Reci DA! mediteranskim okusima zadarske regije

Autor:

FOTO: Roman Martin

Gastro ponuda Zadarske županije nudi ponešto za svakoga, a ponajviše za one istančana nepca

Jeste li znali da Zadarska županija pokriva čak petinu hrvatske obale što je čini najrazvedenijom obalom na Jadranu. Mnoga mjesta smještena u uvalama stoljećima već čuvaju ribarske brodice. Ta tradicija traje i danas jer Zadarska županija u svom ekološki sigurnom okruženju drži više od tri četvrtine hrvatske proizvodnje ribe. Tuna tu ima vodeću ulogu jer se tuna koja se uzgaja u hrvatskom dijelu Jadranskog mora smatra visokokvalitetnim proizvodom.

Stoga ukusnih jela s plodovima mora na ovom području ne manjka, od onih najjednostavnijih, spremljenih na lešo, do onih zahtjevnijih koja traže više iskustva i vještine u pripremanju.

Ljepota jednostavnosti pripreme na lešo najbolje se može okusiti u jelima sa svježom bijelom ribom, skuhanom u slanoj vodi i maslinovom ulju. Maksimalno očuvanje okusa i nježne strukture postiže se kratkim prokuhavanjem, a ključni je sastojak vrhunsko maslinovo ulje koje ribi uz morsku sol daje božanstveno blagi okus i laku probavljivost. No nećete požaliti ako oradu, brancina, kovača ili zubaca probate spremljenog na gradele. Tako se na pučkim feštama vrlo često sprema i plava ribu – srdela, skuša, inćun ili tuna – pa ako se nađete na nekoj od ribarskih fešta u Zadarskoj županiji, slijedite miris pečene ribe i svakako probajte pokoju srdelu.

Svježe meso Novigradske dagnje koja nosi registraciju zaštićene oznake izvornosti na razini EU-a, probajte na buzaru. FOTO: Nikola Matić / ZADAR REGION

Istinskim sladokuscima preporučujemo crni rižot od sipe, deliciju koja u sebi nosi sve čarobne okuse mora i izazov je svakom ljubitelju morske hrane. Nadaleko poznate izvrsne Novigradske dagnje probajte na buzaru, u umaku punom slasti i karakterističnog mirisa koji trenutačno izaziva glad i poziva za stol. Svježe meso „Novigradske dagnje“ koja nosi registraciju zaštićene oznake izvornosti na razini EU-a, je na dodir glatko, meko-elastične konzistencije s karakterističnim mirisom po moru i morskim algama, sjajne, vlažne i glatke površine. Buzara, je također način na koji se spremaju škampi, jelo koje predstavlja vrhunski gastronomski doživljaj i festival za sva osjetila.

Ljubitelji pržene hrane svakako trebaju probati prženu sitnu plavu ribu ili jadransku lignju, najukusnijeg i najtraženijeg glavonošca. Ništa manje tražena hobotnica najčešće se jede odnosno priprema na salatu ili pod pekom.

Zadarska županija u svom ekološki sigurnom okruženju drži više od tri četvrtine hrvatske proizvodnje ribe, a tuna tu ima vodeću ulogu. FOTO: Roman Martin

Jedno od obožavanih morskih jela u Zadarskoj županiji je brudet, jelo od više vrsta ribe koje se sprema na stotine načina no zasigurno je najpoznatiji kaljski brudet koji se kuha isključivo od ugora i s krumpirima i to na otvorenoj živoj vatri. Natjecanje u kuhanju kaljskog brudeta, održava se u najribarskijem mjestu na Jadranu, Kali na otoku Ugljanu, u okviru tradicionalne manifestacije Kualjske ribarske noći – Tunuara koja slavi ribarstvo i život uz more.

I na kraju, ponesite djelić mora i morske hrane sa sobom kući, slani i marinirani inćuni i srdele izvrsno su predjelo i prethodnica čaši dobrog vina, a najviše pašu u dobrom društvu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.