Riječ je o najpoznatijem distopijskom romanu u povijesti književnosti, koji je Georg Orwell napisao potkraj života, dok je bolovao od tuberkuloze od koje je u konačnici i umro, i to nepunih sedam mjeseci nakon što je objavio svoje remek-djelo. O čemu je tu zapravo riječ?
Veliki Brat vas promatra. Nitko ne može dokučiti bilo što o njegovu životu, on je nazočan u svakoj kući, u svakom ljudskom odnosu, u svakom čovjekovu koraku. Njegovo oko neprestano snima, nadzire, okrivljuje, nagrađuje, ravna cjelokupnim našim životima, društvom u cjelini. Dakako, sve što se oko nas zbiva događa se po njegovim naumima, svijet reklame i profita postaje jedino i jedinstveno mjerilo uspješnosti, izvrsnosti i vrijednosti.
Ulazak u mračan i mučan prikaz društva Orwellove 1984. u kojem je kontrola ljudskih postupaka i misli apsolutna ili danas realno nastoji biti apsolutna, znači suočenje ne samo s Orwellovim neposrednim nadahnućem, nego i s nizom činjenica koje su u njegovo vrijeme bile čista fikcija, dok u današnjem svijetu funkcioniraju i djeluju kao posve prirodne pa čak i prihvatljive stvari. Od strogih kontrola do videokamera u velikim trgovačkim centrima i prislušnim uređajima u najintimnijim ljudskim prostorima. Orwella treba čitati jer njegova distopija i nije drugo nego u raznim vidovima preslikana – naša stvarnost.
Komentari