Predsjednik Kurchatov instituta Mihail Kovalčuk otkrio je na forumu OMR 2024,, koji se održao u Sankt Peterburgu, da su započeli radovi na dizajnu podmornice.
Forum je posvećen razvoju brodarstva i visokotehnološke opreme za Arktik.
LNG bi se transportirao podmornicama
Kovalčuk i Gazprom smatraju da je plovidba ispod arktičkog leda rješenje za izazove s kojima se suočava transport ukapljenog plina u teškim uvjetima na površini, piše tportal.
Ledolomci su do sada igrali ključnu ulogu u otvaranju ruta za LNG-tankere, ali podmornica bi mogla riješiti problem. S kapacitetom usporedivim s današnjim površinskim tankerima, nova nuklearna podmornica bila bi sposobna za cjelogodišnji prijevoz plina iz zapadnog Sibira prema azijskim tržištima, bez obzira na klimatske uvjete ili debljinu leda.
‘Fantazije bez uporišta u stvarnosti’
Međutim, stručnjaci poput Aleksandra Nikitina iz zaklade Bellona, koji se dugo bavi pitanjima nuklearne sigurnosti, vrlo su skeptični prema ovim planovima.
“Ovo su fantazije koje nemaju uporište u stvarnosti“, rekao je Nikitin za Barents Observer.
Ruska podmornica Kursk bila je ponos ruske flote, vlasti su nesreću potvrdile tek dva dana kasnije
On smatra da projekt nedostaje potrebnih kalkulacija, kako u pogledu tehnologije, tako i u pogledu ekonomskih i industrijskih aspekata. Nikitin ističe i da Rusija trenutno nema kapacitete za gradnju ni osnovnih tankera i brodova za suhi teret, a kamoli za izradu naprednih nuklearnih podmornica, napominje tportal.
Komentari