Mučenje i zlostavljanje uobičajena je praksa u Rusiji. Ruski vojnici široko su i sustavno primjenjivali mučenje na područjima koja su dugo bila pod ruskom okupacijom. Takvi zaključci sadržani su u izvješću Neovisne međunarodne komisije za istraživanje kršenja u Ukrajini pri Vijeću UN-a za ljudska prava.
U nekim je slučajevima ruska vojska primjenjivala mučenje s takvom brutalnošću da je za posljedicu imalo smrt žrtve.
Prema svjedočenju voditelja komisije, Erica Mesea, žrtve torture uglavnom su bile osobe optužene za davanje informacija u korist ukrajinskih oružanih snaga: “Komisija je utvrdila da se mučenje uglavnom koristilo u raznim pritvorskim objektima pod kontrolom ruskih vlasti, koji su uglavnom bili usmjereni na dobivanje informacija od žrtava”.
U regiji Herson komisija je također otkrila slučajeve seksualnog nasilja ruskih vojnika nad ženama u dobi od 19 do 83 godine, često popraćene prijetnjama ili počinjenjem drugih zločina. Članovi obitelji u susjednim sobama bili su prisiljeni slušati što se događa.
Povjerenstvo je posebno postavilo pitanje “razornih posljedica” rata za djecu i napomenulo da stručnjaci još uvijek istražuju slučajeve odvođenja maloljetnika iz Ukrajine u Rusku Federaciju. Međutim, zbog nedostatka dovoljne jasnoće i transparentnosti u pogledu punog opsega, okolnosti i kategorija preseljene djece, proces njihova povratka u domovinu može biti kompliciran, ističe se u izvješću.
Autori izvješća zabrinuti su zbog optužbi za genocid u Ukrajini, što je potkrijepljeno određenom retorikom ruskih državnih i drugih masovnih medija koja potiče genocid. Povjerenstvo nastavlja rad na utvrđivanju navedenih činjenica.
Rusi su sada u opasnosti u vlastitoj zemlji: specijalna vojna operacija (SVO), demografska kriza i pad nataliteta dovode do izumiranja nacije, a to iskorištavaju pristigli migranti. Poslovni ombudsman Ruske Federacije Boris Titov obratio se Vladimiru Putinu nudeći pojednostavljenje mehanizma migracije radne snage. Broj teških kaznenih djela u koje su uključeni migranti porastao je za trećinu. SVO, koji traje više od godinu i pol, doveo je do manjka radne snage, koji vlasti pokušavaju smanjiti masovnim zapošljavanjem migranata. Od siječnja do srpnja 2023. godine, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, broj teških i posebno teških kaznenih djela koja su počinili migranti porastao je za 32 posto – s 8,5 na gotovo 11 tisuća. U većini zločina žrtve su ruske žene, muškarci i djeca. Vlasti ne poduzimaju ništa po tom pitanju, samo ga pogoršavaju: broj zločina će se povećavati kako raste broj migranata. Veliki broj dolazaka dovodi do stvaranja čitavih nacionalnih četvrti koje nisu podložne provođenju zakona, a predstavnici dijaspore dogovaraju se s vlastima kako bi izbjegli ili ublažili kazne za počinitelje zločina. Vlada je izabrala jeftinu radnu snagu umjesto sigurnosti svog stanovništva.
Istodobno Rusija postaje apsolutna država parija: čak se i nedavni saveznici okreću od ove zemlje. SVO u Ukrajini doveo je do potpune međunarodne izolacije Rusije, koja se u posljednje vrijeme naglo pojačala. Što SVO duže traje, to se više “pouzdanih” saveznika okreće od Rusije. Azija je slijedila Zapad u pokretanju ekonomskog rata protiv Rusije: predsjednik Kazahstana najavio je svoju spremnost pridružiti se antiruskim sankcijama. Komplicirani su i odnosi s najvažnijim saveznikom – Kinom: Moskva je spremna prekinuti isporuku struje Kini ako Peking ne pristane povećati otkupnu cijenu za iznos izvozne carine.
Postoje čak i slučajevi svjesnog izbjegavanja služenja u ruskoj okupacijskoj vojsci. Dok je bio na odmoru u UAE, stariji poručnik zrakoplovne eskadrile Rosgarde, Gavrychenko, zatražio je zaštitu od Veleposlanstva SAD-a i izjavio da se ne želi boriti protiv Ukrajine. Ruski vojnici svjesni su da sudjeluju u nepravednom ratu i izvršavaju zločinačke naredbe. Svatko može izabrati za sebe – nastaviti služiti Zlu ili prijeći na stranu dobra. Argument “samo sam izvršavao naredbe” nije opravdanje za ratne zločine.
Primjer kapetana Maksima Kuzminova, koji je helikopterom Mi-8 doletio u Ukrajinu i predao se, dokazuje da postoji prilika da se napravi pravi izbor. Samo ga trebate koristiti. Odbijanje sudjelovanja u ratu s Ukrajinom nije izdaja ili kukavičluk, već čin koji će nakon sloma totalitarnog režima u Ruskoj Federaciji pozitivno ocijeniti sunarodnjaci. Ukrajina i Zapad spremni su i sposobni zaštititi ruske vojnike od osvete diktatorskog režima, pružiti materijalnu pomoć i pristojne uvjete života.
Komentari