Leonardo Bressan, riječki liječnik obiteljske medicine i predsjednik KoHOM-a za Primorsko-goransku županiju u četvrtak je za N1 kritizirao ministra zdravstva Vilija Beroša.
Mnogi pacijenti ovih se dana suočavaju s nemogućnošću dobivanja liječnika na telefon. Bressan kaže da ne znaju drugu stranu priče. “Imamo dvije ruke, dvije noge, jedna usta…”, rekao je ovaj liječnik i dodao da pacijenti često zovu i za važne i nevažne stvari. Objašnjava da liječnici ne mogu prekinuti pregled, previjanje ili bilo koji drugi zahvat zbog telefona. “Ako ćemo se javljati na telefon, nećemo uzimati ljude, raditi administraciju, to je lanac događaja.”
Kaže da su otvorili sve komunikacijske kanale da budu što dostupniji pacijentima – telefonsku sekretaricu, upite primaju i e-mailom, a mnogi kolege imaju Viber, WhatsApp… Pacijentima poručuje da trebaju biti strpljivi: “Svatko tko nas zaista treba će nas dobiti”, kaže.
Upitan kako je Beroš optužio obiteljske liječnike, i privatne, za nepripremljenost, Bresson je rekao da mora demantirati tvrdnje da se privatni liječnici nisu dobro snašli. “Uspjeli smo ofiltrirati 90 posto opasnosti za bolnički sustav. Bolnice su smanjile u jeku epidemije obim posla za 70 posto, 50 posto liječnika je znalo biti u smjenama doma, nisu ništa radili, mi nikad nismo prestali raditi, znali smo biti u smjenama od doma. Obim posla povećali smo na 110-115 posto, prekoračili smo ljudske mogućnosti i ne znamo dokad ćemo moći, to bi i ministar trebao znati”, rekoa je Bresson.
Istaknuo je da je problem bio u lošem upravljaju kriznom situacijom od strane Nacionalnog stožera. “U nas se politika nije petljala u organizaciju zdravstvenog dijela sustava i imali smo dobre rezultate. Nećete vidjeti da se epidemiolozi u Primorsko-goranskoj županiji posebno žale. Uspjeli smo iskontrolirati sve, u realnom vremenu”, rekao je.
Na pitanje novinara N1 znači li to da ministar Vili Beroš nije položio ispit u svim dijelovima, Bressan kaže: “Da. Dopustio je da politika uvjetuje i ucjenjuje neke stvari koje su bile politički oportune u nekom trenutku. Očekujem da Beroš ne dira u primarnu koja je na staklenim nogama, dosegnuli smo limit ljudske izdržljivosti. Ako bude dirao, urušit će se sustav”, poručio je.
Bresson naglašava da je problem u HZZO-u, koji je veći dio svog administrativnog posla prebacio u njihove ordinacije. “Mi moramo brojati trakice, udaljenost, tko je napunio 18 godina, to oduzima prosječno dva sata dnevno. HZZ ne želi objaviti podatke o našem radu iz kojih bi se vidjelo da prosječno ordinacija obiteljske medicine obavi 67 poziva. U tom trenutku nema pregleda, nema administracije”, zaključio je.
Komentari