Zanimanje novinara u današnjem je svijetu puno drugačije od onoga kako je nekad bilo. U svojoj borbi za istinu novinari su kroz dugi niz godina izloženi visokim količinama stresa što ostavlja duboki trag na njihovu psihu i njihovo zdravlje, govori za nacional hr. Romana Jerković, zastupnica u Europskom parlamentu – liječnica po struci, doktorica znanosti i sveučilišna profesorica.
“Novinari obolijevaju od karcinoma, na kraju radnog vijeka imaju problema sa srcem, a mentalno zdravlje da ni ne spominjemo”, upozorila je Romana Jerković.
“Imamo poplavu digitalnih medija, raznih portala koji praksom zarade od oglašavanja i takozvanih clickbaitova, a čime drastično smanjuju ne samo kvalitetu novinarskog sadržaja, već i ionako fragilni status novinara. Život novinara je sve kraći, sve nekvalitetniji, a onda su svim tim psihozama, koje izaziva neizvjesnost, izložene i njihove obitelji. Sve je više novinara anksiozno, sve više novinara boluje od depresije, a depresija je okidač mnogo težih fizičkih i psihičkih stanja. Sve više novinara obolijeva od karcinoma, sve ih više ima moždane i srčane udare, a neki od njih, pod velikim pritiscima, pokušavaju naći spas u različitim opasnim stimulansima. Dakle, problem je slojevit, ali lako prepoznatljiv. Sada su pred mirovinom generacije novinara koji su dobar dio svog radnog vijeka proveli radeći kao honorarci, freelanceri. To znači da će za mnoge od njih i mirovine biti niže od očekivanoga, da su narušenoga zdravlja, a sustav za njih nije predvidio potrebnu i dostatnu pomoć, odnosno kompenzaciju za ekstremno stresne uvjete rada”, poručila je.
U rujnu 2021. Europska komisija je usvojila Preporuku o zaštiti, sigurnosti i osnaživanju novinara kojom se namjerava pomoći u jačanju slobode medija i medijskog pluralizma u EU-u. Cilj Preporuke je osigurati sigurnije radne uvjete za sve medijske profesionalce – rad bez straha i zastrašivanja, bilo online ili offline.
“Ovo je hvalevrijedna inicijativa, međutim bojim se da ne rješava problem s kojim se vi novinari suočavate. Problem se neće riješiti rezolucijama, već legislativom. Zakonima koji će zaštititi novinarsku struku i vratiti joj ono dostojanstvo koje i zaslužuje. Jer ukoliko nema kvalitetnog i transparentnog novinarstva, nema ni demokracije! Stoga novinari moraju što prije artikulirati svoje zahtjeve! Je li to beneficirani radni staž, ili, što je po meni bolje, uvjete rada s mnogo manje stresa, s mnogo manje neizvjesnosti, s mnogo manje neprimjerenih pritisaka i centara moći i vlasnika medija. Mediji ne smiju služiti interesima moćnika, već interesima društva. Svi su ti postulati tempi passati (prošla vremena), na što novinari ne smiju pristati”, istaknula je europarlamentarka.
Dodala je da treba iskoristiti i okolnost da je Maja Sever postala prva žena predsjednica prestižne Europske federacije novinara koja će, smatra Romana Jerković, učiniti sve da se status novinara u Hrvatskoj promijeni na bolje.
“Ona je jedna od prvih koja je ustala jasno i glasno protiv tužbi novinara, protiv malih plaća (naročito žena), a sada će, vjerujem, raditi na tome da novinari dobiju kolektivni ugovor kojim će biti zaštićeniji, da mogu ostvarivati svoja prava kao što ih ostvaruju radnici u drugim profesijama. Slobodne novinare treba usustaviti, a ne ih ostaviti na vjetrometini, prepustiti stihiji i volji vlasnika medija. Zato ću, uz pomoć kolega, predložiti upravo u Europskom parlamentu pravni okvir za slobodne medije, za zaštitu novinara, za zaštitu njihovih autorskih prava. Time neće biti na dobitku samo novinari, već i sveukupno društvo. Jer, država bez slobodnih i kvalitetnih medija nije dobra država, kao što ni Europska unija bez reguliranog statusa novinara nije dobra asocijacija”, zaključila je Romana Jerković.
Komentari