U srijedu u 15:30 sati na Markovu trgu počinje sjednica saborskog Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a, na kojoj će zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge govoriti o detaljima misije NSATU.
Ruge je sarajevski zet, sin prvog njemačkog novinara u Jugoslaviji, unuk zavjerenika protiv Hitlera i diplomat iznimno bogate karijere, a tema NATO-ove aktivnosti potpori Ukrajini NSATU već je tjednima jedna od glavnih tema hrvatskih medija i predmet prijepora Banskih dvora i Pantovčaka.
Ruge: Mi vam nećemo govoriti što da radite, to je vaša odluka
“Od samog početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. postoji konsenzus u NATO-u da trebamo poduprijeti Ukrajinu, ali imamo i konsenzus da nećemo u rat s Rusijom. To su vrlo važne stvari za objasniti. Želimo da Ukrajina bude suverena i neovisna, demokratska država, a ne podčinjeni ruski subjekt”, dodatno je odgovorio Ruge na nejasnoće oko uloge NATO saveza u Ukrajini.
“Dostavit ćemo vam informacije oko odluka drugih vlada za sudjelovanje u NSATU-u. Što se drona tiče, to je primjer kako rat može utjecati čak i kad niste direktno u sukobu. Možete zamisliti kako je Rumunjskoj i Latviji, koje često imaju problem s ruskim dronovima u svom prostoru. Zato je važno držati obranu jakom, ne samo za zemlje koje su u blizini granice nego i da na istočnom krilu imamo snažnu vojnu obranu. Siguran sam da će vrhovni saveznički general za Europu biti jako sretan ako Hrvatska pošalje svoje časnike, ali to ne znači da ćemo vam mi govoriti što biste trebali napraviti. To je vaša suverena odluka”, odgovorio je Ruge Dariju Zurovcu na pitanja oko zemalja koje sudjeluju u NSATU misiji, ali i što je s istragom oko pada drona u Zagrebu.
Dodao je da će u misiji NSATU sudjelovati 28 od 32 zemlje saveznice, uz Australiju i Novi Zeland.
Ruge: NSATU misiji priključuju se Australija i Novi Zeland
“NSATU je dio paketa za potporu Ukrajini – dugoročna financijska obveza za pružanje vojne pomoći Ukrajini, visoki predstavnik NATO-a u Kijevi, centar za obuku i edukaciju. Sve napore stavljamo na čvrsti temelj kako bi Rusija shvatila da nećemo napustiti Ukrajinu i da ćemo je nastaviti podupirati. Za budućnost je važno da Ukrajina bude demokratska i neovisna država. Ako se Rusiji dopušta ući 2014. ili 2022. pa prisvojiti dio njezinog teritorija, moramo se bojati da ruski apetiti tu neće završiti. Zato moramo pokazati da to nećemo promatrati sa strane. Australija i Novi Zeland su se uključili u potporu NSATU-a jer vjeruju da se kršenje Povelje UN-a neće tolerirati”, odgovorio je Ruge na pitanja Nataše Tramišak o važnosti NSATU-a za neovisnost i suverenitet Ukrajine.
Ruge: Ured u Kijevu je civilna struktura
“Ured u Kijevu je civilna struktura, odvojena od NSATU-a i ti ljudi odgovaraju meni. Ponavljam, moguće je da pojedini časnici NSATU-a mogu biti poslani privremeno u Kijev, za potrebe uspostavljanje veze, ali ne mogu biti dijelom zapovjednih struktura ili organizacija. Oni su zaseban element i tamo bi bili samo privremeno“, odgovorio je Ruge Marijani Petir na pitanja oko ureda u Kijevu.
Ruge: Nije neophodno da u Ukrajinu idu baš hrvatski časnici…
“NSATU neće funkcionirati na teritoriju Ukrajine, ali ograničeni broj časnika može posjetiti Ukrajinu u privremenom razdoblju. Nije neophodno da to budu baš hrvatski časnici. U svakom slučaju, vi kao zemlja imate opciju izostaviti tu funkciju slanja časnika i reći jasno da ne smiju biti poslani u Ukrajinu. Što se tiče NATO predstavništva u Kijevu, to je ured koji imamo od 1999. Tamo radi oko 60 zaposlenika i to nipošto ne znači da je NATO stranka u ratu s Rusijom. Mislim da obavljaju važnu ulogu veze između NATO-a i Ukrajine, ali nema veze sa sukobom s Rusijom”, odgovorio je Ruge na pitanja Željka Reinera.
Anušić: Hrvatska će nastaviti pomagati Ukrajini
“Hrvatska vojska ima dugu tradiciju sudjelovanja u misijama. Vlada RH predložila je sudjelovanje u novoj aktivnosti – NSATU. Radi se o prijedlogu kojim se predlaže Saboru uključenje u tu aktivnost za 2024., 2025. i 2026., a provodit će se na teritoriju država članica NATO-a. Uz izričito isticanje da hrvatski vojnici neće sudjelovati na teritoriju država koje nisu članice NATO-a. Na summitu se u Washingtonu pojavio predsjednik Zoran Milanović i nije se protivio odluci, a imao je priliku. Hrvatska će nastaviti pomagati Ukrajini”, naglasio je ministar obrane Ivan Anušić.
Opara: Vaše riječi su me dirnule
“Vaše riječi su me duboko dirnule. Sjetili ste se naše borbe za neovisnost. Bio sam najmlađi zastupnik u prvom sazivu Sabora i mladi djelatnik u Ministarstvu vanjskih poslova, gdje nas je bilo 53 zaposlenih. Sjećam se 1991. i kad smo čuli što smo željeli čuti, a to je snažna potpora Njemačke, koja je par mjeseci prije doživjela svoje ujedinjenje. To su dramatični trenuci u obje nacije i iskreno vam se zahvaljujem. Vidio sam u vašim očima iskrenost i shvaćam koliko je to osobno iskustvo bitno”, kazao je Opara.
Ruge: NSATU neće davati vojnu potporu Ukrajini, ona će biti u smislu donacija
“NSATU će pratiti sigurnosna događanja u Ukrajini i omogućiti koordinaciju te suradnju među saveznicima. To će dati iskustvo onim časnicima koji će sudjelovati u toj NSATU misiji. Također, NSATU neće davati vojnu potporu Ukrajini, ona će biti u smislu donacija. Dakle, 32 saveznika neće postati strana u sukobu, niti će NATO pružati logističku potporu izvan teritorija zemalja članica NATO-a. NSATU je uspostavljen izvan Ukrajine i neće biti NATO-ovih snaga u Ukrajini.
Međutim, postojat će časnici za vezu koji će odlaziti u Ukrajinu i to će biti jedan ograničeni broj, koji će služiti kao veza s Ukrajinom. NSATU znači identifikacija i koordinacija različitih oblika potpore Ukrajini, a uspjeh će biti onoliki kolike će biti donacije i potpora različitih nacija. Kako bi postao koristan i operativan, to je ključna stvar koju želimo postići. Ovisimo apsolutno o donacijama u tom smislu. Ključno nam je da svaka zemlja članica odredi službenike koji će biti dodijeljeni misiji i to će biti vrijedan doprinos. Također, to je neophodno za uspjeh misije, ali i za to da Ukrajina bude suverena i neovisna država. Washingtonsku deklaraciju potpisali su šefovi država i vlada, a dogovoren je kao rezultat pregovora 32 zemlje članice”, dodao je Ruge.
“Deklaracija jasno kaže da NATO neće biti strana u sukobu. Stoga, u pripremi svega, posavjetovali smo se s vojnom i pravnom stranom te smo šefovima vlada i država sve pojasnili. Ono što radimo jest pomaganje Ukrajini u njenoj samoobrani, ne borimo se zajedno s njom. Saveznik smo joj, ali ne i strana u sukobu”, naglasio je.
Ruge: Ukrajina me podsjeća na Hrvatsku
“Imam prvu primjedbu, NATO-u sam se priključio 1991. u Bonnu. Bio sam desk officer kad je počeo rat na ovim područjima. Bilo je puno dramatičnih trenutaka u tom razdobljima i svjedočio sam hrvatskoj borbi za slobodu. Pomno sam pratio razvoj Hrvatske od 1991. i dobro sam upoznat sa situacijom. Slike koje vidim u Ukrajini, podsjećaju me na Hrvatsku 1991. Kad vidim slike Bahmuta, podsjete me na Vukovar i napade na brojne hrvatske gradove, kao i na civile koji su patili i stradali.
Isto tako, vrlo važnu za današnju raspravu, odlučili smo uspostaviti novu obučnu NSATU misiju za sigurnosnu obuku i potporu Ukrajini. Nova zapovjedna grana NATO-a smještena je u Wiesbadenu i očekujemo da će biti operativna u nadolazećim mjesecima. NSATU je odlučan poduprijeti ukrajinski suverenitet i imat će zadaće koje su već uspostavljene i već su na neki način određene nakon napada Rusije na Ukrajinu. Te zadaće su izričito obuka, nadgledanje obuke ukrajinskih oružanih snaga te pružanje potpore kroz planiranje. Vojnici će se odlaziti u Wiesbaden i tamo će se pružati pomoć Ukrajini. Časnici će imati vezu s Ukrajinom i nekoliko njih ponekad će putovati u Ukrajinu. Svaka zemlja može odlučiti tko bi bili ti časnici za vezu. Neće se boriti, bit će samo časnici za vezu. Što se tiče vojne opreme, želimo pružiti veću potporu Ukrajini”, poručio je Ruge.
Krstulović Opara: Gospodin Ruge će odgovoriti na sva pitanja
“Pokušat ćemo voditi sjednicu da svi dođu do izražaja i molit ću nazočne da se dogovorimo oko funkcioniranja. Nema smisla preslikavati raspravu s plenarne sjednice replikama i raspravama. Tko želi, neka postavi pitanja gospodinu Rugeu u trajanju dužem od dvije minute. On će pokušati na sve odgovoriti”, rekao je Andro Krstulović Opara.
Dnevni red je jednoglasno prihvaćen. Nema traženja stanki.
Počela sjednica Odbora. Hrebak: Ostat ćemo ovdje koliko god treba
“Zamislili smo da zajednička sjednica bude pod predsjedavanjem kolege Opare i mene. Ovo je važan sastanak i hvala vam gospodine Ruge što ste nam se pridružili i odlučili nam objasniti neke dvojbe koje imamo. Nadam se da ćemo danas iskoristiti priliku i čuti sve što vas zanima te da ćemo sve dobro raspraviti. Molim vas za parlamentarnu raspravu na visokoj razini i da sve što imate za reći ili pitate i pitate. Imamo zamjenika glavnog tajnika NATO-a i ostat ćemo ovdje koliko god treba kako bismo dobili sve informacije”, izjavio je Dario Hrebak.
Boris Ruge: Nikome neću docirati, na sva ću pitanja odgovoriti
“Zadovoljstvo mi je što sam u Zagrebu. S hrvatskim kolegama sam počeo raditi još 1991. i pratio sam hrvatsku borbu za neovisnost i demokraciju. Kao mladom diplomatu, to su za mene bili dramatični trenuci i posebno važni. Sad vi kao članica NATO saveza i Europske unije dajete svoj doprinos sigurnosti i stabilnosti području Balkana, ali i šire. Naravno, držite se i naputka o dva posto BDP-a koji treba ići na obranu. Bugarska, Mađarska i Poljska su angažirane na tome da se odvraća agresija i zahvaljujem vam na svemu što radite, kao i na doprinosu koji dajete na području Zapadnog Balkana. To je za NATO od strateške važnosti, ali i područje koje je sigurnost zabrinutosti. Vidimo prijetnje u BiH, vidimo krhki mir na Kosovu i vidimo da odnosi Beograda i Prištine ne napreduju kako bismo očekivali. Rusija je pokušavala podrivati demokracije u ovoj regiji. Bit ćemo pripravni i reagirat ćemo ako bude potrebno”, rekao je Ruge.
Dodao je da su razgovarali o ratu u Ukrajini i ruskoj agresiji, napadima na civile… “Sjećanja na razaranje Vukovara i druge hrvatske gradove svakako je živo i zato je važno to što radimo za europsku i transatlantsku sigurnost. Trenutno imamo dolazak sjevernokorejskih trupa na područje Ukrajine i to je osjetljivo. Hrvatska je Ukrajini pomogla s 11 paketa pomoći i više od 300 milijuna eura. I prije tri mjeseca saveznici su se dogovorili o značajnom paketu pomoći. To će godišnje biti 40 milijardi eura, novo zapovjedništvo, NSATU i to je dio pomoći koju NATO daje Ukrajini. Obratit ću se saborskom Odboru za vanjsku politiku kasnije i razgovarati s hrvatskom delegacijom pri parlamentarnoj skupštini NATO-a. Tamo nikome neću docirati i pokušat ću pružiti korisne informacije. NSATU ima za cilj pomoći Ukrajini održati suverenitet i novo zapovjedništvo neće privesti NATO da postane strana u sukobu. Naša potpora Ukrajini nije dobrotvorni rat, mi joj pomažemo održati suverenitet u cilju sigurnosti i za ubuduće. Pomažemo u tom smislu. Radujem se razgovorima u Saboru”, istaknuo je Ruge.
Anušić: Nadam se da više neće biti nepoznanica oko NSATU.
“Održava se Odbor za obranu i vanjsku politiku, koji će predstaviti NSATU misiju, o čemu će govoriti Boris Ruge. Ono što već mjesec dana pokušavamo iskomunicirati, to ćemo napraviti i s drugim čovjekom NATO-a, koji je došao isključivo iz tog razloga. Dat će sve informacije koje narod zanima, od toga što je NSATU, koga predstavlja i kakva je u konačnici”, rekao je Anušić na konferenciji za medije.
SDP-ovci najavili bojkot sjednice, Možemovci ne znaju koga će podržati
SDP je već najavio da će bojkotirati sjednicu odbora, dok prema pisanju hrvatskih medija na nju stižu zastupnici iz klubova Možemo!, Most te neovisna Marija Selak Raspudić, kandidatkinja za predsjednicu. Nitko od njih, međutim, nije kazao da će Rugeovo svjedočenje utjecati na njihovo mišljenje.
Josipović: ‘Ovo što Sabor odlučuje, nije ustavno…’
Bivši predsjednik RH i stručnjak za međunarodno kazneno pravo, Ivo Josipović naglasio je kako Sabor odlučuje o neustavnom pitanju, jer mu Ustav ne daje ovlast da odlučuje dvotrećinskom većinom o misijama koje nisu borbene.
DRUGI ČOVJEK NATO-A Iskusni njemački diplomat u Saboru objašnjava NSATU
Sjednica bez Bez Tihomira Kundida?
Poziv na saborsku sjednicu, koja je organizirana nakon prošlotjednog iznenadnog odgađanja glasovanja o ovoj NATO aktivnosti, nije prihvatio načelnik Glavnog stožera Tihomir Kundid, kojem ga je Odbor za vanjsku politiku također u petak uputio
Odluka na zastupnicima
Da bi odluka o slanju hrvatskih vojnika na obuku potpore Ukrajini u Njemačku bila izglasana, potrebna je dvotrećinska većina, odnosno podrška 101 zastupnika.
Sukob na relaciji Pantovčak-Banski dvori
Predsjednik tvrdi da se time Hrvatska izravno uvlači u sukob s Rusijom, iako Zagreb od početka ruske agresije izdašno pomaže Ukrajini na druge načine. Premijer Andrej Plenković, pak, optužuje Milanovića da je proruski nastrojen, a oporbu da ne želi podržati NSATU-u iz ‘kaprica, jer je to vladin prijedlog.
RUGE U SABORU Hrebak: Nije trebao doći u 30 zemalja, ali očito mora doći u Hrvatsku…
Komentari