u vezi s Ukrajinom.

Britanci objavili kartu mogućeg napada

Iz Rusije stižu optužbe na račun NATO-a, Sergej Lavrov poručuje da su “prešli granicu”, a iz NATO-a odgovaraju da će Rusija snositi teške posljedice u slučaju agresije na Ukrajinu. Zapad sumnja i da se broj ruskih vojnika raspoređenih na granici povećava.

Britansko ministarstvo obrane objavilo je kartu s, kako kažu, mogućim smjerovima ruskog napada na ukrajinu.

“Rusija ima značajnu vojnu prisutnost te može izvesti invaziju bez ranijeg upozorenja”, kažu.

Američki državni tajnik Antony Blinken nazvao je ukrajinsko-rusku krizu “trenutnom opasnosti” dok se obraćao Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u New Yorku.

“Najneposrednija prijetnja miru i sigurnosti je nadolazeća agresija Rusije na Ukrajinu. Ulozi su daleko viši. Ovo je trenutak opasnosti za živote i sigurnost milijuna ljudi i međunarodni poredak utemeljen na pravilima koji čuva stabilnost u cijelom svijetu”, rekao je Blinken.

“Moramo riješiti to što Rusija trenutno čini Ukrajini”, rekao je.

Blinken je rekao da obavještajni podaci jasno ukazuju da gomilanje ruskih snaga signalizira napad na Ukrajinu u “narednim danima”.

Govor u Ujedinjenim narodima

Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da je održao govor u Ujedinjenim narodima o Rusiji i Ukrajini “ne da započne rat, već da ga spriječi”.

“Ovdje sam danas ne da započnem rat, već da ga spriječim. Informacije koje sam ovdje iznio potvrđene su onim što smo mjesecima vidjeli kako se pred našim očima odvija na očigledan način.

I zapamtite to, dok je Rusija više puta nazivala naša upozorenja melodramom i besmislicom, oni su gomilali više od 100.000 vojnika na ukrajinskim granicama, sposobni za provedbu masivnog vojnog napada. To ne govorimo samo mi. Saveznici i partneri vide istu stvar”, rekao je Blinken.

Pripremaju zalihe krvi

Sjedinjene Države vidjele su da Rusija priprema zalihe krvi, približava vojnike ukrajinskim granicama i ubacuje više borbenih zrakoplova, rekao je u četvrtak u Bruxellesu američki ministar obrane Lloyd Austin, odbacujući ruske tvrdnje o povlačenju.

“I sam sam ne tako davno bio vojnik. Znam iz prve ruke da takve stvari ne radite bez razloga”, rekao je Austin, umirovljeni general. “I sigurno ih ne radite ako se spremate otići kući”, dodao je.

Moskva niječe da planira invaziju na svog susjeda i rekla je ovaj tjedan da povlači dio vojnika. Rusko ministarstvo obrane objavilo je video za koji je rečeno da prikazuje više postrojba koje odlaze.

Maxar Technologies, privatna američka tvrtka koja prati gomilanje snaga, rekla je kako satelitske snimke pokazuju da je Rusiji, dok je povlačila dio vojne opreme iz blizine Ukrajine, stigla i druga oprema.

“Vidimo kako lete u više borbenih i zrakoplova za potporu. Vidimo kako pojačavaju svoju spremnost u Crnom moru”, rekao je Austin. “Čak ih vidimo kako pripremaju zalihe krvi.”

Reuters je prvi izvijestio da je Rusija premjestila zalihe krvi prema ukrajinskim granicama, a čini se da su Austinove primjedbe prva javna potvrda tih obavještajnih podataka.

Svjetske sile sudjeluju u jednoj od najdubljih kriza u odnosima Istoka i Zapada desetljećima, boreći se oko utjecaja nakon Hladnog rata i opskrbe energijom dok Moskva želi spriječiti Ukrajinu da se ikada pridruži vojnom savezu NATO-a.

Pobunjenici koje podupire Rusija i ukrajinske snage izmijenile su u četvrtak optužbe za ispaljivanje granata preko crte prekida vatre u istočnoj Ukrajini, a Kijev je rekao da su incidenti izgledali kao “provokacija” u vrijeme kada Rusija ima snage nagomilane na granici.

Austin je, govoreći u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, rekao da su izvješća o granatiranju zabrinjavajuća.

“Još prikupljamo detalje, ali već neko vrijeme govorimo da bi Rusi mogli učiniti nešto poput ovoga kako bi opravdali vojni sukob”, rekao je na konferenciji za novinare.

Rekao je da će savez istražiti načine da poveća svoju vojnu spremnost jer Moskva raspoređuje “ruske snage tik do praga NATO-a”.

Također je obnovio američka upozorenja o mogućim ruskim operacijama pod lažnom izlikom kako bi se opravdao napad, “igra koju smo vidjeli kako vode u prošlosti”.

“Dakle, mi i naši saveznici ostat ćemo na oprezu”, rekao je Austin.

Austin bi trebao otputovati u Poljsku, gdje će se sastati s američkim vojnicima. Istaknuo je kako je Bugarska u četvrtak prihvatila primiti američku vojnu tvrtku Stryker za zajedničku obuku.

Tenzije u Ukrajini: Separatisti na istoku zemlje tvrde da su granatirani, Ukrajinci to demantiraju

Rusija protjerala visokog američkog diplomata iz Moskve

Rusija je protjerala drugog najvišeg diplomata iz američkog veleposlanstva u Moskvi. Biden je to nazvao eskalacijskim potezom.

“Možemo potvrditi da je Rusija protjerala zamjenika šefa američke misije (DCM) u Rusiji Barta Gormana. DCM Gorman bio je drugi najviši dužnosnik u američkom veleposlanstvu u Moskvi nakon veleposlanika i ključni član višeg tima Veleposlanstva”, rekao je glasnogovornik State Departmenta.

Gorman je prošlog tjedna napustio Moskvu i vratio se u SAD. Protjeran je početkom godine i dobio je dva tjedna da napusti Rusiju.

Biden: prijetnja ruske invazije “vrlo visoka”

Američki predsjednik Joe Biden izjavio je u četvrtak da je prijetnja ruske invazije na Ukrajinu “vrlo visoka”, ali da su vrata za diplomatsko rješenje još uvijek otvorena.

Govoreći novinarima na izlasku iz Bijele kuće, Biden je rekao da “sve indikacije koje imamo pokazuju da su spremni napasti Ukrajinu”.

Upitan koliko je ta prijetnja u ovome trenutku visoka, Biden je odgovorio “vrlo visoka”. “Imam osjećaj da će se to dogoditi u idućih nekoliko dana”, dodao je.

Biden je ponovio da Rusija nije povukla svoje snage s ukrajinske granice i da SAD vjeruje da je upletena u akcije kojima je cilj opravdati invaziju.

No, istaknuo je da je diplomatsko rješenje još uvijek moguće, pa je zatražio od državnog tajnika Antonya Blinkena da u četvrtak ode u Ujedinjene narode i ondje da izjavu.

“On će iznijeti plan. Još uvijek postoji izlaz iz ovoga”, naglasio je Biden.

Dodao je da se zasad ne planira čuti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Neposredno prije Bidenove izjave, visoki dužnosnik State Departmenta je rekao da je stigao ruski odgovor na američke sigurnosne prijedloge, no predsjednik je izjavio da ih još nije pročitao.

Rusija je također protjerala drugog po rangu američkog diplomata iz Moskve.

Bidenova izjava uslijedila je nedugo nakon što su ukrajinske snage i proruski separatisti izmijenili vatru uzduž linije razdvajanja, što Zapad vidi kao mogući povod Moskvi da napadne Ukrajinu.

Rusija niječe da planira invaziju, ali je rekla da bi mogla poduzeti nespecificiranu “vojno-tehničku” akciju ako se ne ispuni niz njezinih zahtjeva, uključujući obećanje da Ukrajina nikada neće biti primljena u NATO.

Moskva će biti prisiljena reagirati odbije li SAD njezine sigurnosne zahtjeve

Rusija je u četvrtak zaprijetila da će reagirati, uključujući vojno, ako Sjedinjene Države odbiju njezine glavne sigurnosne zahtjeve, ponovivši da traži da se američke snage povuku iz središnje i istočne Europe i baltičkih zemalja.

“Ako američka strana ne bude spremna na dogovor u pogledu čvrstih pravnih jamstava za našu sigurnost (…)  Rusija će biti prisiljena reagirati, u prvom redu provedbom mjera vojnog i tehničkog karaktera”, poručilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova u svojem odgovoru na američke prijedloge da pregovaraju o europskoj sigurnosti.

Moskva inzistira na “povlačenju svih američkih snaga i oružja raspoređenih u središnjoj i istočnoj Europi, u jugoistočnoj Europi i u baltičkim zemljama” i očekuje također prijedloge Zapada u pogledu zahtjeva da se “odrekne svakog budućeg proširenja NATO-a”.

Premda Rusija pozdravlja spremnost na “temeljit rad na mjerama za kontrolu naoružanja i smanjenje rizika”, to je moguće samo ako na stolu budu i glavni ruski zahtjevi, istaknulo je ministarstvo.

“Ruski prijedlozi cjelina su i moraju biti razmotreni kao cjelina ne isključujući neke od njezinih dijelova”, navodi se u odgovoru.

Moskva je u tom istom dokumentu naglasila da ne planira invaziju na Ukrajinu iako je na njezinim granicama rasporedila više od 100.000 vojnika.

Ona smatra da je Zapad optužuje da planira napad kako bi izvršio “pritisak i umanjio važnost ruskih prijedloga o sigurnosnim jamstvima” koje traži.

Zapad je odbio ruske zahtjeve iznesene u prosincu prošle godine, ali je predložio pregovore o pitanjima kao što je razoružanje. Moskva je na te prijedloge danas odgovorila navedenim porukama.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.