RIZIK OD TALIBANSKOG PROGONA Malala poziva Pakistan da prestane protjerivati ​​Afganistance

Autor:

Pakistani Nobel Peace Prize laureate Malala Yousafzai speaks during an interview with AFP in London on July 12, 2024. Malala called for Pakistan to "reverse" its policy of deporting undocumented Afghans in an interview with AFP.,Image: 889360697, License: Rights-managed, Restrictions: TO GO WITH AFP STORY BY AKSHATA KAPOOR, Model Release: no, Credit line: BENJAMIN CREMEL / AFP / Profimedia

BENJAMIN CREMEL/AFP/Profimedia

Dobitnica Nobelove nagrade za mir, Pakistanka Malala Yousafzai je, u intervjuu AFP-u pozvala Pakistan da odustane od politike protjerivanja iz zemlje Afganistanaca bez dokumenata, posebice zbog toga da bi se od talibana mogle zaštititi djevojčice i žene.

“Iznimno zabrinjava što Pakistan tjera izbjeglice da se vrate u Afganistan. Jako sam zabrinuta za žene i djevojke“, rekla je 27-godišnjakinja koja je 2014. dobila Nobelovu nagradu za mir, kojom je nagrađena za bespoštednu borbu za prava djevojčica na obrazovanje.

Malala je imala 15 godina kada su 9. listopada 2012. pripadnici pakistanske podružnice talibana koji djeluju pod nazivom Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) upali u školski autobus u kojemu se vozila od škole do kuće i upucali je u glavu jer se usudila voditi kampanju za obrazovanje djevojaka.

Hitno je prevezena u Ujedinjeno Kraljevstvo gdje joj je pružena najbolja liječnička skrb. Postala je svjetski simbol otpora vjerskom ekstremizmu i glas djevojaka kojima je uskraćeno obrazovanje, a godine 2014. postala je najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir u povijesti dodjele prestižne nagrade.

Iako je pakistanska vlada produljila dozvolu za boravak afganistanskih izbjeglica u Pakistanu na još godinu dana, ovaj je tjedan upozorila da će nastaviti s protjerivanjem doseljenika bez dokumenata.

S TALIBANIMA NA PAMETI – UN traži da se rodni apartheid proglasi zločinom protiv čovječnosti

Otkako je Islamabad prošle godine doseljenicima bez dokumenata naredio da isele iz zemlje, jer će u protivnom biti privedeni, više od 600.000 Afganistanaca pobjeglo je iz Pakistana.

Aktivisti za ljudska prava upozoravaju da osobe koje su prisiljene vratiti se u Afganistan riskiraju talibanski progon.

Otkako se u kolovozu 2021. talibanska vlada vratila na vlast, svojim je krutim tumačenjem islama utjecala na to da se prava afganistanskih žena još više smanje.

Ženama su zatvorena vrata srednjih škola i fakulteta, a isto je s posjetama parkovima, sportskim dvoranama i kupalištima.

“Mnoge od ovih djevojaka koje su živjele u Pakistanu ondje su studirale, pohađale školu, mnoge su bile zaposlene“, rekla je Malala.

“Nadam se da će Pakistan promijeniti svoju politiku i zaštititi djevojke i žene, posebno s obzirom na mračnu budućnost kakva ih čeka u Afganistanu”, dodala je.

“Ne mogu vjerovati da živim u vremenu u kojem su djevojčice više od tri godine uskrećene za obrazovanje. Ovakva je situacija šokantna“, rekla je Malala.

Zaklada Malala vodi kampanju za Ujedinjene narode čija je svrha proširiti definiciju zločina protiv čovječnosti da bi se u nju uključio i “rodni apartheid”, izraz koji Ujedinjeni narodi koriste da bi opisali stanje u Afganistanu.

Malala Yousafzai pozvala svjetske čelnike da poduzmu hitne mjere u Afganistanu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.