RENATO PETEK: ‘Želim izaći na megdan Tomislavu Tomaševiću na izborima za gradonačelnika Zagreba’

Autor:

23.10.2024., Zagreb - Renato Petek, zastupnik SDPa u zagrebackoj Gradskoj skupstini.



Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Renato Petek najavljuje dvije kandidature: prvu za predsjednika zagrebačkog SDP-a, a potom i za gradonačelnika Zagreba. Kaže da je svakodnevno na terenu, ima potporu bivšeg predsjednika RH Ive Josipovića i vjeruje da može promijeniti Zagreb na bolje

Kandidirajući se za predsjednika gradske organizacije SDP-a u Zagrebu na unutarstranačkim izborima koji će se održati 9. studenoga, Renato Petek, pedesetogodišnji SDP-ov zastupnik u Skupštini Grada Zagreba, u razgovoru za Nacional najavio je da se u svibnju sljedeće godine kao SDP-ov kandidat namjerava kandidirati i za gradonačelnika Zagreba. Izaći će na megdan aktualnom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću iz Možemo!, koalicijskom partneru SDP-a u gradskoj skupštini Zagreba. Zasad za taj svoj naum, kako je rekao, ima potporu bivšeg predsjednika Ive Josipovića s kojim je zajedno djelovao i u Josipovićevoj nekadašnjoj stranci Naprijed Hrvatska! Progresivni savez. Josipovićevim povratkom u članstvo SDP-a ta je stranka prestala djelovati, a kasnije se u SDP učlanio i Petek.

Premda rođen u Zagrebu, Petek je osnovnu školu završio u Samoboru, da bi potom s roditeljima opet preselio u Zagreb. Poslije srednje veterinarske škole na Veleučilištu Baltazar u Zaprešiću, završio je i prijediplomski studij za prvostupnika ekonomije te upisao diplomski studij komunikacijskog menadžmenta, a još mu je preostala obrana rada za stjecanje zvanja magistra komunikacijskog menadžmenta.

Kako je naglasio u uvodu razgovora, živi “u skromnoj obiteljskoj kući na Jarunu okružen kućnim ljubimcima u skladu s principima održivog razvoja“. Osvrćući se na svoju poslovnu karijeru, rekao je da je na početku svog radnog odnosa iskustva stjecao unutar organizacija civilnog društva, a potom i u privatnim tvrtkama. Danas radi u tvrtki za kontrolu roba na poziciji direktora za opće poslove i financije.

NACIONAL: S obzirom na to da se osim za predsjednika gradske organizacije SDP-a u Zagrebu namjeravate kandidirati i za gradonačelnika Zagreba u svibnju sljedeće godine, kako biste riješili problem s problematičnim učenikom četvrtog razreda zbog kojeg se u bivšoj školi ispisao cijeli razred, prošlog tjedna prosvjedovali su roditelji i u novoj školi, a učenici nekoliko dana nisu išli na nastavu? Tko griješi, Ministarstvo znanosti i obrazovanja ili Grad Zagreb?

Kao roditelj djeteta s teškoćama s posebnom pažnjom pratim ovaj slučaj. U ovoj situaciji vidi se da u obrazovnom sustavu postoji ogroman problem s uključivanjem djece s teškoćama i invaliditetom u sustav na stručan i kompetentan način. Ovaj slučaj u fokusu javnosti je samo vrh sante leda, a način kako se o njemu raspravlja u javnosti štetan je za sve u sustavu obrazovanja. Žrtve su djeca, roditelji, ali i svi dionici sustava obrazovanja, ravnatelj, učitelji, stručne službe u školi, Gradskom uredu za obrazovanje i Ministarstvu obrazovanja. Ovakav narativ u javnosti dodatno stigmatizira roditelje i njihovu djecu s teškoćama, dok će dio osoblja u školama smanjiti prostor za dijalog i gradnju inkluzivne škole i zajednice.

NACIONAL: To je i vaš osobni pogled, ali kako ga riješiti u široj zajednici?

Grad Zagreb mora u školama provoditi inkluziju djece s invaliditetom, a takve promjene sustava i društva nisu lake, a niti je to brz proces. No može se organizirati bolji sustav podrške djeci i roditeljima kao i ostalim dionicima sustava odgoja i obrazovanja. Godinama sam se zalagao da se sustav unaprijedi otvaranjem Centra za obrazovnu inkluziju djece s teškoćama i invaliditetom, čime bi Zagreb svojim primjerom pokazao rješenje i ostalim sredinama. Nakon što je prijedlog prošao skupštinsku proceduru, Ministarstvo obrazovanja je zbog formalnih razloga uskratilo Gradu suglasnost za otvaranje centra, iako se takav koncept kao cilj nalazi u strateškim dokumentima o obrazovanju djece s teškoća i invaliditetom Republike Hrvatske. Tako je dobar prijedlog koji je mogao biti pomak u sustavu, razbijen o hridi birokracije.

‘Što se tiče rada Branka Kolarića, u zadnje dvije godine zagrebački SDP nije okupljao, a iza nekih njegovih odluka se vuku repovi. SDP u Zagrebu postao je organizacija u kojoj nema kvalitetne komunikacije’

NACIONAL: Kandidirate se za predsjednika gradske organizacije SDP-a u Zagrebu s ambicijom da se u sljedećem koraku kandidirate i za gradonačelnika Zagreba. Rekli ste u pripremi za ovaj razgovor da tako slijedite i preporuku predsjednika SDP-a Siniše Hajdaš Dončića. Je li to točno?

Tako je. Smatram da predsjednik gradske organizacije treba preuzeti odgovornost i kao najodgovornija i najprepoznatljivija osoba na tijelima stranke tražiti od članova podršku i za kandidaturu za gradonačelnika. Član stranke mora biti kandidat za gradonačelnika, a to se poklapa s mišljenjem novog vodstva SDP-a.

NACIONAL: Zašto mislite da je nužno da predsjednici gradskih organizacija SDP-a budu i kandidati za gradonačelnika? Uz jednu ogradu, Grad Zagreb ima i status županije, pa stoga njegovi gradonačelnici imaju status i župana, pa kada su izabrani ne mogu biti i zastupnici u Saboru.

Meni je logično da predsjednici gradskih i županijskih organizacija SDP-a budu i kandidati za gradonačelnike, načelnike i župane jer se radi ljudima koji poznaju komunalnu i lokalnu problematiku, a istovremeno su kao čelnici odgovorni za stranku, njezine ciljeve i rezultate. Jako dobro poznajem sustav funkcioniranja Grada Zagreba i gradske probleme, a imam i spremna konkretna rješenja tih problema. Vjerujem da su me temeljem mog dosadašnjeg rada u gradskoj skupštini upoznali i mnogi Zagrepčani, da prepoznaju što radim, za što se zalažem. Osim toga, okupio sam i tim stručnjaka koji će s članovima SDP-a napraviti kvalitetan program s kojim ćemo izaći na lokalne izbore.

NACIONAL: O kojim je stručnjacima riječ?

O imenima je još rano javno govoriti, ali predstavit ćemo ih kada za to dođe vrijeme, u trenutku kada ćemo prezentirati naš program i projekte. Ako ću biti tada kandidat za gradonačelnika, onda će to biti i smjer u kojem ću ići, okupljati stručne i kvalitetne ljude, biti energičan u borbi za svaki glas, strastven u borbi da Zagreb opet bude ugodno mjesto za život.

NACIONAL: Vi ste u gradskoj skupštini bili i u ekipi Viktora Gotovca kada je kao predsjednik zagrebačke organizacije SDP-a u jednom trenutku raskinuo koalicijski sporazum s Možemo!, pa je zbog toga bio izbačen iz SDP-a. Zašto i vas nisu tada izbacili iz stranke?

Imao sam tada stav, kao i danas, da Možemo! nije fer partner prema SDP-u. Mi smo prihvatili rezultate izbora i Tomaševićevu pobjedu te smo ga podržali u dobroj vjeri i namjeri da se u gradu realizira sve što je obećao. Odnos Možemo! prema SDP-u nije bio korektan, nije bilo redovne i otvorene komunikacije o projektima i programima koji će se realizirati i potezima koji će povlačiti izvršna vlast. Kada se donose ključne odluke u gradskoj skupštini, prirodno je da SDP mora sudjelovati u pripremi, a to nije bio uvijek slučaj. S druge strane, i SDP snosi svoj dio odgovornosti. Nismo u suradnji s Možemo! iskoristili sve svoje potencijale, prvenstveno zbog unutarstranačkih previranja prije dolaska Viktora Gotovca za predsjednika gradske organizacije, kao i kada je Gotovac bio izbačen. Bili smo i ostali obezglavljena organizacija, bez čelnog čovjeka.

‘Možemo! nije fer partner prema SDP-u. Mi smo prihvatili rezultate izbora i Tomaševićevu pobjedu te smo ga podržali u dobroj vjeri i namjeri da se u gradu realizira sve što je obećao’

NACIONAL: Konkretan povod za raskid koalicijskog sporazuma s Možemo! Viktoru Gotovcu kao predsjedniku bile su psovke upućene nezavisnoj zastupnici iz SDP-ova zastupničkog kluba Dini Vasić. Uputio ih joj je sa skupštinske govornice potpredsjednik gradske Skupštine Teodor Celakoski, siva eminencija stranke Možemo!. Vi ste Gotovca u tome podržali, ali za razliku od njega, ostali ste u SDP-u. Kako to objašnjavate?

Kolegica Dina Vasić je u jednom trenutku bila na udaru potpredsjednika gradske skupštine Teodora Celakoskog. On se neprimjereno psovkom obrušio na nju kada je postavljala neugodna pitanja. Tada sam reagirao i tražio da se prekine sjednica Skupštine, da se utvrdi što se točno dogodilo. Bilo je još situacija na kojima je pucala suradnja, a ova je nekima prelila čašu. Raskid ugovora s Možemo! i Gotovčevo izbacivanje iz stranke dogodili su se nešto kasnije i tada sam stao u njegovu obranu. Smatram da u životu i u politici treba biti odvažan, jasnog stava i na strani istine. Tako djelujem bez obzira na posljedice koje bi mi se mogle dogoditi jer želim biti dosljedan. Problem je danas u tome što nakon izbacivanja Viktora Gotovca iz SDP-a nisu raspisani novi unutarstranački izbori u zagrebačkoj organizaciji, a odlagao ih je raspisati Branko Kolarić, sve do sada.

NACIONAL: Ovaj put posljedice vam se nisu dogodile, ali Gotovcu su se dogodile. Izbačen je iz SDP-a.

I meni se događalo da u ove tri godine, prema riječima nekih članova, skoro budem izbačen iz SDP-a. Ali sam s tadašnjim predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom razgovarao o tim situacijama, a očito inicijatorima mog izbacivanja nisam dao dovoljno jake razloge za sankcioniranje. Želim da sada gradski SDP usmjeri snage prema regeneraciji stranke u gradu, kako bismo se mogli pozabaviti i urbanom regeneracijom Zagreba.

NACIONAL: Jeste li odlukom da se kandidirate za predsjednika gradske organizacije SDP-a okrenuli leđa aktualnom v.d. predsjednika SDP-a Grada Zagreba Branku Kolariću i uskratili mu podršku, jer se i on također kandidirao za predsjednika zagrebačkog SDP-a? Kolarića prati epitet “dobrog doktora“, a ravnatelj je zagrebačkog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, koji je imao važnu ulogu za vrijeme epidemije covida-19.

Ništa se Kolariću ovim izborima ne uskraćuje. S njim ću surađivati na području njegove ekspertize, zdravstvenih politika. On i dalje ostaje potpredsjednik zagrebačkog SDP-a, a za mjesto predsjednika sada se natječemo Kolarić, Igor Dragovan, Rade Nesvanulica i ja.

NACIONAL: Što mislite o Dragovanu koji je bio više od desetljeća i glavni tajnik SDP-a? I on ima ozbiljnu namjeru pobijediti na tim unutarstranačkim izborima vas i Kolarića.

Vidim veliki prostor za buduću suradnju s Dragovanom u cilju podizanja organizacije SDP-a u Zagrebu. Kako će uskoro biti raspisani i predsjednički izbori, organizacija u Zagrebu morat će biti spremna pružiti punu podršku našem kandidatu Zoranu Milanoviću. Ako se zagrebački SDP potpuno ne konsolidira, teško će ostvariti bolje rezultat na lokalnim izborima u svibnju sljedeće godine i na sljedećim parlamentarnim izborima, bili ti izbori redoviti ili prijevremeni. Garancija jakog SDP-a je jak SDP u Zagrebu.

‘Odlazim posvuda po Zagrebu, moj je ured na ulici gdje su ljudi, gdje su njihovi problemi, a moj mobitel dostupan je građanima od prvog dana kad sam ušao u gradsku politiku’, kaže Renato Petek. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: Ali Kolarić je već formirao tim za potporu Zoranu Milanoviću na predsjedničkim izborima iako izbori još nisu raspisani, a raspisuje ih Plenkovićeva vlada.

Dobro je da je to učinjeno. To je od svih organizacija tražio vrh stranke. Kolarić je formirao tim, ali potvrda sastava tog tima nije došla od najvišeg tijela zagrebačke organizacije, a to je Gradski odbor SDP-a Zagreba. Problem je u tome što Gradski odbor ne funkcionira, tako da će tek poslije izbora za predsjednika organizacije trebati donijeti odluku o članovima tima podrške Milanoviću.

NACIONAL: Hoćete li s potvrdom te već donijete Kolarićeve odluke poslije 9. studenoga ući u cajtnot s pripremama?

SDP je podržao nestranačkog kandidata Milanovića kao svog kandidata za predsjednika države. Već mu pružamo podršku i gradska organizacija sudjeluje u pripremama za predsjedničke izbore.

NACIONAL: Sudjelujete li i vi u tim pripremama za predsjedničke izbore?

Ne sudjelujem direktno. Što se tiče rada Branka Kolarića, u zadnje dvije godine zagrebački SDP nije okupljao, a iza nekih njegovih odluka se vuku repovi. Nije se redovno sastajao Gradski odbor SDP-a, pa je stranka u Zagrebu postala disfunkcionalna organizacija u kojoj nema kvalitetne komunikacije, ni otvorenih razgovora. Gledajući prošle parlamentarne izbore, europske izbore, a sada i predsjedničke izbore, Kolarić nije organizaciju u Zagrebu učinio boljom. Ovdje razdvajam njega kao osobu i liječnika od rezultata na mjestu v.d. predsjednika gradske organizacije. Za izlazak na lokalne izbore u svibnju moramo imati pripremljen bolji program i tim javnosti poznatih i kompetentnih ljudi, a sve to je rezultat rada u organizaciji ako se njome kvalitetno upravlja. Zbog toga sam se kandidirao, da bismo u zagrebačkom SDP-u žurno odradili potreban posao koji je već trebao biti napravljen, da nadoknadimo izgubljeno vrijeme.

NACIONAL: Imate li vi pripremljen program za lokalne izbore?

Imam program za organizaciju SDP-a u Zagrebu i obrise programa s kojim bih nastupio kao kandidat za gradonačelnika Zagreba. No sve to prvo treba raspraviti kroz savjete i tijela koja o tome odlučuju. Zbog sljedećih lokalnih izbora koji su pred vratima, za SDP bi bilo najbolje da za predsjednika zagrebačke organizacije bude izabran onaj tko će biti i kandidat stranke za gradonačelnika Zagreba. Kao što su na izborima kada je bio biran Siniša Hajdaš Dončić članovi birali predsjednika koji će biti kandidat SDP-a za premijera, tako i članovi zagrebačkog SDP-a trebaju za predsjednika gradske organizacije izabrati osobu koja može izaći na megdan gradonačelniku Tomaševiću.

NACIONAL: Zašto mislite da baš vi kao kandidat SDP-a za gradonačelnika imate najviše šanse pobijediti Tomaševića? Je li to moguće s obzirom na činjenicu da ste u Gradu Zagrebu još uvijek u koaliciji s Možemo!?

Zašto ne bi bilo moguće? SDP je u skupštinskoj suradnji koja daje neke rezultate, ali je ta suradnja pokazala i velike manjkavosti. SDP je partner Možemo! isključivo u gradskoj skupštini, ali ne sudjeluje u izvršnoj vlasti Grada Zagreba iako svi dijelimo odgovornost za promašaje i loše poteze. Tomu je tako zbog ovlasti gradonačelnika po zakonu kolokvijalno zvanom lex šerif: koncentracija vlasti je u rukama gradonačelnika. Od kada se gradonačelnik bira neposredno, dane su mu veće ovlasti u odnosu na predstavničko tijelo. Svakodnevno funkcioniranje grada isključivo je u nadležnosti gradonačelnika, a mi kao zastupnici volonteri nemamo uvid u to što gradska uprava svakodnevno radi. Gradonačelnik upravlja gradom i zastupa ga u ime svih građana.

NACIONAL: No SDP u Zagrebu u koaliciji s Možemo! ima i predsjednika gradske skupštine Joška Klisovića. Je li on na vašoj strani?

Vjerujem da je u cilju jačanja SDP-a Klisović spreman na suradnju s onime tko pobijedi na izborima za predsjednika gradske organizacije SDP-a. Klisović je sada i član novog Predsjedništva SDP-a na nacionalnoj razini, ali važan je i zbog funkcije predsjednika gradske skupštine. Ja mogu surađivati sa svima, što sam dokazao i do sada.

NACIONAL: Vi već imate podršku bivšeg predsjednika Ive Josipovića za obje kandidature.

Točno, imam njegovu podršku, ali i drugih viđenijih SDP-ovaca. Bez obzira na to, najbitnije je to da dobijem podršku članova SDP-a u Zagrebu. Ovi su izbori tajni, prema modelu jedan član, jedan glas. Moj je cilj u kampanji doći do svakog člana SDP-a u Zagrebu, predstaviti im što nudim SDP-u, a onda i kako želim da SDP funkcionira u budućnosti u gradskoj politici kao najjača politička snaga grada Zagreba.

‘I meni se događalo da sam skoro izbačen iz SDP-a. S tadašnjim predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom sam razgovarao o tome. Očito inicijatori mog izbacivanja nisu imali jake razloge da me sankcioniraju’

NACIONAL: Kako ćete doći do svakog člana SDP-a?

Obilazim teren, ali komuniciram i putem društvenih mreža i aplikacija. Meni nije neobično svakodnevno biti u kontaktu s ljudima, tako djelujem već sedam godina kao zastupnik građana. Odlazim posvuda po Zagrebu, moj je ured na ulici gdje su ljudi, gdje su njihovi problemi, a moj mobitel dostupan je građanima od prvog dana kad sam ušao u gradsku politiku. Građani mi se direktno javljaju s njihovim problemima i pitanjima. Tako već sedam godina pokušavam pomoći svakom čovjeku u Zagrebu. Na taj ću način biti dostupan i svakom članu SDP-a. Bitno je da naših 17 organizacija u Zagrebu zaživi i da rade punim kapacitetom.

NACIONAL: Namjeravate li kao potencijalni gradonačelnik Zagreba napraviti i reorganizaciju lokalne samouprave u Zagrebu?

Treba nastaviti s decentralizacijom i potaknuti dodatnu participaciju građana. Najveći problem s vijećima gradskih četvrti i vijećima mjesnih odbora je u tome što nemaju dovoljno ovlasti. Nemaju alate kako bi samostalno upravljali novcem koji im je dodijeljen iz gradskog proračuna, nemaju dozvolu provoditi ono što je njima i građanima nekog kvarta važno. Vijeća samo šalju popise svojih želja u gradske urede, a onda se na razini Grada odlučuje što su prioriteti, što će se i kada realizirati. Gradske četvrti morale bi imati punu pravnu osobnost i odlučivati gdje će i kako utrošiti dodijeljeni im novac. Tako su nekada funkcionirale općine u Zagrebu. Izabrani vijećnici vijeća četvrti i mjesnih odbora doživljavaju ogromne frustracije kad shvate da su u radu nemoćni, bez ovlasti da sa svojih pozicija djeluju brzo i efikasno za svoj kvart i susjede.

NACIONAL: Kolike su nakade koje dobivaju vijećnici gradskih četvrti i zastupnici u gradskoj skupštini Zagreba?

Nisu visoke. U vrijeme Milana Bandića te su naknade predsjednicima u vijećima četvrti bile gotovo na razini tada osrednjih plaća, od 4000 do 5000 kuna, a smanjenje su zbog štednje od kada je Tomašević postao gradonačelnik. Zastupnici u gradskoj skupštini danas dobivaju mjesečnu naknadu u iznosu od 177 eura.

NACIONAL: Što će biti s odlagalištem otpada u Jakuševcu? U prošloj izbornoj kampanji Tomašević je obećao da će odlagalište sanirati u okviru svog gradonačelničkog mandata, ali to se nije dogodilo. Zašto mu vi iz SDP-a niste u tome pomogli?

Odlagalište otpada Jakuševec još dugo neće biti zatvoreno. Gradonačelnik Tomašević je o Centru za gospodarenje otpadom u Resniku progovorio tek kad je došlo do odrona otpada na odlagalištu. Tek smo tada čuli nešto o rješenjima za gospodarenje otpadom, o lokaciji u Resniku. Progovorio je tada jer je pretrpio političku štetu, a svi su se prisjetili što je o tome obećavao i govorio u predizbornoj kampanji. SDP je predlagao donošenje novog Plana gospodarenja otpadom kao i gradnju energane na otpad kao dijela cjelovitog rješenja. Tomašević se jednako ponaša i vezano uz promet. Počeo je sada obećavati realizaciju starih Bandićevih prometnih projekata jer su ljudi postali potpuno sluđeni zbog prometnih gužvi. Za gradnju Jarunskog most borio sam se proteklih godina, a Tomašević je svoje vijećnike natjerao da u gradskoj skupštini prošle godine glasaju protiv prioritetne gradnje tog mosta, a sada ga spominje i govori da će izgraditi tri mosta preko Save.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.