RIJEKA – RB SALZBURG Debitirao Rukavina: ‘Šareni Bijeli’ bili su dobri, ali i dalje neefikasni

Bez ozlijeđenog Gode, sa Selahijem na klupi te Frukom, Smolčićem i Pašalićem na poštedi zbog lakih ozljeda, jedna ‘šarena’ Rijeka je pred 700-tinjak gledatelja odigrala posve solidnu utakmicu s Red Bull Salzburgom. Igralo se na pomoćnom igralištu druge momčadi, ulaznica plaćala 17 eura, a među gledateljima bilo je i desetak riječkih navijača. Svoje su role dobro odradili Banda i Čabraja, Radeljić imao nekoliko atipičnih krivih dodavanja, Petrovič pokazao kako diže formu (nakon što se riješio ozljeda i prošao pune pripreme) premda je jasno kako to još nije ‘Selahi-razina’, Butić je (u oba smjera) bio i više nego solidan za 17-godišnjaka, a prvih pola sata za Rijeku odigrao je i Gabriel Rukavina. Dojam je kako ‘Bijeli’ imaju jednu istu ‘boljku’ kao prošle sezone: teško zabijaju golove. Pa su opet poraženi, 0:1

Nogometaši Rijeke doživjeli su minimalni poraz od Red Bull Salzburga (0:1) u pripremnoj utakmici pretposljednjeg dana boravka u Austriji. Svojevrsna generalka uoči prvih službenih utakmica u novoj sezoni poslužila je svrsi, Rijeka je protiv kvalitetnog suparnika odigrala vrlo dobru utakmicu koja je mogla imati i drugačiji ishod da je bilo malo više sreće u završnici.

Momčadi koja je 21. na ljestvici europskog koeficijenta, odnosno koja je prema Transfermarktu procijenjena na 222 milijuna eura, pokazala je kvalitetu, brzinu i okomitost, sjajnu reakciju na izgubljenu loptu, što će našim igračima neupitno biti veliko iskustvo u europskim ispitima koji slijede i na početku HNL nadmetanja.

Jalovi Red Bull

Očekivano, RB Salzburg se od samog početka utakmice nametnuo visokim pritiskom na zadnju liniju Bijelih koja je pas igrom znala izaći u neke obećavajuće napade. Naravno, uzrokovalo je to i poneko pogrešno dodavanje, ali obrana na čelu sa Zlomislićem, Galešićem i Radeljićem u prvih 45 minuta hrabro je odgovorila svim izazovima i bila temelj izgradnje napada zahvaljujući kojima je Rijeka bila bliže vodstvu u prvom poluvremenu.

U 11. minuti Janković je dobio jednu dubinsku loptu koju je gurnuo pored istrčalog vratara, Obregon je pokušao stići kako bi je ubacio u praznu mrežu, ali Dedić je požrtvovnim uklizavanjem spasio RB Salzburg i odbio u korner. Iz tog udarca iz kuta ubacio je Čabraja, a Radeljić na prvoj vratnici pucao zamalo preko gola.

U 21. minuti Ratkovu se sretno odbila jedna lopta prillikom organizacije napada RB Salzburga, ali udarac s 18 metara, iskosa s desne strane, otišao je pored suprotne vratnice. U 23. minuti Radeljić je poslao jednu slabu paralelnu loptu koju je presjekao Yao i s 25 metara pucao pored gola.

Opasna Rijeka

Rijeka je uzvratila lijepom akcijom Obregona, Jankovića i Bande koji je pucao u blok u 24. minuti, u 27. je Diambou s 18 metara potegao iz voleja u dobro postavljenog Zlomislića, pa onda Banda sjajnim udarcem s gotovo 30 metara u donji kut, kojeg je domaći vratar Krumrey zaustavio krajnjim naporom, naznačio da će završna trećina prvog poluvremena pripasti Rijeci.

Jer Bijeli su brzom tranzicijom i preciznim dodavanjima došli u dvije odlične prilike kojima je nedostajao završni udarac. U 34. minuti Obregon je dobio dubinsku loptu i izašao sam na golmana, ali Diambou ga je uklizavanjem uspio zaustaviti, dok je u 40. minuti Banda sjajnom dubinskom loptom pronašao Kolumbijca koji je sapleten na ulazu u kazneni prostor pa je izostala završnica.

Pad u nastavku

Drugo poluvrijeme Rijeka je otvorila na isti način na koji je zaključila prvo. U 48. minuti brzu akciju pripremili su Janković, Čabraja, Butić i Bogojević koji je dao povratnu loptu Hodži čiji je udarac s 18 metara otišao preko gola. U 58. minuti Butić i Bogojević su lijepo kombinirali, ali udarac ovog potonjeg otišao je preko gola.

RB Salzburg je nakon toga podigao ritam igre, najviše zahvaljujući zamjenama. Tako je najprije u 59. minuti Ratkov zamalo promašio iz blizine nakon jedne svijeće, a onda u 60. minuti asistirao za pogodak. Brampt je ubacio s desne strane, Ratkov odložio loptu za Daghima koji je iz blizine lako pogodio ispod Zlomislića – 1:0.

U 85. minuti Rijeka je složila odličnu kontru, Rukavina i Dujmović su iskoristili višak na lijevoj strani, Hodža na drugoj vratnici dočekao ubačaj, ali njegov udarac netko od braniča domaćina odbio je s gol linije.

Porazi se ne slave, ali Bijeli se nakon ovog ogleda itekako imaju za što uhvatiti kada je riječ o početku nove sezone.

RB Salzburg – Rijeka 1:0

ANIF Sportski centar Anif. Gledatelja: 700. Sudac: Sebastian Gishamer. Pomoćnici: Riedel i Grabner. Strijelac: 1:0 Daghim (60’).

RB SALZBURG: Krumrey (od 61’ Hamzić), Blank (od 61’ Wallner), Capaldo (od 46’ Bempt), Kjaegaard (od 46’ Baidoo), Diambou (od 46’ Lukić), Ratkov (od 61’ Konate), Forson (od 72’ Morgalla), Mellberg (od 46’ Diabate), Yeo, Dedić (od 46’ Daghim, od 72. Šimić), Piatkowski (od 61’ Gourna-Douath).

RIJEKA: Zlomislić, Bogojević (od 78’ Majstorović), Galešić (od 88’ Kitin), Radeljić, Čabraja (od 67’ Dujmović), Petrovič, Butić (od 61’ Rukavina), Hodža, Banda (od 67’ Djouahra), Janković, Obregon (od 46’ Ivanović).