Roskosmos: ‘Tijekom operacije došlo je do nenormalne situacije…’

Autor:

epa10794399 A handout image made available by the Roscosmos State Space Corporation shows the Soyuz-2.1b rocket with the moon lander Luna 25 (Moon) automatic station as it takes off from a launch pad at the Vostochny Cosmodrome, outside the city of Tsiolkovsky, some 180 km north of Blagoveschensk, in the far eastern Amur region, Russia, 11 August 2023. The Soyuz rocket with the first lunar spacecraft in the history of modern Russia was launched from the Vostochny Cosmodrome. Luna-25 will be the first station in the world to land in the near-polar zone of the Moon, on difficult terrain.  EPA/ROSCOSMOS STATE SPACE CORPORATION  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/ROSCOSMOS STATE SPACE

Došlo je do “nenormalne situacije” na ruskoj svemirskoj letjelici Luna-25 u subotu, dok se pripremala prijeći u orbitu prije slijetanja na Mjesec, rekla je ruska nacionalna svemirska agencija Roskosmos.

Ruska svemirska letjelica trebala bi sletjeti na južni pol Mjeseca u ponedjeljak, u sklopu velike utrke istraživanja dijela Mjeseca za koji znanstvenici smatraju da možda sadrži zamrznutu vodu i dragocjene elemente.

“Tijekom operacije, došlo je do nenormalne situacije u automatskoj stanici, koja nije dopustila izvođenje manevra s odabranim parametrima”, rekao je Roskosmos u kratkom priopćenju.

Stručnjaci analiziraju situaciju, rečeno je, no bez dodatnih detalja.

Ranije, Roskosmos je rekao da je primio prve rezultate misije Lune-25 i da se oni analiziraju.

Agencija je također objavila fotografije Mjesečeva kratera Zeeman snimljene iz letjelice. Krater je treći najdublji na Mjesečevoj južnoj hemisferi, rečeno je, promjera 190 kilometara i osam kilometara dubine.

Roskosmos je rekao da su zasad primljeni podaci pružili informacije o kemijskim elementima u lunarnom tlu i da će također olakšati djelovanje uređaja napravljenih da proučavaju Mjesečevu površinu.

Dodano je da je oprema letjelice registrirala “utjecaj mikrometeorita“. Luna-25 je ušla u Mjesečevu orbitu u srijedu, što je prva ruska letjelica kojoj je to uspjelo od 1976. godine.

Otprilike veličine manjeg automobila, nastojat će godinu dana djelovati na južnom polu, gdje su proteklih godina znanstvenici NASA-e i drugih svemirskih agencija uočili tragove zamrznute vode u kraterima.

Prisutnost vode imat će utjecaj na velike sile koje istražuju svemir, potencijalno dopuštajući duži ljudski boravak na Mjesecu i rudarenje lunarnih resursa.

OZNAKE: mjesec, Roskosmos

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.