RIJEKA: PET KOMADA Ivanović zabio, Banda izravno iz kornera. Ali se i primilo tri, od Orijenta

Nel Pavletic / Pixsell

U prvih 20-ak minuta prijateljske utakmice s gradskim rivalima s Krimeje nitko ne bi zamjerio Željku Sopiću da je utrčao u travnjak i podijelio jedno 7-8 ‘vritnjaka’. Jer kombinirana momčad koju je izveo nonšalantni je pristup digla na ‘znanstvenu’ razinu. Tek kad su dobili dva gola počeli su igrati. Na kraju, Rijeka – Orijent 5:3

Za pet dana na Rujevicu stiže rumunjski Corvinul, uzvrat 2. pretkola Europske lige (prva utakmica završila je 0:0), a kako HNL još nije počeo Željko Sopić je za vikend upriličio pripremnu utakmicu s Orijentom.

Početni sastav Bijelih: Posavec – Smolčić, Majstorović, Dujmović, Kitin – Selahi – Djouahra, Banda, Fruk, Rukavina – Ivanović (na klupi su bili Todorović, Babić, Jakac, Butić, Ilinković, Hodža i Burčul).

Inače, Radeljić je u Rumunjskoj u onom sudaru s vratnicom natukao rebra, a Galešić ‘zaradio’ hematom na bradi no obojica bi trebala biti spremni za uzvrat (iako za Radeljića treba zadržati malu dozu rezerve jer natučena rebra znaju biti dugotrajno jako bolno iskustvo).

Ulaznice za Corvinul

Na žalost, mladi se Kitin ozlijedio u jednom duelu, ‘Bijeli’ su u utakmicu ušli nedopustivo indolentno i za prijateljski susret, Djouahra je bio vidljiv samo u pretjeranim i neuspješnim ‘solažama’, Banda trčkarao kao na laganom zagrijavanju, a Posavec kod jednog od tri Orijentova gola ‘spektakularno’ skočio u prazno na krimejski centaršut.

No… Napokon su krenuli golovi! Jako je dobro da je zabio Franjo Ivanović, jako je dobro da je Gabriel Rukavina pokazao kako će (kad bude posve spreman) biti istinsko pojačanje na ‘lijevom’ krilu (i time osloboditi Niku Jankovića za ordiniranje na ‘osmici’ ili ‘desetki’).

Banda se za svoje trčkaranje u smiraju utakmice donekle ‘iskupio’ golom iz kornera. Djouahra se nije nametnuo, niti bilo kojim segmentom svoje igre dao za misliti Sopiću kako zaslužuje veću minutažu.

‘Sopa’ dočekao 50 na aerodromu

Rijeka je počela igrati tek kad je od drugoligaša dobila dva komada. Treneru Gruboru i njegovim igračima svaka čast na ozbiljnom pristupu, pravovremenosti u duelima i jasnoj fizionomiji igre, ali jasno je kako su se razmahali i ‘zaslugom’ Rijeke koja im je ostavila hektare praznog prostora za djelovanje.

Nakon jednog ubačaja iz kuta vratar Posavec nije najbolje reagirao, lopta je pala na noge Tadejeviću koji je najbrže reagirao… 0:1.

Orijent je u 13. minuti vodio 2:0. Jednu brzu, okomitu loptu iz zadnje linije pokupio je Monjac, uspio se osloboditi za prostor za udarac i odlično pogodio drugi kut – 0:2.

Uvijek uz Rijeku

Čim su se Bijeli mrvicu ‘probudili’ (barem dio njih) stvari su se okrenule. Poslije kornera obrana Orijenta otklonila je na kratko opasnost, a Fruk natrčao i potegnuo isprve sa 16 metara, Rukavina je postavio nogu u kaznenom prostoru i skrenuo loptu – 1:2.

Rijeka je izjednačila u 43. minuti. Selahi je odlično dugom loptom izbacio Ivanovića koji se sjurio prema golu i žestoko poentirao za – 2:2.

Bijeli su odlično otvorili drugi dio, u 51. minuti Ilinković je ubacio, a Burčul efektno poentirao – 3:2.

Od Kvarnera do Rumunjske i natrag

Naravno da se onda opet malo trčkaralo, malo promašivalo (Šimun Butić, ljevonogo desno krilo, istinski nogometni dragulj bio je u sjajnoj prigodi) pa su Sušačani izjednačili. Oštar ubačaj pred gol Rijeke, Posavec nije dobro reagirao, a Medojević bio spreman – 3:3.

No Veldin Hodža i Emmanuel Banda (unatoč svojoj ‘rekreativnoj’ partiji) s dva su pogotka utakmicu riješili u korist Sopićeve momčadi, a posebno je spektakularan bio Bandin pogodak – izravno iz kornera.

Rijeka – Orijent 5:3

Pomoćno igralište HNK Rijeka. Sudac: Marin Rožman (Rijeka). Strijelci: 0:1 Tadejević (7′), 0:2 Monjac (13′), 1:2 Rukavina (32′), 2:2 Ivanović (43′), 3:2 Burčul (51′), 3:3 Medojević (62′), 4:3 Hodža (81′), 5:3 Banda (83′).

Rijeka: Posavec, Banda, Kitin (od 39′ Burčul), Majstorović (od 59′ Hodža), Fruk (od 46′ Ilinković), Ivanović (od 59′ Jakac), Dujmović, Djouahra, Selahi (od 46′ Butić), Smolčić (od 46′ Babić), Rukavina.

Orijent: Curać, Braut, Prpić, Tadejević, Bodetić, Galešić, Kordić, Monjac, Bubnjar, Baboucarr, Valjan. Još su igrali: Pehar, Švrljuga, Bagadur, Zliani, Medojević, Kovačević, Anušić, Zrilić.