Riječkim medicinskim fizičarima odobren projekt vrijedan gotovo milijun kuna

Autor:

KBC Rijeka

Projekt vrijedan 123.000 eura (923.000 kuna) kojeg su osmislili fizičari sa Zavoda za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja KBC-a Rijeka, prihvaćen je za izvođenje na samom kraju 2021. godine od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), izvijestili su u srijedu iz riječkog KBC-a.

Riječ je o projektu vezanom za primjenu fizike u dijagnostici i liječenju korištenjem radioaktivnih izotopa ‘Implementing an Advanced Quality Assurance and Quality Control Programme in Nuclear Medicine‘.

Na novom velikom međunarodnom priznanju riječkim medicinskim fizičarima na čelu s pročelnikom Zavoda za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja izv. prof. dr. Slavenom Jurkovićem, u srijedu je čestitao i ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić istaknuvši da o njihovoj izvrsnosti i međunarodnoj prepoznatljivosti svjedoči činjenica da je to ukupno sedmi projekt IAEA vezan za primjenu fizike u medicini koji se u posljednjih petnaestak godina izvodi u KBC-u Rijeka i značajno doprinosi napretku rutinskog rada i dobrobiti pacijenata.

Fizičari sa Zavoda u proteklih su pet godina imali i iznimnu znanstvenu produkciju objavivši više od 25 znanstvenih radova u međunarodnim znanstvenim časopisima te su izlagali na više od 35 međunarodnih skupova medicinskih fizičara.

Zavod za medicinsku fiziku je ustrojbena jedinica KBC-a Rijeka u kojoj trenutno djeluje 10 medicinskih fizičara na poslovima primjene fizike u dijagnostici i liječenju iz područja radijacijske onkologije, nuklearne medicine te dijagnostičke i intervencijske radiologije. Za međunarodnu prepoznatljivost izvrsnosti primjene fizike u medicini ostvarene u KBC-u Rijeka, Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja je dobio i godišnju nagradu Grada Rijeka za 2020. godinu.

Prijava novog projekta je u proteklih dvije godine prošla kroz nekoliko faza vrednovanja, od one na nacionalnoj razini pa do više međunarodnih recenzija u IAEA, a suvoditelji projekta su Dea Dundara Debeljuh, mag. phys. i izv.prof.dr.sc. Slaven Jurković. U svrhu šire primjene rezultata projekta kao suradna ustanova u njegovom izvođenju je izabrana Opća bolnica Pula s kojom Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja posljednjih godina surađuje na osiguranju kvalitetne, odgovorne i sigurne uporabe ionizirajućeg zračenja u medicini.

Zanimljivo je da će, u najvećoj mjeri uzrokovano odgođenim projektnim aktivnostima zbog globalne pandemije SARS-CoV2, Zavod u 2022. voditi tri aktivna projekta IAEA iz svakog od područja njihova djelovanja: Establishing Centres of Competence for Quality Assurance/Quality Control in Diagnostic and Interventional Radiology (suvoditelji doc. dr. Petra Valković Zujić i izv. prof. dr. Slaven Jurković) kao zajednički projekt s Kliničkim zavodom za radiologiju KBC-a Rijeka, Verifying Intensity Modulated Radiotherapy Treatment Dose Delivery — Method Development, Standardization and Implementation through a National Audit (suvoditelji dr. sc. Đeni Smilović Radojčić i izv. prof. dr. Slaven Jurković) i ranije spomenuti Implementing an Advanced Quality Assurance and Quality Control Programme in Nuclear Medicine.

“Iz budžeta do sada izvođenih projekata nabavljena je više milijuna kuna vrijedna oprema, kao i da su svi rezultati i provedena znanstvena istraživanja implementirani u rad Zavoda vezan za poslove i zadatke primjene fizike u KBC-u Rijeka. Time je ostvaren značajan doprinos kvaliteti uporabe ionizirajućeg zračenja u dijagnostici i liječenju pacijenata u KBC Rijeka”, zaključuju iz bolnice.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.