Rusi nadogradili tenk T-62: ‘Ultimativna verzija’ i dalje ima mane, pogledajte

Autor:

Screenshot/X

Vod iz 5. tenkovske brigade ruske vojske opremljen je nadograđenom, “ultimativnom” verzijom tenka T-62, piše novinar Forbesa David Axe na temelju videa koji je zabilježen na fronti u Ukrajini, a proučio ga je open-source analitičar @naalsio26

Ipak, T-62MV Obr. 2022 s novom optikom, dodanim reaktivnim oklopom, minolovcem, oklopom protiv dronova i radio-ometačem još uvijek je T-62. To znači da svejedno ima tanak oklop i premalo snage za silnu dodanu težinu, kao i neprecizno 115-milimetarsko oružje.

Treba međutim naglasiti da je upitno koliko su te mane trenutno važne. Ukrajinskim snagama očajnički nedostaje artiljerije za napad na bilo kakav tenk, bez obzira na njegovu starost, piše Forbes Hrvatska.

Ovi nadograđeni tenkovi T-62 pojavili su se u nedavnom videu s fronte u Ukrajini. Taj video proučio je open-source analitičar @naalsio26. Zaključio je kako tenkovi pripadaju 5. tenkovskoj brigadi koja čuva sektor fronte u oblasti Donjeck na jugu Ukrajine. Moguće je i da tenkovi pripadaju 39. brigadi u Donjecku.

Osnovni tenk T-62MV, izgrađen 1960-ih i nadograđen 1980-ih, danas je zastario, no postoje stotine tih tenkova u skladištima u Rusiji. Kada su ruski gubici tenkova sredinom 2022. godine premašili tisuću – odnosno trećinu ukupnog broja prije rata – Kremlj je počeo u službu vraćati stotine najočuvanijih tenkova T-62.

Plugovi i zaštita od dronova odgovor su na najozbiljnije prijetnje s kojima se posade tenkova na obje strane suočavaju svakog dana: minama i FPV dronovima. Međutim, oni ne ispravljaju osnovne mane ovih tenkova. Dizelski motor tenka T-62MV ima samo 620 konjskih snaga. Budući da taj tenk sa svim nadogradanjama može težiti preko 45 tona, omjer snage i težine je manje od 14 konjskih snaga po toni.

Moderni tenk T-90M ima 26 konjskih snaga po toni, dok ukrajinski tenkovi M-1A1 američke izrade ima 22 konjske snage po toni. Iz toga se lako može zaključiti koliko snage nedostaje modelu T-62, a to utječe i na njegovu mobilnost, pogotovo u slučajevima kada se pokušava kretati kroz minsko polje.

Problem je i zaštita. Reaktivni oklop može udvostručiti zaštitu od nekih bojevih glava, no neće odbaciti ne-eksplozivnu prodornu artiljeriju. Zaštita od dronova najbolje funkcionira protiv dronova koji izbacuju granate. Protiv lako pokretljivih FPV modela, ovakva zaštita mnogo je manje efikasna.

Ne treba računati ni na to da će RP-377 prizemljiti FPV dronove. Ukrajinski piloti su pronašli načine kako da izbjegnu ometanje RP-377, vjerojano ubrzanim mijenjanjem kontrolnih frekvencija.

Ništa od ovoga vjerojatno neće značiti mnogo, budući da se Ukrajinci već mjesecima muče sa sve gorom nestašicom artiljerije. Nije važno što je tenk spor i slabo zaštićen ako ga nemate čime napasti. Dokle god Ukrajincima nedostaje artiljerije, prastari, nadograđeni tenk postići će ono što Rusima treba: oduprijeti se vatri manjeg oružja, ispaljivati streljivo na neprijateljske položaje i terorizirati vojnike na tim položajima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.