Rijeka dobiva Muzej farmacije

Autor:

Ove će godine grad Rijeka dobiti Muzej farmacije. Riječ je, kako je najavljeno na  današnjoj konferenciji za novinare, o dugo i pažljivo pripremanom projektu osnivača JGL-a, u suradnji s Gradom Rijekom.

“JGL baštini dugu ljekarničku tradiciju, na čijim je čvrstim temeljima izrastao u internacionalnu farmaceutsku kompaniju, prepoznatljivog identiteta. Često se i rado vraćamo našim korijenima, proučavamo bogatu povijesnu građu o počecima ljekarničke aktivnosti na našem području. Oni sežu u daleku 1437. godinu, kada se u zapisu gradskog notara Antona de Renna de Mutina nalazi prvi materijalni dokaz o apotekariusu Antoniu Pertusanu iz Venecije, a koji uzima u zakup ljekarnu na gradskom trgu. Čuvamo i vrijedne dokumente, knjige i predmete. U želji da trajno sačuvamo te svjedoke svoga vremena te da zaboravu ne prepustimo ono što nas je velikim dijelom strukovno i životno odredilo, već duže vrijeme razvijamo ideju o osnivanju Muzeja farmacije u Rijeci. Iskreno zahvaljujem županijskoj ustanovi Ljekarni Jadran na čelu s ravnateljicom Ines Krajačević, magistrama Radmili Načeti i Marici Lulić, te prof. Vladimiru Grdiniću na doniranju vrijedne građe, kao i svesrdnoj podršci prof. Amira Muzura”, kazao je Ivo Usmiani, predsjednik Upravnog odbora JGL-a.

“Muzej će svojom atraktivnošću, posebnošću i edukativnim programom dodatno obogatiti kulturno-turističku ponudu Rijeke i Hrvatske te pridonijeti novim spoznajama o ljekarničkoj baštini na tlu naše regije, ali i države. Stoga smo sa zadovoljstvom podržali inicijativu JGL-a i povezivanje s Muzejom grada, ustupajući prostor Muzeju grada Rijeke i JGL-u”, poručio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel.

Budući muzej nalazit će se u Užarskoj ulici u Rijeci, prostor se upravo uređuje, a planirano otvorenje je krajem rujna 2020. godine.

Dio muzejske građe već je prikupljen, no osnivači vjeruju da se puno toga još čuva u privatnim zbirkama. Stoga su pozvali sve zainteresirane građane da se jave, ako imaju bilo što iz ljekarničkog arhiva (dokumente, knjige, zapise…) ili inventara (pribor, posuđe, vage…), čime će pomoći kvalitetnoj rekonstrukciji prošlosti te i sami postati dio fundusa riječkog JGL Muzeja ljekarništva.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.