Po prvi put u više od sto godina Rusija kasni s plaćanjem inozemnog duga. Posljednji se put Rusiji to dogodilo za vrijeme Oktobarske revolucije 1918. godine. Nakon sankcija uvedenih zbog invazije na Ukrajinu, Rusiju je ovo propuštanje plaćanja duga dodatno izoliralo od globalnog financijskog sustava.
Rok da otplati kamate od 100 milijuna dolara, koje su prvotno dospjele 27. svibnja, istekao je u nedjelju navečer, piše Bloomberg. Rusija svako neizvršenje obaveza naziva umjetnim jer ima novca za plaćanje svojih dugova, ali kaže da su sankcije zamrznule njene devizne rezerve u inozemstvu.
U međuvremenu, neki tajvanski vlasnici ruskih obveznica denominiranih u eurima nisu primili isplatu kamata, navodi novinska agencija Reuters, koja se poziva na dva izvora.
“To je vrlo, vrlo rijetka stvar, gdje se vladu koja inače ima sredstva natjera vanjska vlada na bankrot”, rekao je Hassan Malik, viši analitičar u Loomis Saylesu za Bloomberg i dodao da će to biti jedna od velikih prekretnica u povijesti.
“Neispunjenje obveza potaknut će otplate velikog dijela ruskog duga”, smatra Chris Weafer, bivši glavni strateg najveće ruske banke Sberbank-CIB i izvršni direktor konzultantske tvrtke Macro Advisory sa sjedištem u Moskvi. “Neki dijelovi tog duga sada će automatski dospjeti jer će postojati klauzule prijevremene otplate u svim dužničkim instrumentima, tako da ako ne ispunite jedan, to obično pokreće trenutni zahtjev za plaćanjem ostalih dugova, tako da bi se Rusija sigurno mogla suočiti s trenutačnom otplatom duga od oko 20 milijardi dolara u ovoj fazi”, rekao je za BBC.
Prošlog mjeseca, Ministarstvo financija SAD-a onemogućilo je Rusiji da vrati svoje milijarde duga međunarodnim investitorima preko američkih banaka. Kao odgovor, rusko ministarstvo financija je reklo da će platiti dugove denominirane u dolarima u rubljama i ponuditi ‘mogućnost naknadne konverzije u originalnu valutu’.
“Postoji novac, a postoji i spremnost da se plati”, rekao je prošlog mjeseca ruski ministar financija Anton Siluanov i poručio da je ova situacija umjetno stvorena od strane neprijateljske zemlje te da neće utjecati na kvalitetu života Rusa. Cijelu je situaciju nazvao farsom.
Rusija duguje oko 40 milijardi dolara u stranim obveznicama. Prije početka rata, Rusija je imala oko 640 milijardi dolara u stranoj valuti i zlatnim rezervama, od kojih se veliki dio držao u inozemstvu, a koji je sada zamrznut.
Rusija nije platila svoje međunarodne dugove još od revolucije prije više od jednog stoljeća, kada je propalo Rusko carstvo i stvoren Sovjetski Savez. Tada je novi komunistički vođa Vladimir Lenjin odbio platiti dugove Ruskog Carstva.
Posljednje rusko neplaćanje duga bilo koje vrste bilo je 1998. godine kada je zemlju potresla kriza rublje tijekom kaotičnog kraja režima Borisa Jeljcina. U to vrijeme Moskva nije isplaćivala svoje domaće obveznice, ali je uspjela ne platiti svoje inozemne dugove.
Jednom kada zemlja ne ispuni obaveze, može biti odsječena od zaduživanja na tržištu obveznica sve dok se ne riješi neizvršenje obaveza i dok investitori ne steknu povjerenje u sposobnost i spremnost vlade da plati. Međutim, Rusija je već odsječena od zapadnih tržišta kapitala, tako da je svaki povratak zaduživanju ionako daleko.
Komentari