Riječki znanstvenici rade na razvoju cjepiva protiv patogena i tumora

Autor:

epa05144634 A laboratory employee examines a sample of antibodies during a immunofluorescent assay in a laboratory of the company Euroimmun in Dassow, Germany, 05 February 2016. Brazilian authorities use diagnostic technology produced by the German company Euroimmun AG in the fight against the Zika virus.  EPA/DANIEL BOCKWOLDT

Riječki znanstvenici predstavili su u Zagrebu najnovije rezultate u kreiranju “pametnih” cjepiva protiv virusa i tumora, nastalih uz pomoć metode genetskog inženjerstva. “Genetskom manipulacijom” stvorili su pametno “živo cjepivo”.

Tim znanstvenika riječkog Medicinskog fakulteta, pod vodstvom Stipana Jonjića, istražuje načine na koje virusi “manipuliraju” imunološkim sustavom. Dosadašnja istraživanja provedena su na miševima, a sada se usmjeravaju prema razvoju cjepiva protiv patogena i tumora kod ljudi.

“Genetskom manipulacijom” stvoreno je pametno “živo cjepivo”, koje pokazuje veliki potencijal protiv različitih patogena, uključujući i tumore, no još je prerano govoriti o njegovoj primjeni kod ljudi, rečeno je na predstavljanju istraživanja Centra za proteomiku Sveučilišta u Rijeci.

Riječ je o jednom u nizu otkrića iz virusne imunologije skupine riječkih znanstvenika pod vodstvom prof. Jonjića, prvog hrvatskog znanstvenika koji je dobio najugledniji europski projekt od Europskog istraživačkog vijeća. Na konferenciji za novinare, na kojoj je predstavio najnovije rezultate svoga tima u kreiranju “pametnih” cjepiva, Jonjić je upozorio na “loš status znanosti u hrvatskoj javnosti”, ali i na loš sustav u kojemu nedostaje selekcije dobrih i motiviranih kadrova.

“Društvo se mora boriti da najuspješniji mogu naći sreću u Hrvatskoj. Cijela zemlja se mora osvijestiti i stimulirati izvrsnost”, istaknuo je voditelj znanstvenog tima iza kojega je niz značajnih otkrića, stotine znanstvenih radova u najprestižnijim časopisima iz imunologije i virusologije te brojni dobiveni međunarodni znanstveni projekti.

No na pitanje kada bi se novo “pametno cjepivo” moglo naći u upotrebi, odbio je nagađati o rokovima. “Nema direktnog odgovora kada će i hoće li neka tvrtka prepoznati naša otkrića i uložiti sredstva u daljnji razvoj cjepiva, za što će trebati još dodatnih desetak godina. Za sada testiramo cjepiva na tumore, a otkrića su rezultirala i patentnom prijavom Uredu za patente i žigove SAD-a”, rekao je Jonjić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)