RECI POLICIJI… Dujić upozoren 
da je razoran požar
u blizini njegove 
kuće namjerno
podmetnut: ‘Slušaj, ja sam ti prijatelj…’

Autor:

Josko Herceg, Marko Prpic, Davorin Visnjic/PIXSELL

Nediljko Dujić prijavio šibenskoj policiji da mu je rečeno kako je požar podmetnula osoba koja se dovezla u autu osječkih registracija

Nediljko Dujić, predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, prijavio je prošle subote, 3. kolovoza, šibenskoj policiji da je dan ranije, 2. kolovoza, primio poziv s anonimnog broja koji ga je upozorio da je u blizini Skradina s autoceste izišlo vozilo osječke registracije te da je netko iz tog vozila u blizini njegove kuće podmetnuo požar uslijed kojeg se njegova obitelj koncem prošlog tjedna našla u središtu pozornosti, prvenstveno zbog neprimjerene reakcije njegovih supruge i kćeri koje su uznemireno pred televizijskim kamerama vrijeđale vatrogasce.

Dujić je rekao policiji da mu je nepoznati muški glas preko telefona rekao: „Slušaj, ja sam ti prijatelj. Upozori policiju da bi detaljnim pregledom videosnimki nadzornih kamera na autocesti policija mogla detektirati o kojem se vozilu osječkih registracija radi. Požar su podmetnuli nekih stotinjak metara od tvoje kuće.“

To je koncem proteklog vikenda Nacionalu otkrio izvor blizak Vladi i Upravi Hrvatskih šuma. Prema navodima istog izvora, koji o svemu ima i neposredna saznanja, Nediljko Dujić nije sklon unaprijed zaključivati niti tvrditi da je požar koji je prijetio progutati njegovu kuću uistinu bio podmetnut.

Nepoznati muški glas preko mobitela mu je rekao: ‘Požar su podmetnuli stotinjak metara od tvoje kuće. Upozori policiju koje kamere na izlazu s autoceste treba pregledati.’ Dujić sumnja da se nije našao pod ogromnim pritiskom medija i javnosti samo zbog neprimjerene reakcije svoje supruge i kćeri, nego jer se zamjerio moćnom kartelu iz drvoprerađivačke industrije predvođenom Ivićem Pašalićem i slavonskim drvnim lobijem. Otkrivamo pozadinu i razmjere tog sukoba

Međutim, taj izvor navodi kako Dujić sumnja da se proteklih dana nije našao pod ogromnim pritiskom medija i javnosti samo zbog neprimjerene reakcije svoje supruge i kćeri, koje su se naknadno zbog toga i javno ispričavale, nego i zato što smatra da se zamjerio moćnom kartelu iz drvoprerađivačke industrije, a neki od njegovih protagonista posluju upravo na području Slavonije.

O tomu taj izvor blizak Vladi i Upravi Hrvatskih šuma kaže: „Ako se pokaže da je doista netko s područja Slavonije došao podmetnuti požar u blizini Dujićeve kuće, njemu će sve biti jasno. Što god netko mislio o Dujiću, treba znati i da je on zaratio s raznim kriminalnim skupinama. Štoviše, do te mjere da se pribojava da će ga oni ‘pojesti’. Ovako putem medija ili doslovno na cesti. Dujić ih smatra toliko utjecajnima da misli kako ga samo Bog može spasiti u ratu s klanom koji predvodi Ivić Pašalić i još nekoliko ključnih igrača na tržištu trgovine trupcima. Država godišnje na modelu trgovine trupcima koji privilegira nekoliko tvrtki, gubi 150 milijuna eura. Dujić takav način poslovanja nastoji ukinuti i spriječiti da se njihovi ugovori 2027. produlje za daljnjih deset godina. Zato sumnja da ga se ta ekipa želi riješiti pod svaku cijenu.“

Isti visoki izvor iz HDZ-a blizak upravi Hrvatskih šuma u razgovoru za Nacional iznio je još neke intrigantne tvrdnje koje u interpretaciju nedavnih zbivanja unose i dodatnu političku dimenziju. Taj izvor navodi kako unutar dijela HDZ-a sumnjaju da je ista interesna hobotnica financirala dolazak ministra Dabre na vlast i njegov politički uspon, da s njime dijele desni politički svjetonazor te da od njega sada traže protuuslugu, odnosno, da spriječi Dujića u promjeni modela prodaje trupaca unutar Hrvatskih šuma.

Štoviše, taj izvor navodi da su te ambicije prilično neuvijeno artikulirali i na sastanku održanom 18. srpnja, kada se potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, u nazočnosti državnog tajnika Mladena Pavića i ravnateljice Uprave šumarstva, lovstva i drvne industrije Renate Ojurović, sastao s predstavnicima Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. U tom kontekstu izdano je i jedno suho opće priopćenje s nekoliko generalnih teza o načelnom podupiranju te industrije. Među ostalim, u priopćenju Vlade s tog sastanka kaže se i sljedeće:

„Vlada je prepoznala važnost ovog sektora u nacionalnom gospodarstvu te je za Nacionalni plan razvoja prerade drva i proizvodnje namještaja do 2030. osigurala preko 60 milijuna eura. Nastavak iste politike ogleda se i za buduće razdoblje do 2027. te je nacionalnim strateškim planom zajedničke poljoprivredne politike osigurano preko 40 milijuna eura za modernizaciju tehnologija, promociju prerade drva i proizvodnje namještaja. Jedna od tema sastanka bila je i drvna sirovina, odnosno, pitanje tehničke iskoristivosti iste nakon proteka određenog vremena…“.

Međutim, izvor blizak vrhu HDZ-a i Upravi Hrvatskih šuma otkrio je za Nacional još neke detalje s tog sastanka: „Na tom sastanku Dabro je izjavio da mu nije jasno kako Spačvi u Vinkovcima propada roba. Ivić Pašalić na to mu je mrtav hladan rekao da smijeni Upravu Hrvatskih šuma. Međutim, ta roba ne propada. Štoviše, ista ta interesna hobotnica predlagala je da im Hrvatske šume prepuste trupce na čuvanje te da im to čuvanje dodatno plate. A oni iste te trupce švercaju i preprodaju. Dujić je sve to otkrio i prijavio na najvišoj razini. Tu je počeo njegov problem.“

Uz sve to, napetosti su toliko izražene da isti izvor navodi kako u vrhu Hrvatskih šuma sumnjaju da je većinu negativnih informacija o Dujiću prema javnosti plasirao upravo ministar Dabro.

‘Što god netko mislio o Dujiću, treba znati i da je on zaratio s raznim kriminalnim skupinama. Štoviše, do te mjere da se pribojava da će ga one ‘pojesti’. Ovako putem medija ili doslovno na cesti’

Isti izvor blizak vrhu HDZ-a i Upravi Hrvatskih šuma precizno je opisao što smatra da je naročito pridonijelo zatezanju odnosa protagonista tog miljea s Dujićem. On razloge za eskalaciju napetosti vidi u nekim potezima koje je Dujić počeo povlačiti nakon što je preuzeo funkciju predsjednika Uprave Hrvatskih šuma. O genezi tog sukoba taj izvor kaže:

„Dujić je uveo javnu licitaciju za najkvalitetniju robu. Do sredine 2023. Hrvatske šume ostvarile su 42 milijuna eura više prihoda nego prošle godine u ovo vrijeme te su prodale 400 tisuća kubnih metara više robe. Zbog javne licitacije postignuta je i bolja cijena. Dosad se nije tako radilo, a brojni su drugi interni odnosi bili desetljećima praktički nedirnuti i cementirani. Naročito su sporni godišnji ugovori po kojima je jedan broj proizvođača imao zagarantiranih 100 tisuća kubnih metara drvne građe po fiksnoj cijeni kako bi razvijali preradu tog drveta i tako snažili domaću drvoprerađivačku industriju. Takav je model poslovanja praktički jedini u Europi. Pojednostavljeno govoreći, jedan trupac hrastove građe oni kupuju za, primjerice, tisuću eura, a mogu ih preprodati po šest, sedam tisuća eura. Radi se o modelu funkcioniranja koji su dogovorili Tomislav Tolušić i Ivić Pašalić. Zbog postojećeg modela Vlada se suočila s ozbiljnim pritiskom Europske komisije.“

Isti izvor blizak Vladi navodi da je Nediljko Dujić po preuzimanju funkcije predsjednika Uprave Hrvatskih šuma pokrenuo i e-savjetovanje po pitanju javnih natječaja, osnovao povjerenstvo za javnu nabavu i potpuno se odvojio od tih procedura. Osim toga, prihvatio je sve sugestije koje je dobio od AZTN-a. Time su, kako tvrdi taj izvor, izbjegli daljnji pritisak EK-a, koji je to prihvatio kao znak promjena.

Drugi izvor blizak Hrvatskim šumama tvrdi kako se Dujić pribojava da je interesna hobotnica čiji privilegirani model poslovanja nastoji suzbiti, već čula da se steže obruč te da je Uskok na tragu njihovim kanalima kroz koje ključno utječu na brojne procese i u raznim ministarstvima i u Hrvatskim šumama. O tomu taj izvor navodi sljedeće:

„Uskok sužava krug oko nositelja tih suspektnih aktivnosti, a predočene su im i brojne indicije o njihovu utjecaju na pojedince unutar Hrvatske gospodarske komore, prvenstveno na Dragana Kovačevića. Osim toga, postoje i dodatne indicije o njihovim vezama s Renatom Ojurović, koju smatraju izuzetno bliskom Iviću Pašaliću. Jakupčić je također bio pod utjecajem Pašalića. Među ostalim, nije bilo nikakve kontrole u što su trupci prerađeni. Postoji pet ili šest slučajeva koje je Dujić prijavio Uskoku po tom pitanju. Zato raste nervoza i s druge strane pritisci na Dujića. Pa se koristi sve za produbljivanje negativne percepcije o Dujiću.“

Svi spomenuti navodi uvelike se podudaraju s onime što je svojedobno za Nacional izjavio poduzetnik Nikola Požgaj, vlasnik uspješne tvornice namještaja Požgaj grupe. Požgaj je čak i podnio tužbu protiv HGK-a, a prozvao je i Ivića Pašalića kao jednog od inicijatora malverzacija s godišnjim kvotama drvne mase. U tekstovima koje je objavio Nacional, Požgaj je potanko iznio tvrdnje koje je kasnije Općinski građanski sud u Zagrebu presudom uvelike potvrdio. Tom prvostupanjskom presudom potvrđeno je da je Udruženje drvno-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, na čelu s bivšim savjetnikom predsjednika Tuđmana Ivićem Pašalićem, vlasnički povezanim s drvoprerađivačkom tvrtkom Mundus Viridis i članovima Udruženja bliskima HDZ-u, preko dokumenta zvanog Pismo razumijevanja i takozvanog Povjerenstva za praćenje provedbe Pisma razumijevanja, “nezakonito djelovalo u pogledu raspodjele drvne mase na štetu drugih članica Udruženja drvno-prerađivačke industrije čime su povrijedili Statut HGK-a”.

Dujić sumnja da se proteklih dana nije našao pod ogromnim pritiskom medija i javnosti samo zbog neprimjerene reakcije svoje supruge i kćeri, koje su se naknadno ispričale Foto: Screenshot/RTL

Prije same presude Požgaj je Nacionalu iznio tvrdnje da već najmanje pet godina postoji kartel Hrvatskih šuma, Hrvatske gospodarske komore i drvoprerađivačkih tvrtki bliskih HDZ-u koje enormno zarađuju, uništavaju konkurenciju i oštećuju državni proračun za stotine milijuna eura.

Požgaj je izjavio da je o svemu podrobno informirao sve nadležne institucije, uključujući i premijera Andreja Plenkovića osobno, ali nijedna od njih nije poduzela ništa konkretno kako bi istražila i sankcionirala odgovorne. Prema toj dokumentaciji, temeljito i stručno argumentiranoj, koja obuhvaća dvjestotinjak stranica materijala, drvoprerađivački kartel onemogućio je ravnopravnu tržišnu utakmicu i ugrozio opstanak dijela uspješnih proizvođača finalnih proizvoda, a Hrvatske šume i državni proračun godišnje oštećuje za više od 140 milijuna eura, nekadašnjih milijardu kuna. Povrh toga, spomenuta dokumentacija, koja obuhvaća analize, upozorenja upravama nadležnih državnih tvrtki i ministrima, ali i kaznene prijave, svjedoči o oglušivanju svih nadležnih tijela na ozbiljna upozorenja, pa i kaznene prijave, relevantnog i obaviještenog izvora koji tvrdi da je izravno zainteresiran za poštenu i ravnopravnu tržišnu utakmicu u hrvatskoj drvoprerađivačkoj industriji.

Nikola Požgaj temeljito je analizirao i strukturu kartela. Prema toj analizi, “glavni koordinator infrastrukture u HGK-u koja drži poziciju moći kartela” je Ivić Pašalić, bivši savjetnik prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, danas vlasnički povezan s drvoprerađivačkom tvrtkom Mundus Viridis. Prema analizi Nikole Požgaja, Pašalić “sudjeluje na svakom tajnom sastanku i određuje pravila ponašanja Hrvatskih šuma”, a 2021. “u sklopu HUP-a organizirao je novi kartel kako bi ojačao oslabljenu poziciju Udruženja drvoprerađivača u HGK-u”. Prema Požgajevim navodima, članovi kartela su i dužnosnici u Ministarstvu poljoprivrede, Hrvatskoj gospodarskoj komori i njezinom Udruženju drvnoprerađivačke industrije, kao i dužnosnici Hrvatskih šuma, uključujući i bivšeg predsjednika Uprave Krunoslava Jakupčića.

Rezultat svega je prvostupanjska presuda Općinskog suda u Zagrebu koji je koncem prošle godine presudio da je HGK “prekršio Statut” dopustivši, kolokvijalno rečeno, formiranje kartela u drvoprerađivačkoj industriji te je time otvoren put odštetnim zahtjevima protiv HGK-a koji će, kako je za Nacional najavio suvlasnik tvrtke tužiteljice Nikola Požgaj, iznositi najmanje deset milijuna eura, a možda i mnogo više.

Istodobno, s obzirom na to da je Nikola Požgaj u nekoliko navrata u Nacionalu sugerirao kako i ministri u Plenkovićevoj vladi, pa i sam premijer Plenković, snose odgovornost zato što nisu učinili ništa kako bi zaustaviti štetno djelovanje kartela, presuda Općinskog građanskog suda u Zagrebu trebala bi pokrenuti i ozbiljno preispitivanje odgovornosti u Vladi Andreja Plenkovića.

Drugim riječima, Sud je potvrdio tvrdnje Nikole Požgaja da je hrvatsku drvnoprerađivačku industriju preuzeo kartel HDZ-u bliskih vlasnika tvrtki kojim upravlja Ivić Pašalić te da taj kartel, namećući protutržišne cijene drvne mase, državni proračun godišnje oštećuje za više od 130 milijuna eura, a ostalim prerađivačima drva, poput tehnološki superiornih tvrtki Požgaj grupe, oduzima tržište i ugrožava opstanak.

‘Al Capone je za Pašalića amater. Pet ili šest puta Pašalić je pokušavao doći do Plenkovića da mu objasni kako Dujić nije domoljub niti pravi Hrvat. Ako Plenković zatraži Dujićevu ostavku, pokleknuo je…’

Osim toga, Sud je u svojoj presudi ustvrdio kako su u Povjerenstvu za praćenje provedbe Pisma razumijevanja “sudjelovali članovi Udruženja drvno-prerađivačke industrije koji formalnopravno nisu izabrani kao predstavnici Udruženja”, te je Udruženju naložio da “zabrani sudjelovanje svojim članovima koji nisu zakonito izabrani kao predstavnici u tom tijelu”. Sud je, također, ustvrdio da je spomenuto Povjerenstvo “dopustilo jednostrano izmjenu ključnih kriterija za raspodjelu drvne mase” te je naložio da se “svi daljnji pozivi od strane Hrvatskih šuma (…) provode po izvornim kriterijima”. Sud je, također, presudio da je “povrijeđen Statut HGK-a tako što je Udruženje drvno-prerađivačke industrije pri HGK-u za pojedine članove Udruženja slalo zasebne zahtjeve u Hrvatske šume za sklapanje ugovora izvan ili mimo uvjeta propisanih javnim pozivom”. Sud je ustvrdio da su “predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije i članovi Povjerenstva za praćenje Pisma razumijevanja nezakonito djelovali u pogledu raspodjele drvne mase na štetu drugih članica udruženja drvoprerađivačke industrije, čime su povrijedili Statut HGK-a”. Sud je stoga naložio HGK-u “da smijeni Povjerenstvo za praćenje provedbe Pisma razumijevanja i predsjednika Udruženja drvno-prerađivačke industrije zbog grube povrede dužnosti”, kao i da “pokrene mehanizme stavljanja izvan snage Pisma razumijevanja jer je sklopljeno i izmijenjeno bez valjane prethodne skupštinske odluke”. Dakle, iako Sud izrijekom nije naveo Ivića Pašalića kao osobu koja stoji iza svega navedenog, iz presude se jasno može iščitati da je baš on odgovoran za sklapanje kartela koji je prouzročio ogromne štete hrvatskoj drvnoj industriji.

Nacional je tijekom vikenda stupio u kontakt i s nekim drugim protagonistima drvne industrije u Hrvatskoj. Oni tvrde kako od početka mandata Nediljka Dujića na poziciji predsjednika Uprave Hrvatskih šuma nisu primijetili nikakav zaokret koji bi sugerirao da se on sukobio s kartelom koji je Požgaj i javno prozvao.

S druge strane, izvor blizak Hrvatskim šumama tvrdi da je upravo Nediljko Dujić taj koji, iako zakašnjelo, sada nastoji stvari po tom pitanju dovesti u red te da ga zato kartel predvođen Pašalićem nastoji smijeniti i u javnosti maksimalno ocrniti. Isti izvor navodi kako Dujić Pašalića poznaje otprije, jer su obojica dugogodišnji članovi HDZ-a. Međutim, taj izvor ovako je opisao što Dujić misli o Pašaliću:

“Ivić Pašalić je najveće zlo koje je hodalo Hrvatskom u novoj povijesti hrvatske zemlje. Al Capone je za njega amater. Pet ili šest puta Pašalić je pokušavao doći do Plenkovića da mu objasni kako Dujić nije domoljub niti pravi Hrvat. Jedini razlog zašto bi Dujić izišao iz HDZ-a bio bi ako se Pašalić vrati u stranku. Međutim, ozbiljan je problem to što HDZ ne uspijeva procesuirati nijednu njegovu spornu aktivnost. Ako Plenković uslijed posljednjih događanja zatraži Dujićevu ostavku, onda je definitivno pokleknuo pred kriminalom interesne hobotnice koja godinama profitira na neprihvatljivom modelu poslovanja Hrvatskih šuma s trupcima.“

U tom kontekstu isti izvor navodi kako pri sagledavanju pune istine o zbivanjima u tom miljeu, treba provesti jednostavnu analizu. O tomu zaključno kaže:

„Od 2018. do danas drvna industrija niti je zaposlila više ljudi niti više izvozi. A dobit nekolicine privilegiranih tvrtki rasla je između šest i jedanaest puta. Dovoljno je pogledati bilancu Pašalićeve tvrtke i sve će biti jasno.“

To je širi kontekst u kojemu sada policija kreće provjeravati je li požar u blizini kuće Nediljka Dujića podmetnut te je li s njegovim izbijanjem bilo kako potencijalno povezan milje čija privilegirana pozicija već dulje iritira konkurenciju i vrlo vjerojatno ima snažan utjecaj na brojne hrvatske institucije.

MRAČNJAK U ZAMJENI TEZA Pašalić se osjetio prozvanim za podmetanje požara, tvrdi da je Dujiću nudio pomoć ako će raditi pošteno

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.