RIJEŠITE SE NEREDA ZAUVIJEK Uz dobar plan dovedite svoj dom u savršeno stanje

Autor:

Pixabay

Onima kojima je organizacija slaba točka, a pritom se i vežu za stvari, generalka kuće ili stana, može biti noćna mora. Čega se riješiti, a što zadržati i gdje s tim, pitanja su zbog kojim mnogi preskoče temeljito pospremanje, naprave tek šminkerske korekcije i odluče se za status quo.

Dom pretrpan stvarima, ne samo da vam smanjuje kvadraturu, već stvara i mentalni kaos, gužvu u glavi. Puno ćete jasnije razmišljati i lakše disati, kad se uhvatite posla i raščistite nered.

Kako bismo vam pomogli, donosimo vodič za svaku prostoriju u kući te savjete profesionalne organizatorice Vicky Silverthorn koje je otkrila portalu Good Housekeeping, a koji će vam pomoći da se uhvatite ukoštac s kaosom i stvorite ugodan životni prostor.

MIRISNI DOM Pet načina kako da životni prostor uvijek božanstveno miriše

Mislite na druge

Prije, no što počnete s čišćenjem, uzmite u ruke vrećicu i prošećite svim prostorijama u domu, imajući na umu da neke stvari na koje ćete naići, nekome trebaju više, nego vama. Spremite ih u vrećicu. Isto napravite i nakon što uvedete reda u svaku prostoriju.

Podijelite posao na etape

ako ste se odlučili na veliko čišćenje, a imate veliki stan ili kuću, podijelite posao u nekoliko dana. Jedan dan čistite kuhinju, drugi dnevni boravak, hodnik i kupaonicu, treći uđite u sobe…

Ako planirate u jednom danu napraviti generalku, opet je podijelite na etape. Uzmite pauze između svake etape i odmorite se kako biste posao mogli odraditi kvalitetno.

Bitno je čistiti prostoriju po prostoriju i ne počinjati idući zadatak dok prethodni nije u potpunosti završen.

Kuhinja

Pregledajte kuhinjske ormariće i pobacajte namirnice kojima je istekao rok trajanja.

Obrišite police pa preostale namirnice poslažite po datumu, tako da one kojima rok prije istječe, budu nadohvat ruke kako biste ih potrošili. Nastojte ne bacati hranu.

Isto napravite s hladnjakom i zamrzivačem.

Grupirajte stvari. Primjerice, na jednom mjestu držite vrećice za smeće, žarulje i baterije. Lakše ćete ih pronaći.

TOTALNI HIT: Želite li ultra modernu kuhinju koja je laka za održavanje, ovo je kuhinja za vas

Dnevna soba

Ako imate djecu, naučite ih pospremiti igračke na kraju dana. Razmislite o prenamjeni postojećeg namještaja, kao što je komoda za pohranjivanje. U suprotnom, pogledajte elegantne košare za pohranu s poklopcem, koje mogu sakriti igračke.

Istražite višenamjenski namještaj, kao što je tabure za noge koji sadrži prostor za pohranu ili kauč.

Na površinama neka bude što manje predmeta, kako bi čišćenje bilo brzo i jednostavno. Izbjegavajte ukrasne figurice, fotografije i slike objesite na zidove.

Također, nemojte držati “posao” u dnevnom boravku – račune, prijenosna računala, fascikle, gadgete… Nastojte da dnevni boravak bude prostor za opuštanje.

Daljinske upravljače i ostale sitnice držite na pladnju i tako ih nećete izgubiti, a i izgledat će urednije.

Spavaća soba

Odjeću kojoj nije sezona spremite u vakuumske vreće namijenjen za skladištenje odjeće ili na police ormara koje su teško dostupne. Spremište ispod kreveta izvrsno je za spremanje izvansezonske odjeće.

Odjeću koju koristite, premjestite na niže police i na vješalice te je složite prema namjeni – za posao, za svečanije prilike, za slobodno vrijeme.

Odjeću koju niste nosili godinu dana, operite, ispeglajte i poklonite.

Nakit spremite u kutiju za nakit ili na držač nakita. Lančići se neće petljati, nakit će vam biti u vidnom polju pa ćete ga češće nositi.

Nabavite kutije i košare za pohranu, a velike ladice podijelite separatorima. Koristite tanke vješalice ili vertikalne kako biste dobili dodatni prostor u ormaru.

Krevet uvijek držite urednim, redovito mijenjajte dotrajale jastuke.

Kupaonica

Kupaonskom ormariću pristupite kao i kuhinjskom. Izbacite iz njega proizvode za njegu kojima je prošao rok, a one koje ne koristite, poklonite. Kada ste u kupnji, suzdržite se od kupnje kozmetičkih proizvoda koji su slični onima koje već imate kod kuće. Ne gomilajte stvari.

Riješite se kamenca uz pomoć provjerenog sredstva koji zaisgurno imate u  svome domu – običnog alkoholnog octa. Razrijedite ga s vodom i pošpricajte njime slavine, tuš, kupaonske površine. Mrežice od slavina i glavu od tuša namočite u octu preko noći ili na nekoliko sati. Bit će kao nove.

Dobar plan olakšat će posao

Elaine Penhaul iz Lemon and Lime Interiors savjetuje da napravite plan čišćenja i stavite ga na papir: “Hodajte svojom kućom s bilježnicom u ruci, zapišite problematična područja koja želite poboljšati u svakoj sobi. Obratite pozornost na police za knjige koje su pretrpane ili ormare koji pucaju po šavovima”, prenosi Country Living.

“Detaljno isplanirajte vikend, uključujući određeno vrijeme za svaki zadatak i pobrinite se da svi budu obavljeni na vrijeme. To će vam pomoći da dovršite sve što želite postići”, dodaje.

Svaka stvar mora imati svoje mjesto

Kad odlučite koje stvari ćete zadržati, pronađite za njih mjesto. Noćni ormarići, police u dnevnom boravku ili kuhinjske radne ploče običavamo koristiti kao prostor za odlaganje, što izgleda neuredno, a i teško se snalazimo u njemu. Na zid fiksirajte kukice za ključeve, jednu ukrasnu zdjelu namijenite za punjače. Uvijek ćete znati gdje su.

Nakon što napravite generalno čišćenje, održavajte svoj dom urednim tako što ćete svaku stvar vraćati na mjesto nakon korištenja, redovito usisavati i brisati prašinu (češće ako imate kućne ljubimce), nastojati da u sudoperu nema prljavog suđa, a umivaonik u kupaonici i tuš kadu obrisati svaki put nakon korištenja kako se na njima ne bi skupljao kamenac te dezinficirati zahodsku školjku.

Održavanje urednosti, nakon dobro odrađenog generalnog čišćenja, nije težak posao, a pridonosi kvaliteti života.

Savjeti dizajnera: Ovo je pet grešaka u uređenju doma koje će vam povećati troškove

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.