REPRESIJA Žene u crnom i HHO osudili protjerivanje hrvatskih državljanki: ‘Vučić ponovno proizvodi neprijatelje’

Autor:

Žene u crnom u Beogradu

Milan Maricic/ATAImages/PIXSELL

Helsinški odbor Srbije i Žene u crnom osudile su u četvrtak protjerivanje hrvatskih državljanki iz Srbije, ocijenivši da je riječ o eskalaciji represije režima Aleksandra Vučića.

Najoštrije osuđujemo protjerivanje aktivistkinja iz Hrvatske, što predstavlja eskalaciju represije. To je odgovor državnog aparata sile koji paranoično prepoznaje neprijateljsko djelovanje na sve strane”, stoji u zajedničkom priopćenju tih dviju udruga.

Zabrana ulaska u Srbiju

Podsjećaju da je 15-ak sudionika Erste akademije prethodnih dana boravilo u Beogradu te da ih je policija tijekom noći odvela na saslušanje. Nakon toga im je uručeno rješenje o deportaciji iz Srbije u roku od 24 sata i zabrana ulaska u tu zemlju na godinu dana.

Uz to, pet hrvatskih državljanki ocijenjene su kao “sigurnosno zanimljive osobe koje potencijalno mogu narušiti sigurnost u zemlji”, ističu Helsinški odbor Srbije i Žene u crnom, pozivajući se na medijska izvješća.

‘Režim pribjegava klasičnom zastrašivanju stranih državljana’

U Srbiji duže vrijeme nije bilo ovako drastičnih mjera usmjerenih prema stranim državljanima, ali trenutačni studentski protesti su izazvali kaotično stanje u strukturama sigurnosti – čini se da im je jako teško pronaći inozemni faktor umiješan u trenutačna događanja, pa se pribjegava saslušanju stranih državljana, odnosno klasičnom zastrašivanju. Nažalost, šalje se poruka da strani državljani koji surađuju s nevladinim organizacijama nisu dobrodošli u Srbiji, posebno ne hrvatski aktivisti i aktivistkinje. Ponovno je proizveden neprijatelj – to su sada nevladine organizacije. Tako je dopunjena sumanuta mašinerija režimske paranoje, u stilu diktatura, tiranije, strahovlade u Rusiji, Sjevernoj Koreji, Iranu…”, ocjenjuju u spomenutim udrugama.

Dodaju kako već više od dva mjeseca dana traju studentski prosvjedi u Srbiji, a Vučićev režim optužuje različite obavještajne i druge službe iz inozemstva za navodni pokušaj organiziranja “obojene revolucije”.

“Između ostalog, režim je također targetirao i hrvatske obavještajne aparate da potiču studentske prosvjede u Srbiji, pa se u tom smislu policijsko saslušanje hrvatskih aktivistkinja može smatrati dijelom obračuna sa svima koji imaju veze s Hrvatskom, posebno s osobama koje se po različitoj osnovi povezuje s nevladinim organizacijama”, upozorava se u priopćenju.

‘Režim u Srbiji je glavni remetilački faktor u regiji’

Dodaje se kako će udruge “nastaviti graditi mostove mira, povjerenja, uzajamne podrške, suradnje i solidarnosti s organizacijama civilnog društva iz Hrvatske”. Poručuju da su ponosni što su s njima gradili mir i u najtežim ratnim godinama te da “ništa neće spriječiti niti onemogućiti” njihovo međusobno povjerenje, prijateljstvo i suradnju.

“I ovom bjesomučnom kampanjom režim u Srbiji potvrđuje da je osnovni remetilački faktor u regiji – da proizvodi nestabilnost, nesigurnost, strah. I da izaziva sramotu, stid kod odgovornih građanki i građana Srbije koji žele dobrosusjedske odnose s Hrvatskom i svim drugim susjedima, koji se, zajedno sa studentima, nenasilno bore protiv nepravde i organiziranog kriminala. Zahtijevamo od nadležnih institucija da konačno počnu raditi svoj posao za koji ih mi, građanke i građani Srbije, plaćamo. I da režim u Srbiji prestane izazivati krizu”, zaključuje se u priopćenju Helsinškog odbora Srbije i Žena u crnom.

Šešeljeve poteze osudila i Europska komisija

Podsjetimo, slučaj protjerivanja pet hrvatskih državljanki iz Srbije dolio je novo ulje na vatru ionako loših odnosa Zagreba i Beograda.

Tome je prethodila objava osobnih dokumenata nekoliko hrvatskih državljana u srbijanskim tabloidima, među kojima je i osobna iskaznica novinara Telegrama Mateja Devčića, u režiji osuđenog ratnog zločinca i četničkog vojvode Vojislava Šešelja. Taj je potez Šešelja i tabloida Informer u srijedu osudila i Europska komisija.

Moguća preporuka hrvatskim državljanima da ne putuju u Srbiju

Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman u srijedu je najavio da će Srbiji poslati prosvjednu notu zbog policijskog zadržavanja i protjerivanja pet hrvatskih državljanki. Ocijenio je da za hrvatske državljane nije sigurno putovati u Srbiju te je poručio da se radi na još nekoliko mjera.

Čini se da bi jedna od tih mjera mogla biti preporuka hrvatskim državljanima da ne putuju u Srbiju.

PROTUMJERE Zagreb šalje prosvjednu notu Beogradu. Slijedi preporuka da se ne putuje u Srbiju?

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.