NATO treba pojačati prisutnost na Crnom moru, rekao je u ponedjeljak rumunjski predsjednik Klaus Iohannis nakon sastanka s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.
Iohannis traži da NATO pojača svoju nazočnost na Crnom moru, s obzirom da njegovu obalu dijele ne samo Rusija i Ukrajina već i članice NATO-a – Rumunjska, Bugarska i Turska, te Gruzija.
Scholz je posjetio Rumunjsku kako bi naglasio potporu za jednu od ključnih saveznica NATO-a koja graniči ne samo s Ukrajinom već i Moldavijom, malenom zemljom koja je od ruske invazije na Ukrajinu posebice izložena i ranjiva.
Modlavska predsjednica Maia Sandu, koja optužuje Moskvu za poticanje nemira u toj bivšoj sovjetskoj republici, trebala bi se kasnije pridružiti Scholzu i Iohannisu.
Stješnjena između Rusije i Ukrajine, Moldavija teži pridruženju Europskoj uniji.
Iohannis također ističe važnost “stabilnosti i otpornosti” Moldavije.
Scholzov posjet Bukureštu uslijedio je dan nakon što je njemački proizvođač oružja Rheinmetall objavio da u sjevernoj Rumunjskoj otvara ispostavu za logistiku i održavanje oružja koje se koristi u Ukrajini.
Tržišna kapitalizacija Rheinmetalla trenutno se procjenjuje na 10,4 milijarde eura.
Cijena dionice mu se više nego udvostručila od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine.
Poslovno izvješće za 2022. godinu, objavljeno krajem prošlog tjedna, pokazalo je vrijednost nerealiziranih narudžbi od 26,6 milijardi eura, najveću otkada je osnovana.
U ovoj godini očekuju brzi rast poslovanja budući da europske zemlje povećavaju potrošnju na vojsku zbog rata u Ukrajini.
Scholz je posjet iskoristio i da pohvali Rumunjsku zbog prihvata ukrajinskih izbjeglica i poručio da je Njemačka “čvrsto na strani Rumunjske”.
Također je dao potporu Rumunjske u vezi Schengena, rekavši da Bukurešt “ispunjava sve kriterije”.
Rumunjska i Bugarska i dalje čekaju na zeleno svijetlo glede ulaska u šengenski prostor.
Na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica Europske unije početkom prosinca, dvije zemlje nisu dobile potporu država članica o ulasku u Schengen zbog problema s ilegalnim imigracijama.
Bugarska i Rumunjska već 11 godina čekaju na pozitivnu odluku.
Komentari