Konferencija za medija gradskog zastupnika Renata Peteka održana je danas na Mostu slobode, gdje se nalazi sjecište tri izborne jedinice, prema dosadašnjem zakonu.
Dosadašnja podjela Grada Zagreba na više izbornih jedinica je neprihvatljiva! Zagreb mora biti u jednoj izbornoj jedinici, poručio je gradski zastupnik Renato Petek.
“Svima je poznata činjenica da je Ustavni sud Republike Hrvatske ukinuo Zakon o izbornim jedinicama koji prestaje važiti 1. listopada 2023., kako bi se novim zakonom za izbor zastupnika u Sabor osiguralo da glas svakog birača vrijedi jednako.
Kako bi se to realizirao, uputio sam prijedlog zaključka Gradskoj skupštini Grada Zagreba da kao predstavničko tijelo iskaže svoje stajalište već sada, u postupku izrade Prijedloga zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor”, poručio je Petek.
“Moj je stav da, uvažavajući interese građana Grada Zagreba, uputimo Vladi RH stajalište predstavničkog tijela da buduće izborne jedinice u Republici Hrvatskoj prate postojeće administrativne granice županija, odnosno da Grad Zagreb bude u jednoj izbornoj jedinici”, naglasio je gradski zastupnik.
“Dosadašnji apsurdni ustroja izbornih jedinica podijelio je Zagrepčane u četiri izborne jedinice, pa su Zagrepčani birali zastupnike za Sabor zajedno sa stanovnicima Hrvatske na potezu od Dubrave do Mađarske, od Utrina do Bosanske granice, od Maksimira do Zagorja i od Jaruna do Jadranskoga mora. Tome mora doći kraj, dosta je takvog apsurda! Preporuka Ustavnog suda je da se poštuju administrativne granice županija. Dosadašnja podjela Grada Zagreba na više izbornih jedinca je neprihvatljiva!” ističe Petek
Uspostavom novog ustroja izbornih jedinica u cijeloj Republici hrvatskoj koje bi pratilo granice županija, dobilo bi se veće povjerenje građana prema izbornom sustavu jer bi izborni sustav poštivao administrativne granice te bi politički kandidati bili lakše dostupni građanima, kako za izbornu promidžbu, tako i kao izabrani zastupnici za rješavanje životnih problema. Sve to bi zasigurno moglo dovesti i do većeg interesa birača i veće izlaznosti na izbore s obzirom na to da do sada nisu poznavali kandidate iz drugih županija, čime se nije poticalo niti preferencijalno glasanje.
Ukoliko bi izborne jedinice pratile administrativne granice županija, one s više stanovnika imale bi i veći broj zastupnika, a manje izborne jedinice manji broj zastupnika, a broj mandata po izbornoj jedinici bi varirao razmjerno broju birača.
Time bi se poštivala ustavna načela o političkoj jednakosti građana i građanki, kao i ustavne zakonitost izbora, što se smatra jednim od temelja demokratskog političkog sustava”, završio je Petek.
Komentari