Boutique vinarije Zadarske županije doživljavaju pravu renesansu na hrvatskoj vinskoj sceni, osvajaju nagrade na prestižnim natjecanjima poput Decantera, njeguju ekološki pristup, a svojim gostima nude jedinstveni doživljaj, smještaj i wine ture od zadarskog zaleđa sve do Paga
Diljem Zadarske županije, od Ravnih kotara do primorja, opojna vina uzgajaju se više tisuća godina. No posljednjih nekoliko godina ova vinogorja vinogradarske podregije Sjeverne Dalmacije doživljavaju pravu malu renesansu na hrvatskoj vinskoj sceni, što najbolje dokazuju mali boutique proizvođači koji se s prestižnih svjetskih vinskih natjecanja, poput Decantera, vraćaju okićeni zlatom.
Čak trećina proizvođača na ovom području, gdje se tradicionalno više proizvode crna vina, posjeduje eko markicu, što ovu regiju svrstava u sam vinski svjetski vrh. Od crnih sorti zastupljene su internacionalne bordoške i rhonske sorte poput cabernet sauvignona, merlota, syraha i grenachea, no u posljednje vrijeme sve više proizvođača stavlja naglasak na lokalnu priču nekad iznimno cijenjene svrdlovine. Od bijelih sorti najbolje uspijevaju maraština i pošip.
Ono što čini osnovnu razliku u odnosu na vina južne i srednje Dalmacije, specifična je mikroklima podvelebitskog područja koja vinogradima donosi hladna zračna strujanja, pogodujući zadržavanju svježine u vinima. To je i glavni razlog što ovo područje odlikuju izvrsna rosé vina.
U Nadinu, u nagrađivanoj vinariji Škaulj, puni se 200 tisuća butelja organskog vina. U lijepoj kušaonici, uređenoj u tipičnom dalmatinskom stilu u kamenu, možete kušati njihov merlot, syrah, cuvée, cabernet sauvignon, maraštinu ili slatko desertno vino.
Nedaleko, na istome području, nalazi se i poljoprivredna zadruga MasVin koja se također ponosi lokalnim organskim vinima, uz nagrađivana ekstra-djevičanska maslinova ulja i smokve. Osnovana 2006. godine, zadruga se prostire na 11 hektara zemlje zasađene hrvatskim i francuskim sortama, uključujući i slavni Crljenak kaštelanski. Ako vas zanimaju eno-gastro iskustvo te boravak na autentičnom posjedu u zadarskom zaleđu, pravi izbor su Ražnjevića dvori, nekada tradicionalni ruralni posjed, a danas renoviran i pretvoren u predivan smještaj za odmor. Iz Ražnjevića dvora možete krenuti na Wine&bike turu s obilaskom vinarija i seoskih gospodarstava u okolici, kušati domaće proizvode i uživati u prirodi i svježini.
Ako pak želite ostati blizu grada, i u samom Zadru možete pronaći nekoliko mjesta koja ćete posjetiti. Jedno od njih je Degarra Vinarija Zadar. U nekadašnjoj vojnoj vojarni, sada nedavno obnovljenom prostoru, naći ćete kušaonu gdje možete probati njihova vina koja se uzgajaju u Ravnim kotarima. U ponudi je nekoliko vina proizvedenih od caberneta, merlota, syraha, plavine, pošipa i maraštine, a tu je i poznati pjenušac Degarra.
Krenite li, pak, iz Zadra prema Ninu, nezaobilana stanica su Kraljevski Vinogradi. Vinarija uzgaja grožđe na nekoliko lokacija s više od 300 tisuća trsova koji uključuju i čuveni Crljenak (Zinfandel). Grožđe se ručno bere, a u kušaoni s pogledom na more, na brdu iznad Punta Skale, doznat ćete sve o posebnoj mikroklimi s više od 2600 sati sunca godišnje.
Kad su vina u pitanju, nezaobilazna destinacija je otok Pag. Tu su vina domaće sorte Gegić – koje je vinarija uspjela oživjeti i spasiti od zaborava dok na OPG-u Vlatković Zvonimir možete uživati u njihovom stoljetnom tradicionalnom vinskom podrumu od drveta i kamena. Gradnja podruma započela je davne 1915. godine, a posebno su ponosni na spoj syraha i merlota, poznatog kao Castrum Novum.
Posljednja destinacija na vinskom putu je Karaba u Pakoštanima, gdje cijela obitelj sudjeluje u ručnoj berbi grožđa koje će postati vrhunsko vino poput Merlota, Cabernet-Souvignona te žutog i slatkog muškata. Njih mala i šarmantna trgovina u centru Pakoštana odlično je mjesto za hlađenje u lijepim ljetnim večerima.
Neka od vina Zadarske županije koja će vas zasigurno oduševiti proizvode Degarra, Fiolić, Bora, Škaulj, Kraljevski vinogradi, MasVin, Badel 1862, Figurica, Ker-vin, Vrsaljko, Poljak, Vučemilović, Dražina, Kutija, OPG Sinovčić, Vina Biograd, G&J, Buljat, Jokić, Vlatković, Karaba, Butić, Ninčević, Gegić.
Komentari