Renato Petek, zastupnik SDP-a u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, govori o potrebi pokretanja kapitalnih projekata u Zagrebu, obnovi škola i izgradnji vrtića te objašnjava zašto misli da bi gradonačelnik Tomašević trebao biti transparentniji s proračunom
Nedavno je završena 16. sjednica Gradske skupštine. Najveća vijest je što se povećao zagrebački proračun i to za 721 milijun kuna. Skupština je prihvatila rebalans. Zastupnik u Gradskoj skupštini iz redova SDP-a Renato Petek za Zagreb News kaže da se Grad financijski stabilizirao, ali da je potrebno uskoro pokrenuti kapitalne projekte. „Tu ima još stavaka za koje je pitanje hoće li se realizirati, poput prodaje APIS IT-ja državi. Ova godina je bila godina financijske stabilizacije, što se u jednom dijelu dogodilo, ali imali smo puno zaduženja kako bi se sve to osiguralo. Gradske financije su stabilizirane i kreditnim zaduženjima i pozajmicom Vlade Andreja Plenkovića koji je nedavno rekao da gradonačelniku treba dati šansu. Očito među njima cvate suradnja. Iduća godina je ključna da bi se realizirale kapitalne investicije i neki strateški projekti do kraja mandata. Očekivanja su velika, od gradske knjižnice i nadvožnjaka u Gajnicama do kompostane i sortirnice. Grad bi trebao početi brzo graditi ako gradonačelnik želi otvoriti projekte do kraja mandata. Što se tiče obnove škola i izgradnje vrtića, tu je situacija jasna i zacrtana za ovaj mandat. Radi se o sedam ili osam novih vrtića uz obnovu škola te izgradnja dviju novih. Nedavno je potpisan ugovor za 64 nova autobusa financirana s 85 posto sredstava Europska unije. To je finalizacija dogovora Milana Bandića i Andreja Plenkovića. Puno toga što se sada aktualno je realizacija planova koji su planirani u bivšoj administraciji, uključivo i biciklističku stazu uz Savu. Gradonačelnik nije uspio pokrenuti svoj projekt. Novi model odvoza otpada je Tomaševićev projekt samo u dijelu naplate odvoza otpada po volumenu plavih vrećica, dok je priča s boksevima adaptacija Bandićeva plana.“
Petek smatra da bi gradonačelnik trebao biti transparentniji s proračunom. „Nije prikazao proračun na četvrtoj razini kako bi se vidjeli svi detalji, što bi građanima dalo informaciju o projektima u njihovim četvrtima te koliko se novca planira utrošiti u kojoj fazi realizacije. Tako bi se poslije mogla evaluacijom procijeniti uspješnost realizacije proračuna.“
Gradska skupština prihvatila je polugodišnje izvješće Holdinga. Prihodi su mu iznosili oko 870 milijuna kuna, a rashodi nešto više od 880 milijuna kuna. Petek kaže da je situacija u Holdingu nešto bolja. „Holding je realizacijom kredita od 1,8 milijardi kuna stabiliziran što se tiče financija. Pokrenuti su procesi reorganizacije, no vidjet ćemo je li sve bilo dobro planirano i odrađeno i na primjeru otkaza i većoj funkcionalnosti pružanja usluga. Jesu li otkazi odrađeni prema zakonu i kolektivnom ugovoru vidjet će se u postupku najavljenih tužbi radnika. Ako se u sporovima utvrdi da je bilo propusta, to će biti značajan udar za Holding, jer bi se morale isplatiti odštete, a radnike vratiti na radna mjesta. Viškova naravno ima, ali nije provedena sistematizacija rada. Međutim, napravljeni su neki pomaci. Smanjio se broj autsorsanih usluga, a smanjen je i broj agencijskih radnika. Onima koji su obavljali operativne poslove ponuđeni su ugovori na neodređeno.“
Prošli tjedan državna inspekcija je zaustavila dolazak novog biootpada na zagrebačku kompostanu zbog premašenih kapaciteta. Petek kaže da se organsko gnojivo iz kompostane doslovno bacilo iza bolnice Blato. „Do takve situacije je došlo jer Zrinjevac vjerojatno radi većim kapacitetom nego prije. Prošli tjedan su kamioni Zrinjevca organsko gnojivo iskrcali iza bolnice Blatom i razvukli ga po šumarcima. Kakva je to zelena politika koja proizvod, koji se dobiva obradom u višetjednom postupku, na kraju baci? Kompost se trebao na vrijeme podijeliti građanima ili je Zrinjevac trebao to iskoristiti za održavanje zelenih površina.“
Prošla su skoro tri tjedna otkad je Zagreb uveo novi model odvoza otpada. Petek smatra da se još puno stvari mora popraviti. „Odvoz otpada je u prosjeku poskupio, no uvedeno je plaćanje odvoza preko volumena plave vrećice, što je pravedniji sustav. Ali ima drugih, dubljih problema. Miješani komunalni otpad i dalje završava na Jakuševcu te se zatrpava zemljom. To je najprimitivniji mogući način odlaganja. Da bismo mogli zatvoriti Jakuševec, moramo izgraditi centar za gospodarenje otpadom te funkcionalnu kompostanu za biootpad i sortirnicu. Gradonačelnik neće zatvoriti Jakuševec do kraja mandata, jer se s ovim projektima kasni. Odvoz otpada poskupljuje onima koji su imali fiksni iznos od 55 kuna, a onima koji su plaćali preko 100 kuna će pojeftiniti. Nije se odradila edukacija, a kampanje praktički nije bilo do početka listopada. Odvoz s ulica još ne funkcionira dobro i stoga ljudi nemaju povjerenje da će biti bolje. Potrebne su nam i energane. Umjesto da otpad zatrpavamo, u energani od njega možemo dobiti toplinu koju možemo iskoristiti ili struju prodati.“
Petek objašnjava da boksevi za smeće nisu dobro rješenje. Predlaže uvođenje različitih spremnika za smeće u cijelom Gradu, isključivo u trošku Grada, a ne građana. „Problem su planirani boksevi. Preskupi su i neisplativi kao privremeno rješenje. Stoga sam pokrenuo izmjene te odluke kroz javno savjetovanje. Građani i stručnjaci mogu kroz javno savjetovanje uputiti prijedloge kako unaprijediti sustav. Smatram da isključivo Grad mora snositi troškove cjelokupne infrastrukture. Građani se ne mogu dijeliti na one koji žive u centru i na one izvan, koji sada moraju sami financirati infrastrukturu za otpad. Trebamo uvesti sve vrste spremnika, a ne samo kante i podzemne spremnike. Stoga dodajem opciju s polupodzemnim koji su puno povoljniji. Idealno bi bilo da se ne ide s boksevima zbog kojih se građani sada moraju zaduživati. Polupodzemni spremnik je trajniji i isplativiji“, rekao je Petek.
Komentari